Data modyfikacji:

Gabinet w domu. Jak urządzić gabinet w mieszkaniu?

Czy gabinet w domu to coś dla ciebie? Tak, jeśli regularnie płacisz rachunki online. Tak, jeżeli czasami musisz coś wydrukować. Tak, jeśli przechowujesz w mieszkaniu ważne dokumenty. Najwyższy czas pożegnać stereotyp, że biurowy kąt to coś, co należy się tyko osobom pracującym zdalnie. Powinna być to ważna część także twojego mieszkania.

gabinet w domu

Gabinet w domu – dlaczego go potrzebujesz?

W każdym mieszkaniu i w każdym domu powinien być gabinet. W naszym kraju tworzenie osobnych, nieco biurowych pomieszczeń czy kątów nie jest jeszcze bardzo popularne, ale coraz więcej rodzin dostrzega korzyści z ich posiadania. Oto do czego potrzebny ci mały gabinet w domu.

  • Do przechowywania ważnych dokumentów

Akty urodzenia, rachunki i paragony nie muszą znajdować się w pokoju dziennym, upchnięte w którejś z szuflad komody. Jeśli je posegregujemy i postawimy w gabinecie, zyskamy lepszy do nich dostęp.

Przeczytaj również: Schody na poddasze. Jak urządzić schody na strych?

  • Do uporządkowania gadżetów biurowych

Nożyczki, taśmy, długopisy, notesy – każdy z nas je ma, najczęściej jednak nie wiemy, gdzie konkretnie leżą. Domowe biuro znosi ten problem, bo wszystko ma swoje miejsce.

  • Do tworzenia w spokoju

Napisanie podania, wydrukowanie faktury, spokojne przejrzenie pliku PDF od kolegi z pracy – do wszystkich tych czynności potrzebujemy spokoju. Gabinet w domu umożliwia skoncentrowanie uwagi.

Gabinet w domu – w którym pomieszczeniu go stworzyć?

Większość z nas nie ma możliwości wyodrębnienia oddzielnego pokoju na gabinet. Dobra wiadomość jest taka, że nawet nie jest on specjalnie potrzebny, o ile rzeczywiście nie wykonujemy obowiązków zawodowych w mieszkaniu i nie musimy skupiać się na pracy przez kilka godzin.

Jednym z najlepszych miejsc na mały gabinet w domu, w którym nie ma „wolnego” pomieszczenia, jest sypialnia. Dlaczego właśnie tam powinniśmy urządzić biuro, a nie na przykład w pokoju dziennym? Chodzi oczywiście o skupienie uwagi. W salonie toczy się codzienne życie – ktoś się śmieje, ktoś rozmawia, włączony jest telewizor. Sypialnia zapewnia ciszę i komfort.

Jeżeli nie dysponujemy sypialnią tak dużą, by zmieścić w niej biurko, to możemy zdecydować się na pokój dzienny. Gabinet w domu, zwłaszcza w salonie, powinien być jednak odseparowany od reszty pomieszczenia, co oznacza na przykład ustawienie biurka jak najdalej od kanapy i telewizora.

Gdy i salon z różnych względów nam nie odpowiada, domowe biuro może powstać… w szafie. Chodzi oczywiście o duże szafy przesuwne, w których duża półka może odgrywać rolę biurka. 

Jak urządzić gabinet w domu?

Zastanawiasz się, jak urządzić gabinet w domu, aby był ładny i funkcjonalny? Mamy dla ciebie kilka podpowiedzi.

1. Gabinet w domu – przejrzyj aranżacje

Zanim kupisz biurko, sprawdź, jak inni urządzają gabinet w domu. Aranżacje są bardzo różne. Niektórzy chcą wyeksponować gabinet, stawiając duże, masywne biurko ze zdobieniami. Inni wolą bardziej dyskretne rozwiązanie i dopasowują mebel do stylu całego mieszkania.

2. Zastanów się, czego potrzebujesz

Niektórym zależy na licznych szufladkach, w których będzie miejsce na szpargały. Inni koncentrują się na dodatkowych półkach (czyli nadstawkach), mieszczących notesy, segregatory i dokumenty.

3. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Jeżeli siadasz przy komputerze wieczorami, a biurowy kąt znajdzie się w sypialni, to postaw na lampkę biurową – jej światło nie będzie nikogo drażniło. Jeśli nie musisz się ograniczać, rozważ zamontowanie stylowej, niskiej lampy sufitowej, która poprawi komfort pracy. 

4. Pamiętaj o dodatkach

Gabinet w domu powinien zachęcać do pracy i zdobić mieszkanie. Aby tak było, kup odpowiednie dodatki – stylową ramkę na zdjęcie, elegancki kalendarz stojący i jeden (nie więcej) elegancki bibelot.