Data publikacji:

Kuchnia w stylu angielskim – 6 kroków do udanej aranżacji

Szukasz przepisu na piękną i przytulną kuchnię? Postaw na styl angielski. To świetny sposób na to, aby twoja kuchnia stała się prawdziwym sercem domu. Przekonaj się zatem, czym charakteryzują się aranżacje kuchni w stylu angielskim, a wspólne przygotowywanie posiłków we własnym domu będzie jeszcze większą przyjemnością.

Wnętrzarska moda bywa przewrotna – niektóre trendy szybko wypadają z łask i nawet pomimo ogromnej popularności, po pewnym czasie odchodzą do lamusa. Inne z kolei cieszą się niesłabnącą popularnością od lat i śmiało można określić je mianem wnętrzarskiej klasyki. Świetnym przykładem takiego rozwiązania jest kuchnia w stylu angielskim. Estetyka wystroju kuchni wywodząca się z Wysp Brytyjskich to efektowne połączenie elegancji oraz przytulności. Wydaje ci się to niemożliwe? Poznaj zatem angielski przepis na kuchnię idealną.

Przeczytaj też: 7 grzechów głównych w aranżacji kuchni

Kolorystyka

Zacznijmy od początku, czyli od kolorystyki. Kuchnie w stylu angielskim są jasne, ale nie chłodne. W przeciwieństwie do scandi, gdzie króluje czysta biel, aranżacje kuchni w stylu angielskim opierają się na cieplejszych odcieniach tego koloru. Meble do kuchni są zatem kremowe, ecru lub w barwie kości słoniowej. To niby subtelna różnica, jednak finalny efekt jest zupełnie różny, niż w kuchniach skandynawskich.

To właśnie dlatego pomieszczenia urządzone na modłę angielską są przytulniejsze i panuje w nich przyjazna atmosfera. Ciepłe odcienie bieli są dominującą barwą, jednak nie jedyną. Przełamują ją np. naturalne odcienie drewna oraz dodatki.

Meble do kuchni - charakterystyczne fronty

Kolejnym elementem, po którym jednoznacznie poznasz aranżacje kuchni w stylu angielskim są charakterystyczne fronty szafek oraz zabudowa kuchenna. Są one stylizowane na meble kuchenne, jakie wykorzystywano w aranżacji domków wiejskich. W uwspółcześnionej wersji fronty te są frezowane, a u szczytu mebli znajdują się gzymsy. Dzięki temu kremowe szafki kuchenne zyskują jeszcze bardziej dekoracyjny charakter. Z kolei to wszystko razem sprawia, że meble kuchenne w stylu angielskim prezentują się szalenie elegancko.

Przeczytaj też: Jak utrzymać porządek w kuchni – część 1

Uchwyty kuchenne

Anglicy doskonale wiedzą, jak ważne w aranżacji wnętrz są detale. Dlatego nawet tak niewielkie elementy wystroju, jak uchwyty mebli, mają ogromne znaczenie w stylu angielskim. Najczęściej meble kuchenne są wyposażone w dekoracyjne uchwyty. Mogą to być stylizowane gałki, efektownie uformowane klamki lub charakterystyczne muszelki. Bardzo dobrze komponują się one z frezowanymi frontami, tworząc połączenie rodem z sielskiego domku na wsi.

Stylistyka oraz barwa uchwytów kuchennych zazwyczaj nie pozostaje bez wpływu na pozostałe elementy wystroju. Styl angielski to bowiem swoista układanka, w której poszczególne elementy idealnie ze sobą współgrają. Dlatego właśnie te drobne detale powinny znaleźć odwołanie w innych elementach wystroju np. w stylizowanych relingach kuchennych, haczykach czy efektownym żyrandolu.

Blaty: drewno lub kamień

Przejdźmy teraz do blatów kuchennych, ponieważ one mają również bardzo duże znaczenie w aranżacji wnętrz utrzymanych w stylu angielskim. Mieszkańcy Wysp Brytyjskich hołdują przede wszystkim dwóm materiałom wykończeniowym, stosowanym do wykonania blatów kuchennych. Są to kamień oraz naturalne drewno.

W pierwszym przypadku kuchnia będzie zdecydowanie bardziej elegancka. Kamień może co prawda wprowadzić odrobinę wrażenia chłodu, jednak wystarczy umiejętnie zestawić go z dodatkami, aby aranżacja kuchni prezentowała się znakomicie.

Z kolei blaty drewniane w zestawieniu z kremowymi meblami do kuchni to sprawdzony przepis na przytulne wnętrze. O ile w stylu scandi drewniane blaty mają zazwyczaj jasna barwę, o tyle w angielskim często spotyka się drewno malowane na ciemną barwę. W ten sposób można łatwo uzyskać kolorystyczną przeciwwagę dla dominujących jasnych odcieni.

Przeczytaj też: Jak utrzymać porządek w kuchni – część 2

Stół lub wyspa

Wnętrzarską kropką nad „i” w stylizacji kuchni utrzymanej w angielskiej estetyce jest jednak stół lub wyspa kuchenna. Są one zazwyczaj ustawione w centrum pomieszczenia i to wokół nich wszystko się kręci. Jeśli zdecydujesz się na wyspę kuchenną powinna ona być zdobiona w podobny sposób jak fronty pozostałej zabudowy kuchennej. Postaw zatem na frezowane drzwi szafek oraz efektowne gzymsy.

Jeśli jednak centralnym elementem wyposażenia kuchni będzie stół, powinien on być stylizowany. Toczone nóżki, drewniany blat pamiętający nie jedno wspólne gotowanie i inne zdobienia sprawią, że mebel będzie idealnym uzupełnieniem aranżacji i doda jej jeszcze więcej przytulnego klimatu.

Dodatki

Na koniec zostawiam to, co przede wszystkim jest kwintesencją stylu angielskiego, czyli dodatki. Bo to właśnie w niewielkich dekoracyjnych szczegółach tkwi siła stylu wywodzącego się z Wysp Brytyjskich. Wiesz dlaczego kuchnie w tej estetyce są tak przytulne? Ponieważ widać, że toczy się w nich prawdziwe życie – w pomieszczeniach tych się gotuje i spożywa posiłki. Nie są one idealnie wymuskane i dopracowane w każdym calu, co wręcz zniechęca do zaburzenia tego porządku.

Charakterystycznymi dodatkami do aranżacji kuchni w stylu angielskim są zatem kuchenne przybory i akcesoria, które przechowuje się na półkach czy w wiszących na kuchennych ścianach koszykach. Ozdobą kuchni jest elegancka zastawa czy komplet filiżanek do herbaty ustawiony na półkach, aby gdy tylko wybije five o’clock, napić się aromatycznego napoju. Do tego nie brakuje jeszcze naturalnych ozdób takich jak wazony z kwiatami, zielniki czy kosze z owocami.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny