Data modyfikacji:

Jak zrobić meble z palet?

Na balkonie, w ogrodzie, w sypialni – meble z palet sprawdzą się niemal w każdej sytuacji. Jak zrobić meble z palet i czym je pomalować? Dzielimy się pomysłami!

jak zrobić meble z palet

Jak zrobić meble z palet: skąd pozyskać palety na meble?

Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak wykonać meble z palet, musisz zdobyć same palety. Palety na meble możesz kupić od jednej z okolicznych firm, która używa ich do transportu surowców.

W wielu miejscach są nieużywane, a przedsiębiorcy chętnie pozbywają się ich za symboliczną opłatę wynoszącą ok. 15-40 zł. Najcenniejsze są europalety, wykonane z solidnego drewna. Mają wymiary 120 × 120 cm lub 120 × 80 cm.

Wybierając palety na meble upewnij się, że są nieuszkodzone, niepomalowane i suche. Przemoczone drewno palet rozpoznasz po sinej barwie. Zapytaj też o to, co było na nich transportowane. Lepiej, by nie były to chemikalia, które mogły wycieknąć w trakcie transportu i wsiąknąć w paletę.

Meble z palet – krok po kroku

Aby przygotować meble z palet, potrzebne ci będą:

 • szlifierka elektryczna (oscylacyjna, mimośrodowa lub taśmowa)
 • wkrętarka
 • wyrzynarka lub piła do drewna
 • masa szpachlowa do drewna
 • wkręty i śrubki
 • olej do drewna, farba lub impregnat
 • narzędzia do malowania (pędzle lub wałki)

Jak wykonać meble z palet – przygotowanie palet

Palety wykonane są z nieoheblowanego drewna, dlatego przed skonstruowaniem palet należy je wyszlifować. Dzięki temu korzystanie z nich jest wygodne i nie grozi złapaniem drzazg. Do szlifowania użyj szlifierki elektrycznej, np. taśmowej, mimośrodowej lub oscylacyjnej. Można to również zrobić ręcznie za pomocą klocka z papierem ściernym, jednak to wyjątkowo żmudne zajęcie.

Szczególną uwagę poświęć szlifowaniu stolika kawowego oraz elementów mających bezpośredni kontakt z ciałem. Uważaj na krawędzie desek – łatwo je wyszczerbić oraz przypalić. Jeśli z mebli z plalet będą korzystały dzieci, zaokrąglij delikatnie ostre ranty. Po szlifowaniu oczyść palety z kurzu odkurzaczem lub gęstym pędzlem.

Malowanie i zabezpieczanie mebli z palet

Surowe drewno palet należy zabezpieczyć, nawet jeśli zamierzasz korzystać z nich w domu. Jeśli zależy ci na naturalnym efekcie, zamiast bezbarwnego lakieru użyj oleju roślinnego, np. akacjowego, lnianego, kokosowego a nawet rzepakowego. Dobrze sprawdzi się również ciekła parafina.

Nałóż odrobinę oleju na gąbkę lub pędzel i rozprowadź go wzdłuż włókien drewna. Gdy palety wchłoną olej, nałóż kilka kolejnych warstw.

W przypadku, gdy meble będą narażone na dużą wilgotność lub deszcz, warto użyć specjalistycznych impregnatów do drewna. Nie dość, że skuteczniej ochronią meble z palet przed wodą, to na dodatek zawierają substancje zapobiegające rozwojowi pleśni i bakterii. Jeżeli zamierzasz pomalować palety, wybierz akrylową emalię do drewna. Przed nałożeniem farby zagruntuj palety.

Jak zrobić meble z palet – składanie mebli

To, jaki projekt mebli z palet stworzysz, zależy od twojej fantazji. Jak jednak go stworzyć? Potrzebne ci będą wkręty do drewna, a także kątowniki, płaskowniki i inne elementy konstrukcyjne.

Postaraj się ukryć je w taki sposób, by były niewidoczne. Przy wkręcaniu wkrętu blisko końca deski istnieje duże ryzyko rozszczepienia drewna, dlatego wcześniej nawierć otwór i przychwyć deskę ściskiem do drewna. Upewnij się, że żaden wkręt nie przebija deski na wylot.

Dodatki do mebli z palet

Przedstawiliśmy, jak zrobić meble z palet krok po kroku. O czym jeszcze warto pamiętać?

Nawet po dokładnym oszlifowaniu deski palet mogą wciąż być nieco szorstkie. Przytulność zapewnią ci dopiero poduszki, którymi wyłożysz siedziska, oraz oparcia. Aby trzymały się na meblach pewnie, przyklej je na rzepy. Rzepy pozwolą także w szybki sposób pozbierać poduszki przed nadejściem ulewy.

Jak zrobić półkę, stół lub stolik kawowy z palet? Nałóż na wierzch szklany blat o wymiarach stolika. Przerwy pomiędzy deskami utrudniałyby stawianie przedmiotów. Pomyśl także o montażu kółek. Stolik z europalet jest zaskakująco ciężki, więc przenoszenie go nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy.

Meble z palet – inspiracje

Jakie meble z palet można zrobić? Oto kilka pomysłów na meble z palet.

 • stolik kawowy z palet
 • łóżko z palet
 • meble ogrodowe z palet
 • kanapa z palet
 • bar z palet
 • półka na rośliny z palet
 • pionowy, balkonowy ogródek warzywny z palet
 • leżanka z palet
 • huśtawka z palet

Autor: Szymon Sonik