Data modyfikacji:

DIY: kolorowy drapak dla kota

Posiadacze kotów, czy macie problem ze znalezieniem pasującego do wystroju wnętrz drapaka dla swojego czworonoga? Mamy dla Was rozwiązanie: zróbcie go sami! To nie takie trudne. Oto jak krok po kroku zrobić kolorowy drapak dla kota.

Inspirację i zdjęcia zaczerpnęliśmy z projektu blogerki Laury Gummerman. Szukaliśmy pomysłów na proste zabawki dla kota naszej redakcyjnej koleżanki. Ponieważ projekty DIY cieszą się wśród Was dużą popularnością, postanowiliśmy się podzielić naszymi znaleziskami. Dziś powiemy, jak krok po kroku zrobić kolorowy drapak dla kota.

Potrzebujecie:

 • drewnianej belki, najlepiej o kwadratowym przekroju
 • drewnianej podstawki
 • ołówka i linijki, nożyczek
 • papieru ściernego
 • farby i/lub lakieru do drewna (do pomalowania podstawy)
 • wkrętów i wkrętarki (ew. młotka i gwoździ lub bardzo mocnego kleju do drewna)
 • taśmy izolacyjnej lub szerokiej rurki termokurczliwej
 • zszywacza tapicerskiego (ew. możesz użyć odpowiedniego kleju lub bardzo trwałej taśmy dwustronnej)
 • grubych sznurków, najlepiej w kilku kolorach
 • daszku na wykończenie słupka (lub czegoś w tym stylu)
 • kleju do przymocowania daszku
 • Źródło: http://www.abeautifulmess.com

  Krok 1.

  Oszlifuj drewniane elementy podstawki i belki.

  Krok 2.

  Przymierz belkę do postawy. Ustal, w którym miejscu przymocujesz belkę i zaznacz to na podstawie ołówkiem.

  Krok 3.

  Przymocuj belkę do postawy. Jeżeli używasz do tego wkrętów lub gwoździ, to wybierz je na tyle długie, by wwiercając się od spodu, przebić się przez podstawę i dostatecznie głęboko wejść w drewno belki. Możesz też połączyć elementy klejem do drewna (daj mu dobrze wyschnąć).

  Krok 4.

  Pomaluj podstawę farbą i lakierem. Pozostaw do wyschnięcia. INNA OPCJA: pobaw się w decoupage i wykorzystaj tańsze materiały, np. gazety czy kolorowe materiały!

  Krok 5.

  Przygotuj sznurki. Odmierz długość (jeśli nie masz kolorowych sznurków, to możesz użyć jednokolorowego sznura lub zafarbować fragmenty) i potnij go na kawałki. Końcówki i miejsce łączenia dwóch fragmentów zabezpiecz taśmą izolacyjną lub rurką termokurczliwą: wsadź końcówkę do rurki tak, by część wystawała poza sznurek. Następnie podgrzej ją ostrożnie płomieniem zapalniczki. Kurcząc się, rurka będzie zaciskać się wokół sznura.

  Źródło: http://www.abeautifulmess.com

  Krok 6.

  Weź zszywacz tapicerski i zacznij przymocowywać sznurek do belki. Zaczynając zawijanie od dołu, wbij 1-2 zszywki tak, żeby chwyciły zabezpieczoną końcówkę sznura. Ciasno owijaj nim belkę, co jakiś czas powtarzając zszywanie (najlepiej na złączeniach). Gdy dojdziesz do końca belki, dokładnie przytwierdź sznur. Jeśli nie masz zszywacza, to możesz przykleić materiały klejem lub dwustronną taśmą klejącą, ale zrób to solidnie i upewnij się, czy środek klejący nie będzie później szkodził Twojemu kotu.

  Krok 7.

  Przymocuj daszek. Metoda zależy od rodzaju materiału, jaki na niego wybierzesz.

  Voila! Oto kolorowy drapak dla Waszego kota!

  Autor: Cieplik