Miejscowa wymiana forniru nie jest zadaniem trudnym i z powodzeniem możesz zrobić to samodzielnie. Całość prac trzeba zacząć od zeszlifowania blatu czy innego naprawianego fragmentu mebla, ponieważ w dalszej kolejności całość będzie malowana. Usunięcie starych powłok wykończeniowych pozwoli uzyskać gładką i równomierną powierzchnię. Szlifowanie należy wykonać delikatnie, aby nie uszkodzić cienkiej warstwy forniru.
Następny etap to wyrównanie krawędzi ubytków. W tym celu użyj noża warsztatowego oraz niewielkiej szpachelki. Krawędzie ubytku w fornirze trzeba naciąć, aby stworzyć w miarę regularny kształt. Po nacięciu materiału należy go delikatnie podważyć od spodu za pomocą szpachelki, aby usunąć postrzępione fragmenty.
Następnie należy przyciąć płat forniru, który zostanie przyklejony w miejscu ubytku. Najpierw rozrysuj za pomocą ołówka i linijki krawędzie cięcia, a następnie delikatnie przytnij dany fragment. Kolejny etap naprawy ubytków forniru to chwilowe zamoczenie materiału w wodzie. Dzięki temu fornir będzie bardziej elastyczny, co pozwoli łatwiej przykleić go w docelowym miejscu.
Klej należy nanieść na płat forniru i następnie wypełnić w ten sposób ubytek, dociskając krawędzie łatki. Nadmiar preparatu, który pojawi się w miejscach łączenia, trzeba delikatnie usunąć przy pomocy ściereczki. Na koniec na przyklejony fragment należy położyć płaskownik lub inny niewielki przedmiot i zacisnąć całość przy pomocy ścisku stolarskiego, co sprawi, że łatka forniru przyklei się równomiernie.
Ostatni etap renowacji i naprawy ubytków forniru to lakierowanie lub nakładanie politury.