Data publikacji:

Biokominek: aranżacje. Ciekawe pomysły i inspiracje

Marzysz o domowym palenisku, które nie emituje dymu i nie wymaga palenia drewnem? Zainwestuj w biokominek! Można go postawić nawet w mieszkaniu, a specjalne paliwo nie pozostawia popiołu. Jaki wybrać i gdzie go ustawić? Sprawdź nasze pomysły na aranżacje z biokominkiem w roli głównej!

Polecamy: Jak obudować kominek?

biokominek aranżacje

Biokominek – co to jest?

Biokominek to specyficzny rodzaj kominka, w którym pali się nie drewnem, lecz specjalnym płynnym paliwem bazującym na alkoholu. Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że paliwo takie nie wytwarza dymu podczas spalania i nie pozostawia popiołu. Biokominki nie są więc takie szkodliwe dla zdrowia, a dodatkowo nie wymagają podłączenia do instalacji kominowej. Nadal jednak zachowują piękny wygląd i nadają wnętrzu uroczy, przytulny klimat.

Istnieją dwa rodzaje biokominków, jeśli chodzi o rodzaj stosowanego paliwa – biokominki na paliwo płynne oraz biokominki na paliwo żelowe. Natomiast ze względu na sposób montażu i budowę wyróżniamy:

  • biokominki wolnostojące,
  • biokominki narożne,
  • biokominki wiszące,
  • biokominki dwustronne,
  • biokominki do zabudowy.

Biokominki wykonane są zwykle ze stali nierdzewnej, często zawierają również elementy z kamienia, płyty oraz szkła. Składają się z takich elementów jak stabilna podstawa, odporna na ciepło obudowa, bezpieczne biopalenisko i szklana osłona płomienia.

Zalety biokominków

Biokominki mają wiele zalet, które dają im przewagę nad tradycyjnymi paleniskami. Przede wszystkim nie wydzielają dymu i innych nieprzyjemnych zapachów. Dzieje się tak, gdyż alkohol w formie biopaliwa spala się w całości. W procesie tym powstają jedynie dwutlenek węgla oraz niewielkie ilości pary wodnej.

Aranżacja biokominka nie wymaga podłączenia do instalacji kominowej. To ogromna zaleta tego rozwiązania. Ponadto paleniska nie trzeba czyścić z popiołu, gdyż po prostu on nie powstaje. Czy biokominek jest w stanie ogrzać dom lub mieszkanie? Jego moc jest znacznie mniejsza niż klasycznego kominka, dlatego raczej nie zastąpi on tradycyjnego ogrzewania. Może być jednak świetnym dopełnieniem grzejników domowych. Biokominek będzie również w stanie ogrzać niewielki pokój. Ponadto nie można zapomnieć o tym, że palenisko tego typu przepięknie wygląda i tworzy we wnętrzu przytulny klimat domowego ogniska.

Kolejną zaletą biokominków jest fakt, że występują one w wielu rozmiarach, kształtach czy kolorach. Dekoracyjne paleniska w stylu retro przypadną do gustu fanom tego klimatu, natomiast nowoczesne biokominki na pewno świetnie sprawdzą się w domach urządzonych w minimalistycznym stylu.

Aranżacje biokominka – o czym należy pamiętać?

Aranżacja biokominka w domu czy mieszkaniu nie jest aż tak problematyczna jak umieszczenie klasycznego paleniska na drewno, jednak również należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Urządzenie musi być umieszczone na podłożu, które jest w stanie wytrzymać duże obciążenia. Pod podłogą w tym miejscu absolutnie nie mogą znajdować się żadne instalacje (np. elektryczne). Ściany obok biokominka muszą być odporne na wysokie temperatury.

Choć biokominek nie musi być podłączony do instalacji kominowej, należy pamiętać, aby często wietrzyć pomieszczenie, w którym się znajduje. W ten sposób pozbędziesz się nadmiaru dwutlenku węgla, który emituje palenisko. Ponadto biokominek nie może znajdować się w pobliżu łatwopalnych przedmiotów.

Jak obsługuje się biokominek? Palenisko manualne uruchamia się, nalewając do odpowiedniej komory biopaliwo, a następnie rozpalając zapalarką. Istnieją również biokominki automatyczne, którymi steruje się np. za pomocą pilota. Jedno jest pewne – zanim zaczniesz obsługiwać palenisko, koniecznie zapoznaj się z instrukcją dołączoną do urządzenia i postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta.

Biokominek wolnostojący – aranżacje wnętrz

Aranżacja wnętrza z biokominkiem wolnostojącym jest naprawdę prosta. Palenisko tego typu możesz umieścić praktycznie wszędzie, oczywiście jeśli będziesz pamiętać o zasadach bezpieczeństwa umieszczonych w poprzedniej części artykułu. Rozmiar biokominka dopasuj do wielkości pomieszczenia i postaw go w bezpiecznym miejscu z dala od łatwopalnych przedmiotów. Pamiętaj o tym, aby palenisko znajdowało się w lokalizacji niedostępnej dla zwierząt i dzieci!

Pomysły na aranżację biokominka narożnego

Biokominek narożny warto umieścić w ścianie, która rozdziela od siebie dwie strefy salonu, w rogu pomieszczenia lub na skraju dwóch pomieszczeń. Doskonale będzie wyglądać w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach. Jego montaż najlepiej zaplanować na etapie projektowania domu, tak aby ściana była dostosowana do wysokich temperatur i obciążenia.

Jak zaaranżować biokominek wiszący?

Wiszące biokominki to doskonałe rozwiązanie zarówno do domów, jak i do mieszkań. Zwykle montuje się je na ścianach, jednak niektóre modele można nawet zwiesić z sufitu. Pozwala to uzyskać niezwykle ciekawy, nowoczesny efekt.


Biokominek dwustronny – aranżacje wnętrz

Aranżacja wnętrza z biokominkiem dwustronnym to propozycja dla fanów otwartych przestrzeni i loftowego stylu. Palenisko najlepiej umieścić w ścianie oddzielającej od siebie dwie strefy pomieszczenia, np. jadalną i wypoczynkową. Dwustronne biokominki prezentują się wyjątkowo efektownie i przytulnie zarazem.

Biokominek do zabudowy

Biokominek do zabudowy najbardziej przypomina klasyczne palenisko na drewno. Idealnie sprawdzi się w niewielkich salonach oraz w blokach. Zanim go zamontujesz, przygotuj odpowiednio ścianę, aby była odporna na wysokie temperatury lub najlepiej skonsultuj się z architektem.

Jak zaaranżować biokominek w bloku?

Marzysz o domowym ognisku w mieszkaniu w bloku? Biokominek sprawdzi się idealnie. Umieść go w salonie lub sypialni w miejscu odpornym na wysokie temperatury i z dala od łatwopalnych przedmiotów. To doskonałe rozwiązanie zarówno do wnętrza w stylu nowoczesnym lub skandynawskim, jak i tradycyjnym albo retro.


Autorka: Olga Wacholc