Data modyfikacji:

Łazienka w drewnie. Jak wykorzystać drewno w łazience?

Łazienka w drewnie? Świetny pomysł. Drewniane meble do łazienki, okładziny ścienne i deski podłogowe nadadzą pomieszczeniu elegancki i szlachetny charakter. Musisz jednak uważać – łazienka rządzi się innymi prawami, niż pozostałe pomieszczenia w domu. Sprawdź zatem, o czym pamiętać, aby aranżacja łazienki w drewnie prezentowała się znakomicie przez wiele lat.

Czytaj również: Trendy w łazienkach 2021
łazienka
Płytki ceramiczne na ścianach i podłogach to klasyczny element wystroju łazienek. W różnej formie można je zobaczyć praktycznie w każdym pomieszczeniu tego typu. Jak przełamać łazienkowe schematy? Postaw na drewno.

Musisz jednak wiedzieć, że drewno to wymagający materiał, a zamontowanie go w tak specyficznym pomieszczeniu, jakim jest łazienka, to pewne wyzwanie. Ale czego nie robi się dla pięknych wnętrz? Aranżacja łazienki z wykorzystaniem drewna to sprawdzony przepis na eleganckie i ponadczasowe wnętrze.

Jaki rodzaj drewna do łazienki?

Zanim wykończysz swoją łazienkę w drewnie, musisz wybrać właściwy materiał. Powinien on być przede wszystkim twardy oraz cechować się niskim współczynnikiem skurczu.

Co to oznacza? Parametr ten wyrażany jest w procentach i pozwala oszacować, jak drewno będzie się zachowywać w kontakcie z wilgocią. Im współczynnik skurczu jest niższy, tym mniej deski będą się odkształcać.

W aranżacji łazienki najlepiej sprawdzają się gatunki egzotyczne, które są w bardzo dużym stopniu nasycone naturalnymi olejkami, dzięki czemu cechuje je znaczna odporność na działanie wilgoci.

Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie np. iroko, tek, padouk czy merbau. Drewno egzotyczne jest, niestety, dość drogie, więc zamiast niego możesz postawić na gatunki rodzime. Musi to być jednak możliwie twarde drzewo, dlatego warto stawiać na dąb lub modrzew.

Jak zabezpieczyć drewno w łazience?

Zabezpieczenie drewna w łazience powinno przebiegać dwufazowo. Najpierw drewno należy pokryć preparatem impregnującym – niezależnie od tego, czy deski położysz na podłodze, wykonasz z nich okładziny ścienne, czy postawisz na drewniane meble do łazienki – w każdym z tych przypadków materiał będzie w podobnym stopniu narażony na działanie wilgoci.

Drewno chłonie ją z powietrza. W związku z tym niezbędne jest zabezpieczenie przed działaniem grzybów, pleśni oraz gniciem. Dopiero na tak przygotowane podłoże można nakładać warstwy ochronno-dekoracyjne.

Impregnat do drewna nakładamy na całej jego powierzchni, a zabieg ten należy zatem przeprowadzić jeszcze przed montażem czy skręceniem mebli do łazienki. Ten etap konserwacji może jednak zostać wykonany w zakładzie stolarskim lub u producenta, u którego zamówisz drewno do łazienki.

Podczas zakupu trzeba dopytać, jak materiał został zabezpieczony, ponieważ w ofercie różnych firm można znaleźć drewno przygotowane właśnie do montażu w łazience.

Natomiast do dekoracyjnego wykończenia łazienki w drewnie możesz zastosować olej, lakier lub wosk. Pierwszy preparat sprawdza się najlepiej w aranżacji łazienki, ponieważ olej głęboko wnika w strukturę drewna i tworzy elastyczną powłokę, która pozwala na odparowywanie wilgoci.

Z kolei lakierowanie drewna hamuje ten proces, a po powstaniu rys na powłoce wykończeniowej, wilgoć może wnikać w drewno.

Łazienka w drewnie a wentylacja – o czym pamiętać?

Aby twoja łazienka w drewnie służyła ci w znakomitym stanie przez długi czas, musisz zadbać o prawidłową wymianę powietrza w pomieszczeniu, czyli wentylację. Nieefektywne odprowadzanie pary wodnej może powodować powstawanie pleśni oraz grzybów. Jeśli zdecydujesz się na łazienkę w drewnie, warto postawić na wentylację mechaniczną zamiast naturalnej.
Działanie tej drugiej opiera się na zasadzie grawitacji – ciepłe powietrze z pomieszczenia jest w naturalny sposób zasysane do instalacji wentylacyjnej. Jeśli takie rozwiązanie okaże się niewystarczające, ucierpi na tym aranżacja łazienki – meble do łazienki, ściany i pozostałe sprzęty będą pokrywać się wilgocią, a w rezultacie zaczną niszczeć.

Efektywniejszym rozwiązaniem jest montaż wentylatora, który wymusi dodatkowy ruch powietrza w pomieszczeniu. W praktyce świetnie sprawdzają się wentylatory wyposażone w czujnik wilgoci, który automatycznie uruchomi wiatrak w zależności od zmieniających się warunków.

Łazienka w drewnie – zasady użytkowania

Łazienka w drewnie wymaga specjalnego traktowania. Należy przede wszystkim uważać na uszkodzenia drewnianych powierzchni – nawet niewielkie rysy na meblach do łazienki czy drewnianych okładzinach, w kontakcie z wilgocią mogą okazać się dużym problemem.

Dlatego unikaj stosowania w pomieszczeniu ostrych narzędzi czy chodzenia w butach. Dodatkowo najlepiej wyrobić w sobie nawyk szybkiego wycierania wszelkich plam wilgoci, jakie pojawią się na drewnie – ograniczenie kontaktu z wodą wyjdzie całej aranżacji łazienki na dobre.

Jak dbać o czystość drewna w łazience?

Jakby tego było mało, łazienka w drewnie powinna być także sprzątana w szczególny sposób. Aby nie narażać drewna na dodatkowy kontakt z wilgocią, wystrzegaj się mycia drewnianych podłóg mopem – lepiej w tym celu użyć lekko zwilżonej ściereczki. Podłogę drewnianą należy też regularnie odkurzać, ponieważ drobinki piasku i zabrudzeń mogą prowadzić do powstawania rys.
Ponadto przynajmniej raz na pół roku należy przeprowadzać zabiegi konserwacyjne. Jeżeli aranżacja łazienki powstała w oparciu o olejowanie drewno, jego powierzchnię wystarczy lekko zeszlifować papierem ściernym, a następnie nałożyć nową warstwę preparatu. Z kolei w przypadku powierzchni lakierowanych, niewielkie ubytki można łatwo naprawić za pomocą uzupełniaczy w formie sztyftu. Natomiast duże uszkodzenia powinien usunąć specjalista.

Drewno w łazience – pomysły na aranżację

Drewno w aranżacji łazienki świetnie wpisuje się w różne wnętrzarskie style. Zobacz, w jaki sposób możesz wykorzystać drewno w łazience oraz inne dodatki, aby osiągnąć efekt właściwy dla stylu industrialnego, skandynawskiego czy boho.

Beton i drewno w łazience, czyli wnętrze w stylu loftu

Styl industrialny wywodzi się z czasów recesji, kiedy to opuszczone pomieszczenia fabryczne adaptowane były na wnętrza mieszkalne. Ich cechą charakterystyczną jest surowa cegła, beton, metal oraz szkło. Jeśli zatem chcesz uzyskać podobny efekt w swojej łazience, warto zdać się na czarną armaturę łazienkową, beton architektoniczny i minimalistyczne dodatki. Beton i drewno w łazience dają efektowne, kontrastujące połączenie, co dodatkowo podkreślą czarne dodatki.

Biel i drewno w łazience – wnętrze w duchu scandi

Jasne, neutralne kolory, jak szarość i biel, a do tego naturalne materiały – to znaki rozpoznawcze stylu skandynawskiego. Jeśli chcesz urządzić przyjazne i jasne wnętrze o przytulnym charakterze, scandi serwuje gotowy przepis.

Wystarczy postawić na białe płytki oraz drewniane elementy wystroju, a także klimatyczne dodatki. W estetykę stylu skandynawskiego świetnie wpisze się także łazienka w drewnie i szarości.

Łazienka w stylu boho, czyli drewno i etniczne wzory

W estetyce boho pierwsze skrzypce gra drewno o wyraźnym rysunku słojów, jasne kolory oraz etniczne wzory. W stylizacji warto zatem wykorzystać, obok drewna, płytki podłogowe lub ścienne o ciekawym wzornictwie, koszyki z trawy morskiej lub wikliny oraz tekstylia, jak ręczniki, zasłony z motywami etnicznymi.

Jakie płytki do łazienki w drewnie?

Chociaż w wielu aranżacjach drewno jest stosowane niemal na każdej łazienkowej powierzchni, to np. pod prysznicem lub w pobliżu wanny praktyczniejszym rozwiązaniem będą na pewno płytki ceramiczne. Jaki model będzie pasował do łazienki w drewnie?
Heksagony – płytki w kształcie heksagonów to wnętrzarski hit od kilku lat. Szczególnie dobrze w łazience w drewnie będą wyglądać białe heksagony – z jednej strony to minimalistyczne rozwiązanie, które nie odbierze drewnu palmy pierwszeństwa w stylizacji pomieszczenia, z drugiej, kafelki o niesztampowym kształcie prezentują się naprawdę stylowo.

Jeśli chcesz dodatkowo podkreślić kształt heksagonów, otocz je ciemną fugą. Natomiast jeśli wolisz subtelniejszy efekt, białe płytki z białą fugą będą prezentować się znakomicie.

Płytki „metro” – to obecnie jedne z najpopularniejszych płytek w aranżacji wnętrz. Stosuje się je w stylizacji łazienek i kuchni. Płytki typu „metro” mają kształt niewielkich cegiełek o szkliwionej i nieco wypukłej powierzchni.

Ich estetyka przywodzi na myśl klimat retro, zwłaszcza gdy płytkom tego typu towarzyszy ciemniejsza fuga podkreślająca ich formę. W klasycznym białym wydaniu płytki metro będą idealnym uzupełnieniem łazienki w drewnie – jeśli marzy ci się wnętrze w stylu skandynawskim, to będzie strzał w dziesiątkę.

Płytki marokańskie – to charakterystyczne, bardzo wyraziste płytki. Składają się z kompozycji motywów roślinnych i elementów geometrycznych utrzymanych w marokańskiej estetyce.

W sprzedaży znajdziesz modele płytek tego typu zarówno w wielokolorowym wydaniu, jak i bardziej stonowane, np. w odcieniach szarości czy czarno-białe. Płytki z patchworkowym wzorem szczególnie dobrze będą wyglądać na podłodze w łazience w drewnie.

Czarne płytki – chociaż wydawać by się mogło, że to ryzykowne rozwiązanie, to czarne płytki w łazience cieszą się coraz większą popularnością. Świetnie wpisują się w estetykę stylu industrialnego, dlatego jeśli chcesz urządzić łazienkę inspirowaną loftem, czarne płytki będą dobrym rozwiązaniem.

Płytki przypominające kamień – połączenie elementów wystroju inspirowanych naturą zawsze się uda. Płytki, których wzornictwo przypomina np. marmur lub trawertyn, prezentują się bardzo elegancko, więc jeśli zestawisz je z drewnem w łazience, efekt końcowy będzie bardzo luksusowy.

Jakie dodatki do łazienki w drewnie?

Z naturalnym materiałem znakomicie komponują się elementy wystroju, które również mają naturalną estetykę. Takie połączenie da korzystny efekt aranżacyjny, a łazienka nabierze przyjemnej atmosfery.

Kamień naturalny – czy to w postaci płytek, czy niewielkich akcentów dekoracyjnych, kamień w połączeniu z drewnem może wyglądać naprawdę świetnie. Co prawda daje on chłodniejszy efekt aranżacyjny, niż drewno, ale może być dobrym sposobem na przełamanie dominacji desek w stylizacji.

Ciekawym akcentem mogą być kamienne akcesoria łazienkowe. Dozowniki na mydło czy stojaki na szczoteczki do zębów tego typu prezentują się minimalistycznie i elegancko, a kamienna struktura na ich powierzchni jest wyraźnie widoczna.

Wiklina, trawa morska i rafia – ozdobne koszyki na kosmetyki, łazienkowe tekstylia i najróżniejsze szpargały dodadzą dodatkowo wnętrzu przytulności. Łazienka w drewnie uzupełniona o akcenty wiklinowe czy wykonane z trawy morskiej będzie przypominać swoim klimatem wnętrze spa, więc wystylizujesz idealną przestrzeń do relaksu podczas długich gorących kąpieli.

Rośliny – to dobre uzupełnienie naturalnego efektu wykończeniowego, jaki da drewno w łazience. Rośliny doniczkowe będą efektownym akcentem kolorystycznym, który świetnie skomponuje się z barwą drewna.

Co więcej, w łazience panują idealne warunki do uprawy wielu gatunków roślin – w pomieszczeniu jest ciepło, a powietrze jest wilgotne. W łazience warto postawić zatem na storczyki, skrzydłokwiat, krotona czy zamiokulkasa.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny