Data modyfikacji:

Jak usunąć rdzę - proste sposoby na odrdzewianie

Choć rdza może być imponującą ozdobą, czego najlepszym przykładem jest stal kortenowska, zazwyczaj jest niechcianym gościem na metalowych przedmiotach. Jak usunąć rdzę w prosty i skuteczny sposób? Odrdzewianie jest łatwiejsze niż myślisz.

Sposoby na usuwanie rdzy:

  1. Przy pomocy szczotki drucianej.
  2. Usuwanie rdzy papierem ściernym.
  3. Użycie szlifierki elektrycznej z tarczą ścierną do usuwania rdzy.
  4. Usuwanie rdzy octem.
  5. Soda oczyszczona z niewielką ilością wody sposobem na rdzę.
  6. Roztwór z kwasku cytrynowego i soli.
  7. Usuwanie rdzy przy pomocy elektrolizy.
  8. Piaskowanie zardzewiałych elementów.
  9. Użycie specjalnych odrdzewiaczy w płynie.
  10. Deironizer lub preparat do felg.

Ręczne usuwanie rdzy

Zanim przejdziesz do używania odrdzewiaczy, mocno zardzewiałe przedmioty warto oczyścić ręcznie. Można do tego użyć szczotki drucianej, papieru ściernego lub szlifierki elektrycznej z tarczą ścierną (uważaj, by nie przegrzać i nie rozhartować przedmiotu).

W ten sposób można oczyścić m.in. mocno zardzewiałe narzędzia, metalowe materiały, elementy konstrukcyjne lub zawieszenie auta. Jest to o tyle ważne, że pozostawienie ogniska korozji będzie skutkowało dalszym utlenianiem materiału, nawet pomimo nałożenia powłoki ochronnej. Wstępne oczyszczenie elementów pozwoli lepiej zadziałać preparatom odrdzewiającym.

Jak usunąć rdzę ze skomplikowanych przedmiotów?

Przedmioty o skomplikowanych kształtach i zakamarkach trudno oczyścić ręcznymi, domowymi sposobami. Tutaj konieczne może być odrdzewianie elektrolizą. To dość trudny i niebezpieczny proces, w którym odrdzewiany element staje się katodą podłączoną do prostownika, dlatego należy to robić tylko mając odpowiednie doświadczenie i przestrzegając reguł bezpieczeństwa.

Znacznie bezpieczniejsze jest piaskowanie. Do piaskowania potrzebujesz jedynie kompresora, pistoletu piaskującego oraz specjalnego piasku. Dla bezpieczeństwa pamiętaj o założeniu okularów ochronnych. Piaskowanie ma też tę zaletę, że nadaje się do odrdzewiania dużych elementów lub tych, które trudno rozebrać.


Duża skutecznością i łatwością użytkowania charakteryzują się też specjalistyczne odrdzewiacze w płynie. Ich zaletą jest to, że pomogą nie tylko pozbyć się rdzy, a dodatkowo stworzą powłokę ochronną oraz zagruntują przedmiot przed malowaniem.

Preparaty tego typu to m.in. Rost-Off, Liqui Moly Pro-Line, K2 Derusto Total Gel oraz APP R-Stop. Do odrdzewiania śrub i narzędzi możesz też użyć uniwersalnego preparatu penetrującego typu WD-40. Zaletą odrdzewiaczy jest to, że nie powodują pylenia w pomieszczeniu, a więc nie brudzą innych przedmiotów.

Usuwanie wżerów z lotnej rdzy

Warto wspomnieć także o usuwaniu lotnej rdzy, czyli tej, która lubi osiadać na lakierze samochodu. Zauważysz ją bardzo dobrze po myciu auta. To te małe, rdzawe drobinki znajdujące się na lakierze, w szczególności w pobliżu maski i nadkoli.

Usuniesz je deironizerem lub preparatem do felg typu krwawa felga. Środki te rozpuszczają metaliczne osady, nie szkodząc jednocześnie lakierowi auta. Mimo to, zanim je zastosujesz, sprawdź ich działanie na niewidocznym fragmencie lakieru.
Odrdzewianie prostych narzędzi lub elementów jest proste i bez trudu zrobisz to własnoręcznie. Pamiętaj jednak, że usuwanie rdzy z elementów konstrukcyjnych budynków lub części samochodowych (np. progów, zawieszenia, hamulców), może wymagać doświadczenia. Jeśli zrobisz to nieprofesjonalnie, możesz osłabić element.

Polecamy:

Autor: Szymon Sonik