Klasyczne grzejniki konwekcyjne są tanie, ale mają wiele wad. Nic więc dziwnego, że inwestorzy coraz chętniej sięgają po nowocześniejsze instalacje grzewcze. Jedną z nowości na rynku jest grzejnik podtynkowy. Zobacz, jakie ma zalety i kiedy warto się na niego zdecydować.
Choć grzejnik podtynkowy może wydawać się czymś egzotycznym, w rzeczywistości ogrzewanie płaszczyznowe cieszy się już dużą popularnością. Wystarczy wspomnieć o coraz powszechniejszym ogrzewaniu podłogowym lub mającym swoich zwolenników ogrzewaniu sufitowym.
Ogrzewanie podtynkowe jest rozwinięciem tej idei, wykorzystującym do ogrzewania mieszkania powierzchnię ścian. Co ciekawe, podobną ideę wykorzystywały… piece kaflowe! Podobnie jak grzejniki podtynkowe również oddawały ciepło do wnętrza przez promieniowanie.
Grzejniki podtynkowe to nic innego jak maty grzewcze instalowane w ścianach lub panele grzewcze. Są podłączane szeregowo, dlatego można je dowolnie łączyć, w zależności od potrzeb energetycznych budynku. Istnieją także inne systemy ogrzewania ściennego, np. wykorzystujące klasyczne rury z gorącą wodą, jak w przypadku ogrzewania podłogowego.
Zastosowanie grzejników podtynkowych w domu jednorodzinnym lub bloku pozwala również obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o ok. 2-3 stopnie przy zachowaniu tego samego komfortu termicznego.
Jakiego rodzaju grzejniki podtynkowe możesz zainstalować we własnym domu lub mieszkaniu? Wygląda to podobnie jak w przypadku ogrzewania podłogowego. Jaki rodzaj zasilania i rozprowadzania ciepła stosuje się w nowoczesnych grzejnikach podtynkowych?
Jedną z najczęściej wymienianych zalet ogrzewania podtynkowego jest komfort termiczny zapewniany w wyniku promieniowania. Duże panele nie ogrzewają powietrza krążącego w pomieszczeniu, a promieniują w kierunku znajdujących się we wnętrzu przedmiotów. Eliminuje to wady ogrzewania konwencyjnego, takie jak spalanie kurzu, nierównomierne nagrzanie pokoju czy rozwiewanie alergenów.
Z zalet grzejników podtynkowych skorzystają chociażby alergicy uczuleni na pyłki, sierść lub kurz. W mieszkaniu ogrzewanym płaszczyznowo panuje przyjemny mikroklimat, a powietrze nie jest przesuszane.
Widoczną gołym okiem zaletą grzejników podtynkowych jest też całkowite ukrycie instalacji. Grzejniki znajdują się w zabudowie kartonowo-gipsowej lub są przykrywane cienką warstwą tynku. Nie wpływają więc na estetykę pomieszczenia oraz ułatwiają jego aranżację.
Należy jednak pamiętać, że nie można zakryć takiej ściany meblami ani stawiać przy niej przedmiotów wrażliwych na wysoką temperaturę. Na plus grzejników podtynkowych należy zaliczyć także zapobieganie rozwojowi wilgoci w domu, grzybów i pleśni w ścianach.
Jak każdy system ogrzewania, tak i grzejniki podtynkowe mają swoje wady. Do największych minusów ogrzewania ściennego można zaliczyć:
Analizując charakterystykę grzejników podtynkowych, łatwo zauważyć, że zalety i wady pokrywają się z tymi dotyczącymi ogrzewania podłogowego. Czym więc ogrzewanie ścienne różni się od typowej podłogówki?
Największa różnica wynika z możliwości grzewczych systemu. Grzejniki podtynkowe mogą rozgrzać ścianę nawet do 40 stopni Celsjusza, czyli dużo wyższej temperatury niż w przypadku ogrzewania podłogowego. Podłoga o takiej temperaturze byłaby zbyt gorąca i w praktyce domownicy nie byliby w stanie po niej komfortowo stąpać. Ściany nie maja tak restrykcyjnych ograniczeń, dlatego moc grzewcza z 1 m2 ogrzewania podtynkowego jest znacznie wyższa.
Inną cechą wyróżniającą ogrzewanie podtynkowe jest sposób zapewnienia komfortu ciepłego. Maty i panele grzewcze umieszcza się w ścianach zewnętrznych, czyli tych najmocniej wychładzających wnętrze. Dzięki podtynkowym grzejnikom efekt zimnej ściany jest niwelowany.
Ograniczenie strat ciepła wpływa też na koszty ogrzewania. Szacuje się, że ogrzewanie ścienne jest o około 10% tańsze od ogrzewania podłogowego i nawet 30% tańsze od klasycznego ogrzewania konwekcyjnego. Dla wielu zaletą jest też to, że ogrzewanie ścienne nie wpływa na rodzaj podłogi, stąd można się zdecydować np. na podłogę drewnianą.