Data modyfikacji:

Grzyb na ścianie. Skąd się bierze i jak się go pozbyć?

Grzyb na ścianie to problem, który może pojawić się zarówno w starych, jak i nowych budynkach. Warto z nim walczyć, ponieważ zagrzybione ściany mogą fatalnie wpływać na zdrowie i prowadzić do rozwoju poważnych chorób. Jak walczyć z grzybem na ścianie? Czy domowe metody są skuteczne?

grzyb na ścianie

Grzyb na ścianie – przyczyny

Co właściwie powoduje, że na ścianach domu czy mieszkania pojawiają się szpecące i szkodliwe dla zdrowia grzyby? Przyczyn jest bardzo dużo, ale najczęściej jest to:

  • Źle działająca wentylacja - wilgoć bardzo sprzyja powstawaniu pleśni. Jeśli więc w mieszkaniu są np. bardzo szczelne okna, które rzadko są uchylane, opary wody nie znajdują ujścia.
  • Przemarzanie ścian z zewnątrz - grzyb na ścianie może być też skutkiem przemarzania ścian od ich zewnętrznej strony. Jeśli tak jest – co jest w zasadzie jedną z gorszych opcji, to na krawędziach ścian oraz w ich rogach będą pojawiały się bardzo ciemne naloty.
  • Zalewanie murów - przyczyna osadzania się grzyba może być dość prozaiczna – czyli na przykład zapchane rynny. Kiedy deszczówka nie zostaje nimi odprowadzona, zaczyna lać się po ścianach. Nieco gorszą sprawą są niezbyt szczelne obróbki blacharskie – wówczas woda będzie przeciekała w okolicach komina.
  • Brak izolacji przeciwilgociowej - to jedna z częstszych przyczyn powstawania grzyba na ścianie w starych domach. Jeśli nie zastosowano takiej izolacji, mury „zaciągają” wodę z gruntu, co powoduje powstawanie nalotów w środku budynku. Może także okazać się, że choć izolacja została założona, jest nieszczelna.
  • Uszkodzenie izolacji - osad może być też skutkiem uszkodzeń instalacji – wodnej, kanalizacyjnej albo grzewczej. Jeśli wcześniej grzyb na ścianie nie był naszym problemem i nagle to się zmieniło, warto przypomnieć sobie wszelkie ostatnie remonty czy prace, które wymagały użycia wiertarki. Być może przy okazji przeprowadzania zmian została uszkodzona instalacja.
Sprawdź również, jakie są sposoby na grzyba i pleśń w łazience.

Grzyb na ścianie – wpływ na zdrowie

Grzyb na ścianie szpeci nasze wnętrza, ale nie tym najbardziej powinniśmy się martwić – osady z pleśni mają też fatalny wpływ na nasze zdrowie. W świetle obecnej wiedzy można stwierdzić, że mieszkanie w domu z takimi „dodatkami” zwiększa ryzyko wystąpienia:

  • przewlekłych bólów głowy,
  • bólów mięśni i stawów,
  • infekcji skórnych (w przypadku osób z osłabioną odpornością, czyli na przykład u cukrzyków, grzyb na ścianie może nawet doprowadzić do grzybicy kropidlakowej),
  • zapalenia stawów kręgosłupa,
  • uszkodzenia wątroby i nerek,
  • przewlekłego zmęczenia, rozdrażnienia i trudności w skupieniu uwagi.

Wiadomo również, że grzyb jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci oraz alergików i astmatyków – u tych ostatnich pleśń powoduje nasilenie się dolegliwości związanych z chorobą. Warto też wspomnieć o doniesieniach medycznych, które wskazują na powiązanie pleśni z wystąpieniem lub nasileniem cech autyzmu.

Podsumowując – grzyb w domu ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Widząc charakterystyczne przebarwienia na ścianach, powinniśmy działać od razu.

Grzyb na ścianie – domowe sposoby

Jeśli grzyb dopiero się pojawił, stosunkowo łatwo usuniesz go za pomocą domowych metod. Co będzie najbardziej skuteczne?

  • Ocet - ocet jest tanim i bezpiecznym, a co ważne – skutecznym środkiem w walce z pleśnią. Jak pozbyć się grzyba na ścianie za jego pomocą? Najpierw musisz przelać go do specjalnej butelki z atomizerem. Następnie opryskaj miejsca, w których pojawia się pleśń, zachowując dość duży margines. Poczekaj kilkanaście minut, następnie wyczyść ścianę ściereczką albo szczotką i ciepłą wodą. Powtórz cały proces co najmniej dwukrotnie.
  • Wybielacz z chlorem - jak poradzić sobie z grzybem na ścianie, gdy metoda z octem okazuje się nieskuteczna? Wówczas możesz sięgnąć po „cięższą artylerię”, czyli po domowe preparaty do czyszczenia (z chlorem) – czyli po wybielacze. Najpierw przygotuj miksturę – w tym celu połącz pół szklanki wybielacza z czterema litrami wody i połową szklanki proszku do prania. Nanieś substancję, poczekaj kilka minut, a następnie wyszoruj ścianę ostrą szczotką lub gąbką. Spłucz ciepłą wodą i – jeśli jest taka potrzeba, powtórz.
  • Olejek herbaciany - jeśli grzyb nie zdążył się jeszcze rozrosnąć, do jego zwalczenia możesz użyć olejku herbacianego. Połącz 2 łyżki płynu z 2 szklankami wody, przelej do rozpylacza i nanieś na ścianę. Poczekaj około 30 minut – grzyb powinien zacząć znikać. Umyj ścianę i gotowe. Niestety, pleśń może rozrastać się również pod tapetami albo za meblami – wówczas nie będzie ona dla nas widoczna przez długi czas. W takim przypadku domowe metody na grzyba na ścianie z pewnością nie będą skuteczne – trzeba działać bardziej inwazyjnie.
  • Specjalistyczne środki - grzyb na ścianie szybko zostanie pokonany przez specjalistyczne środki chemiczne. Nanieś preparat na powierzchnię (według wskazówek na opakowaniu), a po określonym czasie umyj ścianę. Pamiętaj, aby używać rękawiczek. 
  • Ściąganie farby - jeśli grzyb wniknął już w farbę i ta zaczęła się nawet łuszczyć, konieczne jest jej usunięcie, zabezpieczenie ściany specjalistycznymi środkami, a następnie pomalowanie ścian na nowo. To pracochłonne zadanie, ale bardzo skuteczne.
  • Ściąganie tynku - ściąganie farby może ujawnić najbardziej niepożądany scenariusz – ten, w których grzyb na ścianie dosięgnął już tynku. Wówczas nie ma innego rozwiązania, niż zerwanie tynku z bardzo dużym marginesem (metr od pleśni), położenie go na nowo, a następnie pomalowanie ścian. Krótko mówiąc – czeka cię dość duży remont. Nie należy jednak się przed nim bronić. Pamiętaj, że jest konieczny, aby lokatorzy mieli dobre warunki do życia i pozostali zdrowi.