Data publikacji:

Czy kominek w bloku jest możliwy?

Wieczór spędzony przy kominku to marzenie wielu osób. Czy jednak jest to przyjemność zarezerwowana tylko dla właścicieli domów jednorodzinnych? Jak się okazuje, w niektórych przypadkach da się wstawić kominek do mieszkania w bloku. Jakie warunki musi spełnić budynek, by instalacja kominka była możliwa?
kominek w mieszkaniu

Czy można mieć kominek w bloku?

 To, czy uda się zainstalować kominek, uzależnione jest głównie od obecności przewodu kominowego. Nie znajdziemy go w większości nowych bloków oraz tych z wielkiej płyty. W większości przypadków bloki ogrzewane są z miejskiej ciepłowni lub osobnej kotłowni, więc odprowadzanie spalin nie jest konieczne. W takim przypadku zainstalowanie wkładu kominkowego lub wolnostojącego kominka nie jest możliwe.

Nie oznacza to jednak, że dotyczy to każdego bloku. W kamienicach oraz starych budynkach wielorodzinnych można dość często znaleźć przewody kominowe. Dotyczy to zwłaszcza tych mieszkań, które dawniej ogrzewane były piecami kaflowymi. Taka możliwość pojawia się też wówczas, gdy budynek ogrzewany jest własną kotłownią. Decyzję o instalacji kominka w mieszkaniu może podjąć wykwalifikowany kominiarz i nie wolno tego robić na własną rękę.

Kiedy można zainstalować kominek w mieszkaniu?

Według przepisów prawa kominek może być zamontowany jedynie w budynkach wielorodzinnych o wysokości do 12 metrów lub do czterech kondygnacji znajdujących się nad ziemią (ich wysokość jest bez znaczenia). Kubatura kondygnacji nie może być jednak mniejsza niż 30 m3. Dodatkowym warunkiem jest dopływ powietrza do paleniska, nie mniejszy niż 10 m3/h na 1kW mocy znamionowej kominka. Warto wziąć pod uwagę także to, że nieużywane przewody kominowe mogą być w kiepskim stanie. Ewentualne nieszczelności mogą być niebezpieczne dla mieszkańców całego budynku.

Wszystkie decyzje związane z instalacją kominka wydaje kominiarz, ale nawet po uzyskaniu pozytywnej opinii wymagane jest zgłoszenie prac do Starostwa Powiatowego. Dotyczy to sytuacji, w której kominek stawiany jest od podstaw lub przenoszony. Wymiana pieca kaflowego na kominek możliwa jest bez zgłoszenia. Po złożeniu odpowiednich dokumentów należy poczekać 30 dni na zgodę lub odmowę. W przypadku braku odpowiedzi po upływie tego terminu można przejść do prac instalacyjnych. We wniosku powinien znaleźć się plan przeróbek oraz dokument potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością.

Kominek elektryczny w bloku – ciekawa alternatywa dla tradycyjnego kominka

 W większości przypadków zainstalowanie kominka w bloku jest zabronione, dlatego od razu przejdziemy do alternatyw. Najpopularniejszą z nich jest oczywiście kominek elektryczny. To w gruncie rzeczy zwykły grzejnik elektryczny o wyglądzie kominka. Dostępne są zarówno same wkłady kominkowe, jak i kompletne kominki wraz z zabudową. Dzięki funkcji imitacji płomienia można stworzyć we wnętrzu przyjemny klimat, a efekt ten potrafi być bardzo realistyczny.

Elektryczny kominek to także idealny sposób na sezonowe dogrzewanie pomieszczeń. Większość urządzeń ma moc ok. 2 kW oraz termostat utrzymujący stałą temperaturę we wnętrzu, więc skutecznie ogrzeje nawet spore pomieszczenie. Taki kominek pozwoli ci rozgrzać się po zimowym spacerze lub w mroźne dni przed sezonem grzewczym. Co ciekawe, efekt palącego się płomienia można włączyć bez grzania, dla samej ozdoby.

Biokominek w bloku – czy to bezpieczne?

Drugim popularnym rozwiązaniem jest wybór biokominka. Futurystyczne kominki doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz i mogą być wolnostojące lub wieszane na ścianie. Ich największą przewagą jest żywy płomień. Spalane paliwo nie wytwarza jednak dymu, więc biokominek może być używany nawet w zamkniętym pomieszczeniu. Biokominek nie zapewnia zbyt dużej ilości ciepła, więc należy go potraktować głównie jako ozdobę.
Autor: Szymon Sonik