Data publikacji:

Co lepsze do spania – sprężyny faliste czy bonell?

Szukasz wygodnej kanapy do spania? Zwróć uwagę na to, w jakie sprężyny wyposażona jest wybrana sofa. Sprężyny faliste i bonell różnią się od siebie konstrukcją i funkcją. Obydwa rodzaje mają zarówno wady, jak i zalety. Co lepsze do spania – sprężyny faliste czy bonell? Dowiedz się z artykułu!
co lepsze do spania sprężyny faliste czy bonell

Sprężyny faliste czy bonell – jak zbudowana jest kanapa?

Myślisz, że spanie na kanapie musi wiązać się z niewielką wygodą i bólem pleców po przebudzeniu? To nieprawda! Dobrej jakości sofa może być naprawdę komfortowa i zapewnić ci błogi sen. Na wygodę mebla wpływ ma między innymi rodzaj zastosowanych sprężyn. W artykule przedstawiamy, co jest lepsze do spania – sprężyny faliste czy bonell.

Meble tapicerowane, w tym również kanapy, składają się z kilku warstw. Pierwszą z nich jest stelaż, zwany również warstwą nośną. Składa się z ramy sofy, okuć i przegródek. Może być wykonany z drewna czy też płyty wiórowej.

Kolejna jest warstwa podtrzymująca odpowiadająca za to, aby siedzisko oraz oparcie kanapy nie zapadały się. Może być wykonana ze sztywnej płyty pilśniowej, elastycznych pasów tapicerskich lub sprężyn falistych. Twarda płyta to najmniej komfortowa opcja. Elastyczne pasy lub sprężyny faliste sprawiają, że mebel jest znacznie wygodniejszy.

Przeczytaj także: Jaki materac do spania? Czym kierować się przy wyborze?

Następny element konstrukcji sofy to warstwa sprężynująca, która jest odpowiedzialna za komfort siedzenia i spania. To tutaj spotkać można sprężyny bonell lub innego rodzaju (np. kieszeniowe). Czasem jednak zamiast sprężyn wykorzystuje się piankę poliuretanową lub wysokoelastyczną HR.

Z wierzchu natomiast znajdują się warstwa wyściełająca i obicie kanapy. Tutaj opcji jest mnóstwo. Wygodna sofa do spania może być pokryta welurem, skórą, bawełną czy też innym materiałem, który będzie ładny, miękki i komfortowy.

Sprężyny bonell – charakterystyka

Sprężyny bonellowe przypominają kształtem klepsydry zrobione ze spirali. Co istotne, są połączone ze sobą solidnym drutem. Rozwiązanie to zapewnia wytrzymałość i sprężystość, a także zapobiega odkształceniom mebla, jednak ma również swoje wady. Łóżko czy kanapa wyposażona w sprężyny bonell zgina się na całej powierzchni podczas ruchu, co może być problematyczne w sytuacji, gdy śpią na niej dwie osoby.

Lepszym rozwiązaniem wydają się być sprężyny kieszeniowe, które zginają się jedynie w miejscu nacisku, a nie na całej powierzchni łóżka czy sofy. Stosuje się je jednak zwykle w materacach, a nie w kanapach w odróżnieniu od sprężyn typu bonell.

Sprężyny faliste – charakterystyka

Sprężyny faliste mają postać grubych drutów wygiętych w fale. Występują one w warstwie podtrzymującej kanapy i gwarantują, że mebel nie zapada się. Ich dużą zaletą jest stosunkowo niska cena. Nie są jednak zbyt wygodne, dlatego warto je łączyć z pianką wysokoelastyczną lub sprężynami bonellowymi.

Sprężyny bonell czy faliste – które wybrać do spania?

Co lepsze do spania – sprężyny bonell czy faliste? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi, obydwa typy bowiem pełnią inne funkcje w kanapie. Sprężyny faliste występują w warstwie podtrzymującej, zaś bonellowe – w sprężynującej. Sofa wyposażona jedynie w sprężyny faliste nie będzie zbyt wygodna, ale za to stosunkowo tania. Najlepszą opcją jest wybór kanapy, która będzie miała obydwa typy sprężyn – falistą w warstwie podtrzymującej, a bonell – w sprężynującej.

A jakie sprężyny do łóżka wybrać? Najwygodniejszy będzie materac ze sprężynami kieszeniowymi. Umieszczone są one w małych kieszonkach, przez co każda z nich pracuje oddzielnie. Gwarantuje to wyjątkowy komfort snu nawet w sytuacji, gdy na łóżku śpią jednocześnie dwie osoby.
Warto pamiętać, że materace ze sprężynami bonell również mogą być wygodne. Sprawdzą się idealnie w łóżkach jednoosobowych. Natomiast sprężyny faliste nie występują w materacach do łóżek, a jedynie w fotelach i kanapach.