Data publikacji:

Jaki materac do spania na kręgosłup?

Relaksujący sen to odpoczynek dla ciała i ducha. Warto zapewnić komfort odpoczynku po to, by dać wytchnienie kręgosłupowi. Sprawdzamy, jaki materac do spania na kręgosłup wybrać, by dobrze i zdrowo spać.

jaki materac do spania na kręgosłup

Dobry materac to podstawa zdrowego snu

Współczesna medycyna traktuje dolegliwości bólowe jako wynik całościowej niedyspozycji organizmu, często wiążąc ją z nadmiernym lub długotrwałym stresem. Podobnie jest z bólem w  obrębie pleców. Ale pomóc można sobie nie tylko rozpoznaniem źródła i przyczyny bólu, ale dbając też o komfort spania.

W końcu przesypiamy średnio 1/3 życia, dlatego czas, który nasze plecy spędzają w łóżku, powinien być jak najkorzystniejszy dla zdrowia. Warto więc dowiedzieć się, jaki  materac będzie odpowiedni – zrelaksuje, wyciszy i zniweluje dolegliwości bólowe.

Nowoczesne modele są bardzo zaawansowane technologicznie – skorzystaj z rozwiązań przyjaznych twojemu ciału. Sprawdzamy, jaki materac na kręgosłup będzie najlepszy.

Polecamy: Co nad łóżko w sypialni?

Dobrze dobrany materac pozwoli rozluźnić się mięśniom kręgosłupa podczas wypoczynku, a dzięki temu ból kręgosłupa może się zmniejszyć. Na dolegliwości pleców, a także związane z nimi np. drętwienia rąk lub nóg w czasie snu, wpływa wiele czynników:

  • praca, którą wykonujesz w ciągu dnia,
  • pozycja ciała – siedząca lub stojąca,
  • napięcie i stres, które spinają mięśnie kręgosłupa,
  • pozycja, w której śpisz,
  • grubość i twardość materaca.

Wieczorny odpoczynek powinien być jak najbardziej komfortowy i dostosowany do indywidualnych potrzeb kręgosłupa. Zanim zdecydujesz się na wybór materaca na chory kręgosłup, poradź się lekarza ortopedy. Wiele sklepów oferujących materace ma także do dyspozycji specjalistów, którzy mogą doradzić przy wyborze materaca – skorzystaj z ich wiedzy.

Materac na kręgosłup – piankowy czy sprężynowy? Piankowy!

Materace najogólniej można podzielić na dwie grupy, różniące się pod względem wypełnienia: sprężynowe i piankowe. Do niedawna sądzono, że im twardszy materac, tym lepszy dla kręgosłupa. Dziś wiemy, że na jakość snu wpływa nie tylko poziom twardości materaca.

Powinien on być dobrany do indywidualnych potrzeb osoby, która będzie na nim spała. Dla osób z problemami i schorzeniami kręgosłupa poleca się dziś częściej materace piankowe, zwłaszcza z pianek wysokoelastycznych, tzw. HR (High Resilience Foam).

Zaletą tych materacy jest ich wysoka sprężystość i elastyczność punktowa, co w praktyce oznacza, że dokładnie dopasowują się one do ciała użytkownika, gwarantując równomierne podparcie. Pianka wysokoelastyczna jest odporna na wygniatanie pod ciężarem ciała, dlatego nie odkształca się jak zwykła pianka. Materiał wysokoelastyczny jest porowaty, a to zapewnia przewiewność, dlatego materace HR są polecane alergikom.

Frankhauer – lekkość i przyjemny chłód

Godnym polecenia materacem z pianki wysokoelastycznej jest np. materac marki Frankhauer, który ma aż 7 stref komfortu, dostosowujących się do nacisku różnych części ciała. Materac jest obustronny – można go przewracać.

Posiada system kanalików odprowadzających pot, zapewniając dzięki temu prawidłowe oddychanie skórze. Materac obniża też temperaturę spania do przyjemnego i zdrowego chłodu. Dwuosobowy materac o wymiarach 180x200 cm to koszt około 2000 zł.

Materac Senpo Lizbona – dwie pianki w jednym

Jest dobrze wyprofilowany, ponieważ zbudowano go z dwóch pianek: wysokoelastycznej, która podtrzymuje kręgosłup, oraz termoelastycznej, która redukuje nacisk.

Pianki są dobrze wyprofilowane za sprawą nacięć z porowatą strukturą, która zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza wewnątrz materaca. Ten dwuosobowy materac polecany osobom z chorobami kręgosłupa kupisz za około 3000 zł.

Dodatki do materaca na chory kręgosłup

Każdy solidny materac powinien być odpowiednio zabezpieczony specjalnym pokrowcem. Wysokiej jakości produkty mają je w komplecie, możesz jednak dobrać dodatkową nakładkę. By zwiększyć komfort spania, możesz na wybrany materac nałożyć naturalną matę, np. gryczaną, gorczycową lub kokosową.

Włókno łupiny kokosowej zawiera sole mineralne, które poprawiają higienę snu, a mata zapewnia odpowiednią twardość i przewiewność materaca. Zaś mata gorczycowa dobrze wpływa na układ reumatyczny, daje wytchnienie w migrenach i bólach menstruacyjnych.

Autorka: Agnieszka Jastrzębska