Data publikacji:

Ciemna łazienka. Jak modnie urządzić?

Łazienka w czerni, graficie, a może ciemnym granacie? To może się udać. Ciemna łazienka prezentuje się elegancko i szykownie, ale aby uniknąć ponurego efektu, warto zdać się na kilka sprawdzonych stylizacyjnych trików. Zobacz, jak wystylizować ciemną łazienkę.

ciemna łazienka

Od kilku sezonów wśród wnętrzarskich trendów prym wiedzie styl skandynawski. Jednym z jego znaków rozpoznawczych jest jasna paleta kolorystyczna. Biel, szarość i beż to uniwersalne i neutralne kolory, które dobrze wypadają w każdym wnętrzu.

Na drugim stylizacyjnym biegunie są ciemniejsze i wyrazistsze rozwiązania. Jeśli biel i szarość to dla ciebie synonim stylizacyjnej nudy, zobacz, jak ograć ciemne kolory w stylizacji wnętrza. Oto kilka pomysłów i inspiracji na ciemną łazienkę.

Sprawdź również, jak wykorzystać drewno w łazience.

Ciemna łazienka – na jaki kolor postawić?

Czerń – czarne płytki i ściany w łazience dadzą wyrazisty efekt wykończeniowy. Czerń nie odbija światła, dlatego jeśli zdecydujesz się na ten kolor, zadbaj o dobre oświetlenie wnętrza. Czerń można przełamać efektownie dodatkami w jaśniejszych kolorach lub drewnem.

Grafit – ciemne odcienie szarości dadzą nieco subtelniejszy efekt, niż czerń. W tym przypadku kolor płytek i ścian w mniejszym stopniu przytłoczy całość. Do grafitu świetnie pasować będzie praktycznie każda barwa dopełniająca, bo to neutralny kolor.

Butelkowa zieleń – głębokie odcienie zieleni są na wnętrzarskim topie od dłuższego czasu. Zieleń w takim wydaniu będzie się świetnie komponować np. z kwiecistą tapetą do łazienki oraz dodatkami w stylu retro – stawiając na taką estetykę, wykreujesz pomieszczenie inspirowane dawnymi trendami.

Granat – ciemne odcienie niebieskiego są równie eleganckie, ale dają świeższy efekt. Całość można efektownie przełamać dodatkami w kolorze różu czy złota.

Ciemna łazienka – jakie płytki?

Płytki o nietypowym kształcie – to dobry sposób, jeśli chcesz postawić na minimalistyczne płytki bez wzorów, które jednak będą miały dekoracyjny wygląd. Plastry miodu, jodełka czy rybia łuska w ciemnym kolorze znakomicie zdadzą tu egzamin.

Wzorzyste – to dobry kolorystyczny kompromis, dzięki któremu ciemna łazienka będzie nieco jaśniejsza. Czarno-biała mozaika, modne płytki patchworkowe czy popularna arabeska nadadzą podłodze czy ścianom ciekawej faktury i jednocześnie sprawią, że całość nabierze pewnej lekkości.

Płytki o szkliwionej powierzchni – to dobry patent, aby nieco przechytrzyć ciemną tonację. Nawet czarne płytki o szkliwionej powierzchni będą odbijać nieco światło, dzięki czemu całe wnętrze nie zostanie zdominowane przez ciemną kolorystykę. Szczególnie modne są szkliwione płytki w kształcie cegiełek.

Tzw. kafle typu „metro” mają estetykę nawiązującą do stylu retro, więc wybór płytek tego typu może być inspiracją dla dalszych rozwiązań.

Pomysły na aranżację ciemnej łazienki

W industrialnym stylu – ciemne kolory idealnie wpisują się w estetykę loftową. Podstawą stylu industrialnego jest beton, szkło, surowa cegła i metal. Jeśli chcesz urządzić ciemną łazienkę w industrialnym wydaniu, ciemną kolorystykę możesz przełamać właśnie płytkami ściennymi przypominającymi cegłę rozbiórkową.

W sprzedaży znajdziesz materiał tego typu, czyli tzw. płytki z cegły ciętej. Uzyskuje się je w wyniku cięcia starej cegły na niewielkie plastry. Dobrym uzupełnieniem stylizacji utrzymanej w takiej estetyce będą modne ścianki prysznicowe w czarnych ramach.

Ciemna łazienka z drewnem – to dobry sposób, aby dodać wnętrzu nieco przytulności. Drewniane elementy złagodzą ciemny efekt i sprawią, że nawet bardzo ciemna łazienka nie będzie wydawać się ponura. W tym przypadku możesz postawić np. na meble łazienkowe wykonane z drewna lub pokryte okleiną imitującą materiał. Ponadto dobrym rozwiązaniem mogą być płytki drewnopodobne, które zamontujesz miejscowo, np. prysznicem czy do obudowania wanny.

W tropikalnym klimacie – dobrym dopełnieniem ciemnej łazienki będą rośliny. Dzięki nim pomieszczenie będzie prezentować się optymistyczniej, a aranżacja nabierze świeżości. Intensywna zieleń roślin doniczkowych dobrze prezentuje się na tle czerni, grafitu czy koloru granatowego, więc twoja ciemna łazienka w takim wydaniu na pewno będzie udaną stylizacją.

Co więcej, w łazience panują idealne warunki do uprawiania niektórych gatunków roślin. W pomieszczeniu z reguły jest ciepło i wilgotno, a to oznacza dobre otoczenie dla takich roślin, jak kroton, skrzydłokwiat, storczyk, dracena, paproć czy epipremnum.

Ciemna łazienka z tapetą – to stosunkowo mało popularne rozwiązanie, ale może być ciekawym pomysłem na ciemną łazienkę. Tapeta utrzymana w ciemnej tonacji, np. zdobiona kwiatami czy motywami tropikalnymi, efektownie urozmaici stylizację wnętrza. Co ciekawe, materiał wykończeniowy tego typu często występuje w stylizacjach angielskich w duecie z boazerią.

Jeśli chcesz zdecydować się na taki aranżacyjny krok, trzeba postawić na materiał odporny na działanie wilgoci oraz na zmywanie. Wymaganiom tego typu sprostają np. tapety winylowe lub modele wykonane z włókna szklanego. 

Ciemna łazienka i złote akcenty – jeśli chcesz, aby twoja łazienka prezentowała się elegancko, zestawienie ciemnej łazienki ze złotymi dodatkami będzie strzałem w dziesiątkę. Baterie łazienkowe, rama lustra i dekoracje w tej barwie dodatkowo rozjaśnią wnętrze, zwłaszcza jeśli postawisz na modele o błyszczącej i odbijającej światło powierzchni.

Lustro w ciemnej łazience

Jeśli chcesz postawić na aranżację ciemnej łazienki, bardzo ważnym elementem stylizacji jest lustro. Lustrzana tafla odbija światło, co pozwala uniknąć nieprzyjemnego, ponurego efektu. Zadbaj zatem, aby lustro było możliwie duże, co dodatkowo spotęguje korzystne wrażenie.