Wybierasz drzwi pokojowe i skupiasz uwagę tylko na walorach dekoracyjnych? To błąd, ponieważ drzwi wewnętrzne powinny zapewnić poczucie prywatności oraz odpowiednią izolację akustyczną i termiczną. Przekonaj się zatem, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, przed zakupem drzwi pokojowych do swojego mieszkania.
Otwarte przestrzenie są bardzo mocne – połączenie kuchni, salonu i jadalni w jednym pomieszczeniu nikogo nie dziwi. To funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala dobrze wykorzystać dostępną przestrzeń i sprzyja rodzinnym relacjom. Ale powiedzmy sobie szczerze – bez drzwi wewnętrznych nie da się obejść w łazience, ubikacji czy sypialni. Nie myśl jednak, że ich rola w aranżacji wnętrz jest marginalizowana. Przeciwnie – drzwi wewnętrzne to bardzo ważny element wystroju.
Wbrew pozorom wcale nie chodzi tu jedynie o walory estetyczne, chociaż te również są ważne. Przeszklenia w drzwiach wewnętrznych pełnią inną ważną rolę. Otóż dzięki nim możliwe jest doświetlenie korytarza. W ciągach komunikacyjnych, a zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach, zazwyczaj brakuje okna. W rezultacie są one ciemne i ponure. Efekt ten można zminimalizować właśnie dzięki przeszklonym drzwiom, ponieważ światło z pomieszczeń przynajmniej częściowo będzie doświetlać korytarz. Pozwala to ograniczyć zużycie energii elektrycznej oraz korzystnie wpływa na stylizację mieszkania. Nie oznacza to jednak, że drzwi przeszklone są jednoznacznie lepszym rozwiązaniem. Skrzydła pełne zapewniają większe poczucie prywatności w pomieszczeniach, ponieważ dają lepszą izolację akustyczną oraz termiczną
Prawo budowlane nie określa, w którą stronę powinny otwierać się drzwi wewnętrzne. Zależy to zatem od układu pomieszczeń oraz aranżacji wnętrza. Drzwi pokojowe montujemy zazwyczaj na wczesnym etapie wykańczania mieszkania, zanim w pomieszczeniach pojawią się meble i inne elementy wystroju. Dlatego układ drzwi oraz kierunek ich otwierania warto przemyśleć wcześniej. Może się bowiem okazać, że przez nietrafioną decyzję w sypialni zabraknie miejsca na szafę wnękową czy inny mebel. Podobnie musisz mieć na uwadze, że drzwi otwierane na zewnątrz pomieszczenia mogą utrudniać poruszanie się w ciągu komunikacyjnym.
Standardowo większość z nas z zasady stawia na drzwi pokojowe uchylne. To oczywiście dobre rozwiązanie, które sprawdza się praktycznie zawsze. Ale ciekawą alternatywą są właśnie drzwi przesuwne. Mogą być one montowane na prowadnicach, po których drzwi przesuwa się na ścianę. Ale jest też inna opcja, która pozwala dodatkowo zaoszczędzić cenną przestrzeń – otóż drzwi przesuwne mogą chować się do specjalnej kasety, zamontowanej w ścianie. Takie rozwiązanie pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, ponieważ nie ogranicza powierzchni na ścianie, na którą otwierałoby się standardowe skrzydło drzwiowe lub przesuwne.
Drzwi montowane w naszych mieszkaniach i domach najczęściej są wykonane z drewna lub płyty MDF. W obu tych wariantach konstrukcja może być płytowa, bądź płycinowa. Ta pierwsza oznacza, że w środku drzwi znajduje są się wiórowa płyta lub wypełnienie o strukturze plastra miodu. Skrzydło drzwiowe z płytą wiórową będzie znacznie cięższe i wytrzymalsze, niż to z wypełnieniem o strukturze plastra miodu. Z kolei konstrukcja płycinowa oznacza, że do wyraźnie widocznej drewnianej ramy drzwi przytwierdzone są elementy wykonane z materiałów drewnopodobnych. Dzięki temu konstrukcja drzwi jest nieco lżejsza, ale jednocześnie ma urozmaicony wygląd – płyciny są wyraźnie widoczne, co zapewnia ciekawy efekt dekoracyjny.
Ten parametr wpływa nie tylko na ostateczny wygląd drzwi, ale też na izolację akustyczną i termiczną pomieszczenia. Drzwi przylgowe posiadają specjalne wycięcie w skrzydle, dzięki któremu lepiej przylegają do ościeżnicy. W efekcie dobrze blokują dźwięki i hamują straty ciepła. Z kolei drzwi bezprzylgowe po zamknięciu tworzą z ościeżnicą i ścianą jedną płaszczyznę, a zawiasy pozostają niewidoczne. Takie rozwiązanie może być szczególnie ważne, jeśli jesteś zwolennikiem wnętrzarskiego minimalizmu.
Jeszcze do niedawna pokutowało przekonanie, że drzwi pokojowe powinny być utrzymane w tej samej kolorystyce, co podłoga w mieszkaniu. Oczywiście, jest to dobry sposób na uzyskanie spójnej aranżacji, jednak to wcale nie jest jedyny słuszny wybór. Bardzo modne są obecnie białe drzwi wewnętrzne – można je łatwo dopasować do najróżniejszych wzorów paneli, parkietów czy płytek ceramicznych. Świetny efekt dają zwłaszcza w połączeniu z białymi listwami przypodłogowymi. Równie dobry rezultat uzyskasz, jeśli postawisz na drzwi w kolorze naturalnego drewna. Ważne jest, aby postawić na jeden wzór drzwi pokojowych, prowadzących do poszczególnych pomieszczeń – w przeciwnym razie efekt dekoracyjny może być nietrafiony.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny