Data publikacji:

Co pasuje do ceglanej ściany?

Cegła jest niezwykle popularnym materiałem wykończeniowym we wnętrzach domów i mieszkań. W zależności od koloru, faktury i rodzaju daje zaskakująco różne efekty. Podpowiadamy, co pasuje do ceglanej ściany, a także jak wybrać jej najlepszą aranżację.
cegły
Cegła to wytwarzany z wypalanej gliny materiał budowlany używany od wielu tysięcy lat, ceniony z racji szybkości swojej produkcji, trwałości oraz uniwersalności. W zależności od domieszek oraz wykończenia, cegły cieszą oko przeróżnymi kolorami oraz fakturami. Tak naprawdę dopiero względnie niedawno odkryliśmy jednak uroki tego materiału w jego surowej formie. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu odsłonięta ceglana ściana w salonie wzbudziłaby tylko zdziwienie i niesmak, dziś jest natomiast poszukiwanym i cenionym elementem nadającym charakter pomieszczeniu. Postarajmy się zatem odpowiedzieć na pytanie – co pasuje do ceglanej ściany?

Rodzaje ceglanych ścian w mieszkaniach

Trwająca moda na ceglane ściany zaczęła się w latach 80. i 90., gdy na zachodzie zaczęto na dużą skalę rewitalizować stare obiekty poprzemysłowe i adaptować je na tzw. lofty. Pierwszych lokatorów przyciągały swoim industrialnym oraz surowym charakterem, o którym w dużej mierze decydowała stara cegła i wciąż widoczne detale architektoniczne.

Dziś style loftowy i industrialny to jedne z najczęściej wybieranych i najpopularniejszych aranżacji wnętrz, także w zupełnie nowym budownictwie, w którym nie uświadczymy klasycznych cegłówek. Obecnie istnieje więc kilka sposobów, w jaki wykonuje się ceglane ściany w mieszkaniach lub domach.

Prawdziwa ceglana ściana

● Cegła konstrukcyjna – ściana wykonana jest z prawdziwej cegły konstrukcyjnej, którą odkrywamy po ściągnięciu farby i tynku. Jej wygląd i ewentualne uszkodzenia (np. po przeprowadzonych rurach i kablach) zależą od wieku budynku.
● Cegła murowana – ściana wykonana jest z prawdziwej murowanej cegły. Wiele osób dla lepszego efektu używa do tego celu starej i zużytej cegły o nierównej powierzchni i niejednolitej barwie.

Imitacja ceglanej ściany

● Płytki wycinane z cegieł – bardzo interesujący materiał, który powstaje z przecinanych starych lub nowych cegieł. Imitacja jest w tym przypadku doskonała, podobnie jak osiągnięty efekt. Instalacja płytek przebiega w szybkim tempie i jest prostsza oraz tańsza od wykonywania prawdziwego muru lub drobiazgowego skuwania tynków.
● Płytki cegłopodobne – wybór produktów w tej kategorii jest niezwykle duży, płytki dostępne są w wielu kształtach oraz wielkościach. Niezwykle duży jest też wybór ich kolorów oraz faktur.

Ceglana ściana – co do niej pasuje?

Jak już wspomnieliśmy, ceglane ściany nadają się idealnie do wnętrz o charakterze industrialnym i loftowym. Cegła dodaje ciepła pomieszczeniu, dlatego dobrze sprawdza się w połączeniu z bardzo nowoczesnymi meblami oraz materiałami, takimi jak szkło, metal czy drewno. Ciemniejsze ceglane ściany mogą jednak przytłaczać i sprawiać, że pokój wyda się znacznie mniejszy. Dlatego też warto przełamać ich barwę jasnymi meblami lub podłogami. Czasami świetny efekt da zwyczajne pomalowanie cegłówek na biało. Powierzchnia w tej barwie nadaje się np. do jasnych mieszkań w stylu skandynawskim.
Z drugiej strony, cegły można pokryć czarną farbą. Podobnie jak w galerii lub na scenie muzycznej, stają się one wówczas neutralnym tłem dla różnorakich przedmiotów. Mogą to być np. białe lub kolorowe meble, obrazy, a także nowoczesny sprzęt RTV i AGD. Cały czas ściana zachowywać będzie też swoją trójwymiarową teksturę, dobrze widoczną przy odpowiednim oświetleniu.
Rozmiar cegłówek lub imitujących je płytek należy dobierać do metrażu. Mniejsze współgrają dobrze z pomieszczeniami w blokach, a większe świetnie sprawdzą się w bardziej przestronnych salonach w domach jednorodzinnych. Pojedyncze ceglane ściany mogą też skutecznie wizualnie dzielić pomieszczenia na mniejsze części, przeznaczone do pracy lub relaksu.

Salon i pokój dzienny

Ceglane ściany w salonie są zazwyczaj tłem dla stołu jadalnego, telewizora lub sofy/narożnika. Z ich powierzchnią ciekawie kontrastują zawieszone na niej obiekty, najczęściej są to oprawione obrazy, grafiki, plakaty, półki, zegary lub szafki. Z ciepłym kolorem cegłówek współgrają też wszelkiej maści rośliny. Biała ceglana ściana w salonie z kolei pasuje dobrze do jasnych podłóg i mebli wykonanych z naturalnego drewna. Przy dobrej aranżacji i dodatkach wpasuje się jednak skutecznie w każdy styl.

Sypialnia

Ciemna cegła w sypialni nadaje jej przy odpowiednim oświetleniu intymny klimat, który mogą podkreślać meble wykonane z drewna. Może też stworzyć loftowy lub industrialny klimat, zwłaszcza w połączeniu z dodatkami i meblami z dużą ilością metalowych akcentów. Do nowoczesnych i bardziej przytulnych sypialni pasować będą z kolei jasne cegłówki i płytki, w połączeniu z białymi lub pastelowymi meblami.

Kuchnia

W kuchniach stosuje się zazwyczaj płytki imitujące cegłę. Jeżeli korzystamy z naturalnego materiału, jego powierzchnię należy odpowiednio zaimpregnować lakierem, bowiem ze względu na właściwości fizyczne jest magnesem przyciągającym kurz i tłuste zabrudzenia. Ceglaną ścianę najlepiej umieścić naprzeciw okna kuchennego, tak by padało na nią naturalne światło. Biała ceglana ściana rozjaśni małe i wąskie kuchnie, zwłaszcza w połączeniu z meblami w podobnych barwach.
Autor: Michał Kułakowski