Data modyfikacji:

Czarna podłoga. W kuchni, łazience i salonie

Czarna podłoga w mieszkaniu może wyglądać szalenie elegancko, ale nieumiejętnie organa dodatkami przytłoczy wnętrze. Będzie wyglądać znakomicie, o ile wykażesz się odrobiną wnętrzarskie fantazji. Zanim jednak postawisz na takie rozwiązanie, poznaj blaski i cienie czarnej podłogi.
czarna podłoga

Rozprawiliśmy się niedawno z tematem białej podłogi w mieszkaniu. Patrz: Jasna i ciemna strona białej podłogi. Teraz przyszedł czas na drugi aranżacyjny biegun, czyli czarną podłogę. Podobnie jak w przypadku białej posadzki, czarna podłoga ma swoje blaski i ciebie. Oto wszystko co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na tak odważny aranżacyjny krok.

Wady czarnej podłogi w kuchni lub salonie

czarna podłoga i czarna ściana

Zacznijmy od wad takiego rozwiązania. O ile różnego rodzaju plamy są na czarnej podłodze widoczne w umiarkowanym stopniu, o tyle kurz i sierść zwierząt zobaczysz już z daleka.

To chyba największa niedogodność, jaka wiąże się z posiadaniem ciemnych paneli podłogowych lub kafli – konieczność regularnego, a nawet częstego sprzątania. W przeciwnym razie twoja czarna podłoga stanie się szara i matowa, a cały efekt aranżacyjny pójdzie na marne.

Przeczytaj też: Jak utrzymać porządek w domu, w którym mieszkają zwierzęta?

To jednak nie koniec komplikacji, jakie niesie z sobą takie wnętrzarskie rozwiązanie. Większość z nas nie bez przyczyny wybiera panele podłogowe czy deski w barwach zbliżonych do odcieni naturalnego drewna.

Podłoga wykończona w taki sposób ma neutralny charakter i łatwo dopasować do niej kolor ścian i pozostałych elementów wystroju wnętrza. Jeśli zdecydujesz się na czarną podłogę, zafundujesz sobie aranżacyjną jazdę pod górkę, a nawet ostrą wspinaczkę.

Przede wszystkim masz w tym przypadku ograniczone pole do manewru przy wyborze kolorów. Do czarnej podłogi najlepiej jest dopasować jasne dodatki, aby przełamać to przytłaczające wrażenie. Ponadto musisz umiejętnie manewrować kolorem, aby uzyskany efekt nie był przygnębiający.

Na tym jednak nie kończą się aranżacyjne problemy, jakie wiążą się z ciemną podłogą. Czerń pochłania bowiem światło. Oznacza to, że pomieszczenie, w którym zamontujesz ciemne panele może wydawać się nie tylko ponure, ale również optycznie stracić na wielkości.

Ten ostatni efekt możesz łatwo zneutralizować np. przy pomocy białych listw przypodłogowych. Dzięki nim podłoga nie będzie wydawała się mniejsza.

Zalety ciemnej podłogi w mieszkaniu

jasne meble i ciemna podłoga

Czas jednak na jasne strony całego tego zamieszania. Bo czarna podłoga wcale nie jest taka straszna, jakby mogło się wydawać. Przede wszystkim decydując się na ciemne panele lub kafle, uzyskasz wyjątkowy efekt aranżacyjny.

Czarna podłoga będzie wyglądać szalenie elegancko i na jej tle możesz wyeksponować ciekawe meble i elementy wystroju w kontrastowych barwach.

Ciemna podłoga to zawsze modne rozwiązanie. Niezależnie od tego, jaką popularnością cieszą się obecnie trendy rodem ze Skandynawii, czarne lub ciemne panele wciąż pozostaną na topie.

Czerń jest przecież jedną z najpopularniejszych barw stosowanych w aranżacji wnętrz. Co prawda, zazwyczaj używa się jej w umiarkowany sposób, np. w roli dodatków i akcentów, ale nie zmienia to faktu, że czerń, podobnie jak biel, jest wnętrzarską klasyką.

Czarno-biała podłoga w mieszkaniu

Jeśli uważasz, że ciemne panele lub zupełnie czarna podłoga to zbyt odważny krok aranżacyjny, możesz pójść na kolorystyczny kompromis. Szalenie modnym rozwiązaniem są czarno-białe mozaiki.

Ten duet kolorystyczny to designerska klasyka, więc zawsze wygląda znakomicie. Zwróć zatem uwagę na płytki podłogowe w klasyczną szachownicę lub ciekawe marokańskie wzory. Czarno biała-podłoga wykonana z płytek ceramicznych będzie wyglądać szczególnie dobrze w kuchni, przedpokoju lub łazience.

Jak ujarzmić czarną podłogę?

Aby zachować równowagę aranżacyjną i uniknąć ryzyka, że czarna podłoga przytłoczy wnętrze oraz sprawi, że będzie się ono wydawać ponure, musisz stawiać na jasne barwy. Białe ściany oraz dodatki będą oczywistym wyborem, ponieważ nie tylko pozwolą rozjaśnić ciemną podłogę, ale też taki duet kolorystyczny po prostu świetnie się sprawdza.

Z kolei aby sprawić, że całość nabierze bardziej optymistycznego charakteru, dodaj do stylizacji żywe barwy. Idealnie sprawdzi się naturalna zieleń roślin.

Do tego dodaj np. musztardową żółć dodatków, elementy wykonane z jasnego drewna, a czarna podłoga będzie nie tylko dodatkowo podkreślona, ale też nie będzie przytłaczać stylizacji. Jasne meble, dywany oraz dodatki również będą dobrym rozwiązaniem. Staraj się za to oszczędnie stosować inne ciemne kolory.

Do jakich wnętrz pasuje czarna podłoga?

czarna podłoga w salonie

Może cię to zdziwi, ale czarna podłoga jest częstym elementem wystroju wnętrz utrzymanych w stylu skandynawskim. Wbrew pozorom Szwedzi, Norwegowie czy Finowie wcale nie stawiają na wszechobecną biel, a czasem nawet pozwalają sobie na takie aranżacyjne szaleństwo, jakim jest ciemna podłoga.

Czerń na posadzce lub ciemne panele podłogowe będą również świetnie pasować do pomieszczeń utrzymanych w stylu industrialnym. Zwłaszcza, jeśli zdecydujesz się na ciemną podłogę z wylewki epoksydowej uzyskasz industrialny i minimalistyczny efekt.

Ponadto czarna podłoga będzie dobrze pasować do wnętrz nowoczesnych. Z takiego pomysłu lepiej jednak zrezygnuj, jeśli marzy ci się tradycyjne wnętrze o sielskim charakterze. W takim przypadku nic nie przebije desek lub paneli o naturalnym odcieniu drewna.

Ciemna podłoga może okazać się zarówno strzałem w dziesiątkę, jak i totalnym wnętrzarskim niepowodzeniem. Czarna posadzka jest trudnym krokiem aranżacyjnym, ale uzyskany efekt z pewnością jest wart ryzyka.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny