Data modyfikacji:

Duże lustro na ścianę - jakie wybrać, gdzie powiesić?

Duże lustro na ścianę może wprowadzić sporo dobrego do stylizacji twojego mieszkania. Nie dość, że je rozjaśni i optycznie powiększy, to jeszcze ciekawa rama będzie efektownym dodatkiem do stylizacji. Zobacz, na jakie lustro warto postawić.
lustro
Tradycyjnie lustra stosuje się w aranżacji przedpokoju (zobacz jak urządzić przedpokój w bloku), łazienki czy toaletki, gdzie pełnią przede wszystkim funkcję użytkową. Zgodnie z najnowszymi wnętrzarskimi trendami, lustra pojawiają się również w stylizacji innych pomieszczeń. Dzięki nim można optycznie powiększyć i rozjaśnić wnętrze, a to wszystko za sprawą odbitego światła i wrażenia głębi, uzyskanemu poprzez odbijającą się w zwierciadle perspektywę wnętrza.

Lustro może być zatem twoim stylizacyjnym sprzymierzeńcem, jeśli chcesz urozmaicić wygląd swojego mieszkania. Jak wykorzystać duże lustro na ścianę w aranżacji wnętrz? Jaki model wybrać?

Duże lustro na ścianę do salonu

Już kilka sezonów temu lustra wkroczyły na salony i wszystko wskazuje na to, że rozgościły się w nich na dobre. Lustra to najczęściej pięknie wykonane przedmioty, które dodatkowo zdobią wnętrze. Jak zatem efektownie wkomponować zwierciadło do stylizacji pokoju dziennego? Oto kilka pomysłów.
Lustro może być częścią galerii ściennej. Nawet duże lustro na ścianę, włączone do kompozycji plakatów i obrazów ściennych, urozmaici całą stylizację. W tym przypadku dobrym pomysłem będą lustra o nietypowych kształtach i w efektownych ramach. Warto postawić np. na modele w kształcie rombów czy te w estetyce retro z bogato zdobionymi ramami.
Innym ciekawym sposobem na lustro w salonie jest model o okazałych rozmiarach, stojący na podłodze i oparty o ścianę. W tej roli dobrze sprawdzają się lustra z dekoracyjnymi ramami, np. tymi stylizowanymi na stare lub otoczone surowym drewnem.

Stojące lustro w salonie może służyć do podkreślenia ciekawych elementów architektury wnętrza lub dekoracji – lustrzana tafla ustawiona naprzeciw efektownej ozdoby dodatkowo ją podkreśli poprzez odbicie.

Natomiast lustro nad kominkiem w salonie to wnętrzarski klasyk. To łatwy sposób na zaakcentowanie kominka, który jednocześnie nie zdominuje stylizacji.

Takie połączenie można często zaobserwować w tradycyjnie urządzonych wnętrzach, ale pasuje również znakomicie do nowoczesnych stylizacji.

Zwierciadło w sypialni

Jak wykorzystać lustro w stylizacji sypialni? Oczywistym rozwiązaniem jest aranżacja toaletki, czyli zestawienie dużego lustra na ścianę wraz z szafką na kosmetyki oraz siedziskiem. W efekcie wystylizujesz idealne miejsce do makijażu.

W tej roli dobrze sprawdzają się lustra owalne lub okrągłe, ale z powodzeniem możesz postawić także na modele o innych kształtach. Szczególnie dobrą opcją może być lustro kosmetyczne wyposażone w źródło światła, dzięki któremu równomiernie oświetlisz twarz.

Jak wykorzystać lustro w stylizacji sypialni? Oczywistym rozwiązaniem jest aranżacja toaletki, czyli zestawienie dużego lustra na ścianę wraz z szafką na kosmetyki oraz siedziskiem. W efekcie wystylizujesz idealne miejsce do makijażu.

W tej roli dobrze sprawdzają się lustra owalne lub okrągłe, ale z powodzeniem możesz postawić także na modele o innych kształtach. Szczególnie dobrą opcją może być lustro kosmetyczne wyposażone w źródło światła, dzięki któremu równomiernie oświetlisz twarz.

Innym modnym sposobem na duże lustro w sypialni są modele stojące w efektownych ramach, oparte o ścianę. Postawione pod ścianą dadzą bardzo elegancki efekt. Duże lustro w ramie może też wisieć nad łóżkiem czy za stolikiem nocnym.

Duże lustro na ścianę do przedpokoju

W przedpokoju lustro to w zasadzie element obowiązkowy. Ma to wymiar praktyczny i dekoracyjny. Po pierwsze, przed wyjściem z mieszkania możesz skontrolować stan swojej garderoby.

Po drugie, przedpokój to najczęściej ważny ciąg komunikacyjny, w którym niestety brakuje okna. To oznacza, że pomieszczenie jest dość ciemne, a przecież lustra odbijają światło.

Zwierciadło sprawi zatem, że pomieszczenie stanie się jaśniejsze i optycznie wyda się większe, dzięki wrażeniu głębi.

Jakie duże lustro na ścianę do przedpokoju wybrać? Jeśli tylko wielkość pomieszczenia na to pozwala, dobrym pomysłem będzie na tyle duże zwierciadło, aby możliwe było przeglądanie w nim całej sylwetki.

Lustro w efektownej ramie urozmaici stylizację wnętrza i pozwoli na swobodne sprawdzenie ubioru przed wyjściem.

Innym dobrym pomysłem na lustro w przedpokoju jest zestawienie mniejszego lustra wraz z ławką, konsolką lub szafką. W takim przypadku zaaranżujesz praktyczny kącik w strefie wyjściowej, gdzie przechowywać będziesz różnego rodzaju drobne akcesoria niezbędne podczas każdego wyjścia z domu lub po prostu wygodnie przysiądziesz na czas zakładania butów.

Połączenia tego typu to wnętrzarska klasyka, która zawsze prezentuje się świetnie. Szczególnie modnym rozwiązaniem jest wykorzystanie w tym wydaniu okrągłych luster na pasku.

Duże lustro w łazience

W dobrze urządzonej łazience nie może zabraknąć lustra. Modnym rozwiązaniem jest montaż dużego lustra na całą ścianę. W ten sposób rozwiążesz kilka stylizacyjnych zagwozdek.

Po pierwsze, wykończysz płaszczyznę w efektowny sposób i tym samym optycznie powiększysz i rozświetlisz wnętrze.

Po drugie, odpadnie ci konieczność montowania w tym miejscu płytek. Dobrym rozwiązaniem jest wybór lustra na wymiar, które będzie idealnie pasować do warunków architektonicznych pomieszczenia, czyli rozmiaru i kształtu ściany.

Innym ciekawym pomysłem są lustra utrzymane w estetyce retro. Nietypowe kształty zwierciadeł i stylizowane ramy mogą być efektownym dodatkiem do stylizacji łazienki.

To dobry aranżacyjny krok, jeśli urządzasz małe wnętrze, w którym brakuje miejsca na dekoracje – w takim przypadku podstawowe elementy wyposażenia pomieszczenia mogą pełnić również dekoracyjną funkcję.

Na koniec warto wspomnieć o kilku trikach. Jeśli chcesz, aby lustro rozjaśniło pomieszczenie, powieś je naprzeciw okna – to szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli urządzasz ciemny przedpokój.

Światło padające na lustro z sąsiedniego pomieszczenia sprawi, że korytarz nie będzie aż tak ciemny. Ponadto lustro będzie też wyglądać dobrze na tle ciemnej ściany.

Lustrzana płaszczyzna odbijająca światło da korzystny efekt, ponieważ ciemna ściana nie przytłoczy wnętrza.