Data publikacji:

Fornirowanie mebli, drzwi i drewna. Jak przykleić fornir? Naprawa ubytków

Fornirowanie mebli to proces dekoracyjnego wykańczania ich powierzchni. Dzięki temu stoły, komody czy drzwi prezentują się znacznie lepiej. Niestety, z czasem w ozdobnej warstwie forniru mogą pojawić się ubytki. Zobacz, jak przebiega wymiana forniru w przypadku niewielkich uszkodzeń oraz na czym polega proces fornirowania mebli.

fornirowanie mebli

Co to jest fornir?

Fornir to bardzo cienkie, liczące kilka milimetrów grubości płaty szlachetnego drewna, które stosuje się w celu dekoracyjnego wykończenia mebli wykonanych z pośledniejszych materiałów, np. z płyty meblowej lub gatunków drewna gorszej jakości. W dalszej kolejności fornir zabezpiecza się warstwą lakieru lub politury, które dodatkowo podkreślają rysunek słojów, barwią, nadają połysk i zabezpieczają delikatną warstwę.

Naprawa ubytków forniru

Miejscowa wymiana forniru nie jest zadaniem trudnym i z powodzeniem możesz zrobić to samodzielnie. Całość prac trzeba zacząć od zeszlifowania blatu czy innego naprawianego fragmentu mebla, ponieważ w dalszej kolejności całość będzie malowana. Usunięcie starych powłok wykończeniowych pozwoli uzyskać gładką i równomierną powierzchnię. Szlifowanie należy wykonać delikatnie, aby nie uszkodzić cienkiej warstwy forniru.

Następny etap to wyrównanie krawędzi ubytków. W tym celu użyj noża warsztatowego oraz niewielkiej szpachelki. Krawędzie ubytku w fornirze trzeba naciąć, aby stworzyć w miarę regularny kształt. Po nacięciu materiału należy go delikatnie podważyć od spodu za pomocą szpachelki, aby usunąć postrzępione fragmenty.

Następnie należy przyciąć płat forniru, który zostanie przyklejony w miejscu ubytku. Najpierw rozrysuj za pomocą ołówka i linijki krawędzie cięcia, a następnie delikatnie przytnij dany fragment. Kolejny etap naprawy ubytków forniru to chwilowe zamoczenie materiału w wodzie. Dzięki temu fornir będzie bardziej elastyczny, co pozwoli łatwiej przykleić go w docelowym miejscu.

Klej należy nanieść na płat forniru i następnie wypełnić w ten sposób ubytek, dociskając krawędzie łatki. Nadmiar preparatu, który pojawi się w miejscach łączenia, trzeba delikatnie usunąć przy pomocy ściereczki. Na koniec na przyklejony fragment należy położyć płaskownik lub inny niewielki przedmiot i zacisnąć całość przy pomocy ścisku stolarskiego, co sprawi, że łatka forniru przyklei się równomiernie.

Ostatni etap renowacji i naprawy ubytków forniru to lakierowanie lub nakładanie politury.

Fornirowanie mebli

Nakładanie forniru np. na całą powierzchnię blatu to dużo bardziej skomplikowane zadanie, niż w przypadku miejscowej wymiany. Prace tego typu wymagają dużej wprawy i odpowiedniego zaplecza: w warsztacie trzeba przygotować sporo miejsca i liczyć się z faktem, że powierzchnia robocza zostanie zabrudzona.

Przed nałożeniem płatów trzeba je przyciąć do wymiaru blatu czy innego obrabianego fragmentu, zostawiając niewielki zapas, który w dalszym etapie zostanie usunięty. Następnie płaty trzeba namoczyć i przykleić do podłoża, wybierając np. metodę na gorąco z zastosowaniem żelazka.

Skrawki forniru wystające poza krawędzie mebla można przyciąć i wyrównać kostką szlifierską. Obrabiany element trzeba obciążyć na niemal całej powierzchni na czas schnięcia preparatu.

Jaki klej do forniru?

Do klejenia forniru można użyć tzw. kleju kostnego, nazywanego w stolarstwie perełką. To preparat pochodzenia zwierzęcego, który ma formę granulek, które następnie rozpuszcza się w kąpieli wodnej i nakłada na fornir oraz drewno na gorąco. Innym sprawdzonym preparatem, który można z powodzeniem wykorzystać podczas fornirowania mebli, jest klej stolarski. Jednym z najpopularniejszych środków tego typu jest Wikol.