Jak myć lodówkę, czyli kuchenny dylemat
Choć korzystasz z niej codziennie, idziemy o zakład, że nie zawsze przyglądasz się, czy jest w niej należyty porządek. Tymczasem lodówka to jeden z tych sprzętów kuchennych, w którym gromadzi się najwięcej bakterii! Niektórym drobnoustrojom niestraszne są niskie temperatury – bez zachowania odpowiedniej higieny chłodziarko-zamrażarki, mikroby będą się miały całkiem nieźle na produktach, które w niej przechowujesz.
Przeczytaj także: Czyszczenie płyty indukcyjnej - 5 sprawdzonych sposobów
Podstawą czystości lodówki jest oczywiście jej regularne mycie. Czym myć lodówkę w środku i na zewnątrz? I jak często to robić?
Jak myć lodówkę w środku?
Sposoby czyszczenia lodówki będą się od siebie różniły w zależności od tego, czy posiadasz urządzenie konwencjonalne, czy może w systemie No Frost.
1. W pierwszym przypadku, po odłączeniu lodówki z prądu, trzeba ją oczywiście rozmrozić. Jak myć lodówkę No Frost? Tym razem zadanie jest prostsze: po odłączeniu zasilania możesz od razu przejść do wyjmowania wszystkich produktów spożywczych, „balkoników” oraz pojemników.
2. Mycie lodówki najlepiej zacząć od usunięcia większych zabrudzeń i drobin jedzenia za pomocą miękkiej ścierki z mikrofibry oraz ciepłej wody z dodatkiem detergentu. Czym myć lodówkę z powłoką antybakteryjną? Na rynku znajdziesz preparaty przeznaczone specjalnie do mycia kuchennych sprzętów, które będą bezpieczne dla powłoki urządzenia. Pamiętaj: nigdy nie myj lodówki płynami z drobinami i granulkami. Mogą uszkodzić powierzchnię!