Data publikacji:

Czym myć lodówkę? Domowe sposoby i najlepsze preparaty

Czy pamiętasz o regularnym czyszczeniu swojej lodówki? To nie tylko sposób zapobiegania nieprzyjemnym zapachom, ale również ochrona przed bakteriami. Zdradzamy, czym myć lodówkę i jak często to robić, aby zadbać o komfort jej używania i dobry stan żywności. Sprawdź nasz poradnik!
czym myć lodówkę

Jak myć lodówkę, czyli kuchenny dylemat

Choć korzystasz z niej codziennie, idziemy o zakład, że nie zawsze przyglądasz się, czy jest w niej należyty porządek. Tymczasem lodówka to jeden z tych sprzętów kuchennych, w którym gromadzi się najwięcej bakterii! Niektórym drobnoustrojom niestraszne są niskie temperatury – bez zachowania odpowiedniej higieny chłodziarko-zamrażarki, mikroby będą się miały całkiem nieźle na produktach, które w niej przechowujesz.


Przeczytaj także: Czyszczenie płyty indukcyjnej - 5 sprawdzonych sposobów


Podstawą czystości lodówki jest oczywiście jej regularne mycie. Czym myć lodówkę w środku i na zewnątrz? I jak często to robić?

Jak myć lodówkę w środku?

Sposoby czyszczenia lodówki będą się od siebie różniły w zależności od tego, czy posiadasz urządzenie konwencjonalne, czy może w systemie No Frost.
 
1. W pierwszym przypadku, po odłączeniu lodówki z prądu, trzeba ją oczywiście rozmrozić. Jak myć lodówkę No Frost? Tym razem zadanie jest prostsze: po odłączeniu zasilania możesz od razu przejść do wyjmowania wszystkich produktów spożywczych, „balkoników” oraz pojemników.

2. Mycie lodówki najlepiej zacząć od usunięcia większych zabrudzeń i drobin jedzenia za pomocą miękkiej ścierki z mikrofibry oraz ciepłej wody z dodatkiem detergentu. Czym myć lodówkę z powłoką antybakteryjną? Na rynku znajdziesz preparaty przeznaczone specjalnie do mycia kuchennych sprzętów, które będą bezpieczne dla powłoki urządzenia. Pamiętaj: nigdy nie myj lodówki płynami z drobinami i granulkami. Mogą uszkodzić powierzchnię!
3. Dokładnie oczyść otwór odpływowy, najlepiej za pomocą patyczka kosmetycznego. Następnie skup się na ściankach oraz wewnętrznej stronie drzwiczek. Uważaj, aby woda nie dostała się w okolice oświetlenia oraz systemów sterujących temperaturą.

4. Dokładnie przetrzyj wnętrze lodówki suchą ścierką. Pozostaw lodówkę otwartą przez około godzinę, aby na pewno dobrze wyschła. W tym czasie dokładnie umyj elementy ruchome – balkoniki i pojemniki, a także przejrzyj wszystkie produkty spożywcze.

5. Włóż wszystkie elementy do lodówki. Możesz umieścić w niej również specjalny pochłaniacz zapachów, który zapobiegnie powstawaniu nieprzyjemnych woni.

Domowe sposoby: jak myć lodówkę wodą z octem?

Czym myć lodówkę, żeby nie pachniała brzydko, jeśli nie chcesz stosować gotowych detergentów? Znanym i sprawdzonym sposobem jest ciepła woda z dodatkiem octu. 

Jak myć lodówkę octem? To proste: przygotuj roztwór wody z octem w stosunku 1:1, a następnie przetrzyj wnętrze lodówki, stosując miękką gąbkę lub ścierkę. Choć zapach octu jest nieprzyjemny, zapewniamy, że szybko wywietrzeje – wystarczy, że zostawisz lodówkę otwartą przez dłuższy czas.

Czym myć lodówkę z zewnątrz? Wypróbuj uniwersalne środki

Na rynku znajdziesz wiele płynów i sprayów, które pozwolą ci wyczyścić nie tylko zewnętrzną część lodówki, ale i inne sprzęty kuchenne. Niektóre preparaty pozwalają nawet zminimalizować rysy powstałe na obudowie urządzenia.
Aby lodówka była czysta i błyszcząca, ważne jest również stosowanie odpowiedniej ściereczki – najlepszym wyborem będzie ta przeznaczona do mycia szyb.

Pamiętaj o regularnym myciu lodówki

Lodówki No Frost przyzwyczaiły wiele osób do braku konieczności ich rozmrażania, a co za tym idzie – rzadszego porządkowania. Tymczasem, aby w lodówce nie powstawały przykre zapachy, trzeba myć ją co najmniej raz w miesiącu! Porządki w chłodziarko-zamrażarce nie zajmą ci sporo czasu, a znacznie uprzyjemnią jej używanie wszystkim domownikom.

Gdy wiesz już, czym myć lodówkę wewnątrz i na zewnątrz, nie pozostaje nic innego, jak… zabrać się za porządki. Do dzieła!