Czarna kuchnia? Czemu nie! Czarny kolor może być równie dobrym rozwiązaniem w aranżacji pomieszczenia, jak klasyczna biel. Musisz jednak uważać, ponieważ decydując się na czerń łatwiej wpaść w aranżacyjną pułapkę. Poznaj zatem kilka sprawdzonych sposobów na czerń w kuchni.
Biała kuchnia to wnętrzarska klasyka, ale czarne meble kuchenne i inne elementy wystroju? To dość ryzykowne aranżacyjne posunięcie, jednak do odważnych świat należy – czarna kuchnia może wyglądać znakomicie. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ nadmiar czerni może przytłoczyć pomieszczenie i najzwyczajniej w świecie spowodować przygnębiające wrażenie. Jeśli ty również chcesz postawić na taki stylizacyjny krok, sprawdź jak zrobili to inni i przyjrzyj się bliżej poniższym sposobom na czarną kuchnię.
Przeczytaj też: Kuchnia w stylu angielskim – 6 kroków do udanej aranżacji
Najprostszym sposobem na to, aby zaprosić odrobinę czerni do aranżacji kuchni, jest zastosowanie farby tablicowej. Możesz nią pomalować wolny fragment ściany i w ten sposób uzyskasz tablicę, na której będziesz zapisywał najróżniejsze notatki np. miłe słówka dla rodziny, listę zakupów czy menu na dany dzień. Tak wykończona ściana będzie też świetnym sposobem na to, aby twoje dzieci mogły bezkarnie pisać kredą na domowych powierzchniach. Zastosowanie farby tablicowej to co prawda dość ostrożny sposób obchodzenia się z czernią w stylizacji kuchni, jednak w ten sposób unikniesz ryzyka, że wnętrze zostanie przez nią zdominowane.
Jeśli jednak chcesz pokusić się na prawdziwą wnętrzarską odwagę i lubisz niesztampowe rozwiązania w aranżacji wnętrz, idź o krok dalej i postaw na czarne meble kuchenne. Ciemne szafki mają wiele plusów – zabrudzenia i plamy powstałe w trakcie codziennego użytkowania kuchni, będą na nich mniej widoczne, niż na białych meblach. I przede wszystkim – wyglądają szalenie elegancko.
Jak sprawić, aby czarne meble kuchenne nie przytłoczyły wnętrza? Dobierz do nich jasne płytki ścienne – białe będą idealnym rozwiązaniem, ponieważ ten duet kolorystyczny to wnętrzarska klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody. Aby dodać wnętrzu odrobinę przytulności, postaw jeszcze na elementy z w kolorze naturalnego drewna – półki lub blaty kuchenne świetnie sprawdzą się w tej roli. Jeśli jednak marzy ci się naprawdę elegancki efekt, do czarnych mebli kuchennych świetnie pasować będą blaty z naturalnego kamienia. W takim przypadku pamiętaj jednak, że konstrukcja mebli musi być wzmacniana, aby udźwignąć ciężar kamiennego blatu.
A gdyby tak całą kuchnię wykończyć w czarnych barwach? To może się udać. Jeśli chcesz porwać się na aranżację kuchni, w której dominować będzie czerń, musisz jednak uważać, ponieważ w tym przypadku łatwo o aranżacyjną wpadkę. Czarne szafki kuchenne, blaty oraz płytki ścienne będą prezentować się najlepiej w otwartych przestrzeniach. W przeciwnym razie, jeśli postawisz na total black look w kuchni, która jest oddzielnym pomieszczeniem łatwo osiągnąć dość ponury efekt.
Czarna kuchnia będzie zatem prezentować się świetnie w pomieszczeniach, które są otwarte również na jadalnię i salon. W ten sposób ciemna kolorystyka jednoznacznie wyznaczy granicę pomiędzy poszczególnymi częściami pomieszczenia.
Zanim pójdziesz na całość, możesz też postawić na czarne płytki ścienne. W zestawieniu z szafkami kuchennymi w kolorze naturalnego drewna takie połączenie będzie wyglądać świetnie. Możesz też oczywiście postawić na biel. W tym przypadku właściciele mieszkania pokusili się nie tylko na czarną ścianę, ale również sufit. Efekt jest znakomity, prawda? Zwróć jednak uwagę na liczne drewniane akcenty, umieszczone na ścianie i półce. Dzięki nim czarna mozaika nie wygląda ponuro. Całość za to dopełnia czarny dywan oraz blat kuchenny.
Przeczytaj też: Jakie płytki na ścianę w kuchni?
Innym sposobem na czerń w kuchni jest podłoga w tym waśnie kolorze. Będzie ona się szczególnie dobrze prezentować, jeśli w pomieszczeniu znajdą się również inne elementy wystroju utrzymane w czarnej barwie np. fragment ściany pomalowany farbą kredową lub płytki ścienne. Wracając jednak do czarnej podłogi w kuchni – nie dość, że wygląda świetnie, to jeszcze jest to bardzo modny wybór. Zwłaszcza, jeśli postawisz na płytki podłogowe w kształcie heksagonów. To jeden z najciekawszych materiałów wykończeniowych, który pozwala osiągnąć niebanalny efekt dekoracyjny. Równie dobrze będzie prezentować się czarna podłoga wykonana np. z paneli podłogowych.
Musisz jednak wiedzieć, że taka posadzka będzie trudna w utrzymaniu w czystości, a zwłaszcza w kuchni. Podczas gotowania nie sposób ustrzec się, przed zaplamieniem powierzchni, a dodatkowo na czarnej podłodze widoczne będą wszystkie pyłki i zabrudzenia.
Przeczytaj też: Blaski i cienie czarnej podłogi
Aby uniknąć wrażenia, że twoja kuchnia z czernią w roli głównej będzie ponurym wnętrzem, zastosuj kilka dodatków, które ożywią aranżację wnętrza. Postaw przede wszystkim na rośliny – możesz dodać do stylizacji pomieszczenia kilka roślin ozdobnych, ale najlepiej sprawdzą się zioła. Ich naturalna zieleń doda czarnej kuchni optymistycznego charakteru. Dobierz do tego jeszcze akcesoria kuchenne w kolorze naturalnego drewna lub miedziane akcenty. Czerń świetnie komponuje się także z surową cegłą. Jej ciepły odcień sprawi, że czerń w aranżacji twojej kuchni stanie się bardziej przytulna.
Czarna kuchnia jest z pewnością znacznie większym wyzwaniem aranżacyjnym, niż jej biała odpowiedniczka. Jednak dobrze dobrane szafki kuchenne, meble i pozostałe elementy wystroju w czarnej barwie, mogą wyglądać naprawdę znakomicie. To co, spojrzysz teraz na czerń trochę przychylniejszym wzrokiem?
Autor: Kamila Zalińska-Woźny