Data modyfikacji:

Schody na poddasze. Jak urządzić schody na strych?

Urządzasz poddasze lub strych? Ważnym elementem tego przedsięwzięcia jest montaż odpowiednich schodów na poddasze. Sprawdź, jak zrobić schody na strych i poddasze.

schody na poddasze

Jak urządzić schody na poddasze lub strych?

Myślisz o urządzeniu poddasza lub strychu, jednak na piętro twojego mieszkania lub domu prowadzi jedynie prowizoryczny właz w podłodze? Warto zadbać o postawienie odpowiednich schodów na poddasze, które znacznie podniosą komfort użytkowania pomieszczenia.

Schody w domu na poddasze mogą być drewniane lub metalowe. Jakie wybrać? Zależy to przede wszystkim od wystroju mieszkania oraz osobistych preferencji. Aby były wygodne i praktyczne, warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

  • wysokość stopni
  • szerokość schodów
  • umiejscowienie schodów
  • kształt

Schody na strych – wymiary

Jakie wymiary powinny mieć schody na strych lub poddasze? Regulują to odpowiednie przepisy. Maksymalna wysokość stopni wynosi 19 cm, jednak za najwygodniejsze uznaje się stopnie o wysokości 15-17 cm.

Szerokość biegu schodów musi wynosić co najmniej 80 cm, jednak warto pamiętać, że będą to wąskie schody na poddasze. Taka wielkość wystarczy do tego, aby po stopniach mogła poruszać się jedna osoba.

Szerokość stopnia natomiast powinna wynosić 15-32 cm, jednak im szersze schodki, tym wygodniej. W najwęższym miejscu asymetrycznych schodów musi wynosić minimum 10 cm.

Przy montażu schodów na poddasze nie można zapomnieć o balustradzie. Powinna być umieszczona na wysokości co najmniej 90 cm, ze słupkami ustawionymi co maksymalnie 12 cm. O czym jeszcze warto pamiętać? Stopnie najlepiej wyłożyć szorstkim materiałem, np. wykładziną. Zminimalizuje to ryzyko poślizgnięcia się.

Jakie schody na poddasze wybrać? Rodzaje schodów

Jakie schody na poddasze lub strych wybrać? Wyróżniamy kilka ich rodzajów. Opisujemy je poniżej.

Składane schody na strych

Szukasz schodów na strych lub poddasze, które nie zajmą dużo miejsca? Wybierz model składany. Rozkłada się je i chowa w razie potrzeby, na co dzień zaś nie stoją w pomieszczeniu.

Wyróżniamy dwa rodzaje schodów składanych: segmentowe oraz harmonijkowe. Warto pamiętać jednak, że nie sprawdzą się one jako wejście na poddasze użytkowe, a raczej na strych pełniący funkcję magazynu.

Młynarskie schody na strych lub poddasze

Schody młynarskie to zdecydowanie najprostszy i najtańszy rodzaj schodów na strych. Wyglądają jak drabina, są jednak przymocowane do podłoża. Ponadto zajmują niewiele miejsca. Są za to mało wygodne i niezbyt efektowne.

Jednobiegowe schody na poddasze

Schody jednobiegowe to po prostu klasyczne, proste schody. Są łatwe w wykonaniu i niedrogie, jednak wymagają sporo wolnego miejsca w mieszkaniu.

Dwubiegowe zwykłe schody na poddasze

Schody dwubiegowe na poddasze składają się z dwóch ciągów prostych stopni umieszczonych pod kątem 180 stopni. Są wygodne i nie zajmują zbyt dużo miejsca.

Dwubiegowe łamane schody na poddasze

Schody dwubiegowe łamane są podobne do poprzednich, jednak tutaj dwa biegi schodów umieszczone są pod kątem 90 stopni. Również są wygodne i praktyczne.

Trójbiegowe schody na poddasze

Schody trójbiegowe są bardzo wygodne, gdyż umożliwiają odpoczynek podczas wchodzenia aż w dwóch miejscach. Wymagają niestety sporo wolnego miejsca.

Zabiegowe schody na poddasze

Schody zabiegowe na poddasze wyglądają nieco podobnie do dwubiegowych klasycznych, jednak nie mają spocznika, a stopnie nie są równe. Przy skręcie schodów rozszerzają się, aby zwęzić się ponownie po obrocie o 180 stopni.

Wachlarzowe schody na poddasze

Szukasz pięknych i efektowych schodów na poddasze? Postaw na schody wachlarzowe. Swoją nazwę wzięły stąd, że zakręcają się o 180 stopni jak piękny wachlarz. Są wygodne, gdyż stopnie nie zmieniają szerokości w przeciwieństwie do schodów zabiegowych. Zajmują jednak naprawdę dużo miejsca.

Spiralne schody na poddasze

Schody kręcone na poddasze są wyjątkowo efektowne i atrakcyjne wizualnie. Kojarzą się z zamkowymi wieżyczkami i starodawnymi pomieszczeniami.

Niestety nie są zbyt wygodne dla dzieci i starszych osób, gdyż stopnie mocno zwężają się do środka. Dorosłym jednak nie powinno to przeszkadzać. Zajmują za to bardzo mało miejsca.

Gdzie umieścić schody na poddasze?

Zastanawiasz się, gdzie umieścić schody na strych lub poddasze? Najlepiej ustawić je w salonie, korytarzu lub przedpokoju. Jeśli chodzi o konkretne miejsce, zależy to od rodzaju schodów.

Najmniej miejsca zajmują schody spiralne oraz oczywiście młynarskie. Te pierwsze będą pięknie prezentować się w pokoju dziennym, drugie zaś możesz postawić w przedsionku. Obydwa rodzaje zmieszczą się praktycznie wszędzie. To doskonałe schody na poddasze, gdy masz mało miejsca w mieszkaniu.

Jeśli chodzi o pozostałe rodzaje schodów, musisz sprawdzić dokładnie, ile miejsca zajmują po zamontowaniu. Następnie zaaranżuj wolną przestrzeń w przedpokoju, przedsionku czy też salonie. Warto wiedzieć, że przestrzeń pod schodami da się wspaniale zagospodarować. Możesz umieścić tam regał z książkami, skrzynię na pościel, schowek lub nawet ustawić biurko i urządzić kącik do pracy.

Jak zrobić schody na poddasze?

Jak zamontować schody na strych lub poddasze? Zależy to w dużej mierze od ich rodzaju. Warto wiedzieć, że budowa schodów w mieszkaniu niesie za sobą pewne ryzyko, dlatego należy skonsultować swój pomysł z architektem.

Aby zrobić schody, trzeba wyciąć duży otwór w suficie. To zaś może prowadzić do naruszenia konstrukcji stropu, jednym słowem – do katastrofy. Dlatego radzimy, aby wykonać ten etap rozważnie.

Następnie należy przygotować wybrane schody i zamontować je zgodnie z instrukcją producenta. Pamiętaj, aby nie robić nic na skróty i wykonywać każdy krok dokładnie i starannie. Źle zamontowane schody mogą doprowadzić do prawdziwego nieszczęścia.

Autorka: Olga Wacholc