Data modyfikacji:

Jak zaaranżować zabudowę pod schodami?

Garderoba, schowek, a może pralnia? Jak zagospodarować miejsce pod schodami? Możliwości masz całkiem dużo, ale musisz wiedzieć, że nie wszystkie rodzaje schodów dają takie same możliwości aranżacyjne. Zobacz, jak zabudować wnękę pod schodami, aby dobrze wykorzystać dostępną przestrzeń.
schody
Klatka schodowa to niezbędny ciąg komunikacyjny w piętrowych budynkach. Jednak po wykończeniu schodów pozostaje pewna zagwozdka – jak zabudować wnękę pod nimi?

Okazuje się bowiem, że poniżej stopni pozostaje sporo wolnej przestrzeni. Niestety specyfika wykonania schodów sprawia, że dostępna powierzchnia nie jest łatwa do zaaranżowania. Jak zagospodarować miejsce pod schodami?

Sprawdź takżę: schody w dobrym stylu - udekoruj klatkę schodową.

Schody wewnętrzne – rodzaje

O tym, jakie są możliwości aranżacyjne w przypadku przestrzeni pod schodami, decyduje przede wszystkim rodzaj konstrukcji, jaka została wykonana w twoim domu.
 • Jednobiegowe – nazywane są inaczej schodami prostymi. Bieg stopni skierowany jest w jednym kierunku. Schody tego typu wymagają zagospodarowania dużej przestrzeni, co sprawia, że klatka schodowa jest naprawdę rozległa.

  Jednocześnie powstałe w ten sposób miejsce pod schodami jest naprawdę spore i tym samym daje największe pole do aranżacyjnego manewru.

 • Jednozabiegowe – to w zasadzie schody proste, których stopnie w dolnej części biegu skręcają pod kątem prostym.

  Stosuje się je w klatkach schodowych, gdzie nie wystarczy miejsca na przygotowanie schodów jednobiegowych. Powstała poniżej stopni przestrzeń jest z reguły dość duża.

 • Dwubiegowe ze spocznikiem – konstrukcja tego typu składa się z dwóch biegów stopni skierowanych w przeciwnych kierunkach.

  Oba biegi spotykają się w centralnej części klatki schodowej, którą tworzy spocznik będący swego rodzaju półpiętrem. Pod schodami tego typu można zagospodarować sporą powierzchnię do przechowywania

 • Dwuzabiegowe – schody tego typu do złudzenia przypominają schody dwubiegowe z tą różnicą, że zamiast spocznika stopnie w narożnikach są wyprofilowane w taki sposób, aby umożliwiały płynne poprowadzenie biegu schodów pod kątem.

  Schody dwuzabiegowe są dość kłopotliwe, jeśli zastanawiasz się, jak zabudować wnękę poniżej.

 • Trzyzabiegowe – konstrukcja tego typu wymaga sporo miejsca – schody składają się z trzech biegów bez spocznika.
 • Schody spiralne – schody tego typu stosuje się tam, gdzie pozostaje naprawdę niewiele miejsca na klatkę schodową.

  Są wąskie i przestrzeń poniżej nie daje zbyt dużego pola do aranżacji.

Schowek pod schodami

Przestrzeń pod schodami świetnie sprawdzi się w roli schowka na narzędzia, akcesoria do sprzątania. W tym przypadku za zamkniętymi drzwiami schowka warto zaplanować jak najwięcej półek na drobne akcesoria oraz narzędzia.

Dobrym pomysłem może być również zagospodarowanie drzwiczek schowka – od ich wewnętrznej strony umieść haczyki, na których znajdą się np. mop do mycia podłogi oraz miotła.

Garderoba pod schodami

To świetne rozwiązanie, jeśli w twoim domu znajdują się schody proste, jednozabiegowe lub dwubiegowe ze spocznikiem.

W takim przypadku przestrzeń pod schodami jest dość duża, więc poniżej stopni można przygotować sporą zabudowę, która pomieści ubrania wierzchnie, buty i inne akcesoria.

Poniżej najwyżej położonych stopni można przygotować szafę na długie kurtki i ubrania, ponieważ w tej części schodów wystarczy miejsca na swobodne wieszanie okryć.

Warto jednak wiedzieć, że z reguły szafy osadzone pod schodami są dość wąskie, dlatego dobrym patentem może się okazać wysuwany drążek. W takim przypadku możliwe będzie maksymalne wykorzystanie wąskiej i głębokiej przestrzeni.

Jeśli chcesz zaaranżować garderobę pod schodami, dobrym rozwiązaniem będą wysuwane szuflady. Z reguły szuflady montuje się w dolnej części szaf, mniej więcej od wysokości pasa do podłogi. W takim przypadku możliwe jest łatwe zorientowanie się w zawartości szuflad.

Poniżej stopni znajdujących się w środkowej części schodów dobrze sprawdzą się szafki z półkami, na które mogą trafić buty czy kosze z drobnymi akcesoriami.

Pralnia pod schodami

To ciekawy sposób na efektywne wykorzystanie przestrzeni pod schodami, jednak o pralni w tym miejscu należy pomyśleć z wyprzedzeniem. Wymaga to bowiem dużych prac przygotowawczych, czyli przede wszystkim doprowadzania przyłączy wodno-kanalizacyjnych.

Działania tego typu wiążą się ze skuwaniem fragmentów podłóg oraz ścian w celu przygotowania bruzd pod rury. Dlatego nie wszędzie możliwe jest przygotowanie takiego rozwiązania, np. w domach, gdzie w posadzce osadzone jest ogrzewanie podłogowe.

Jeśli chcesz umieścić pralnię w przestrzeni pod schodami, należy również rozważyć kwestię wentylacji pomieszczenia. Nadmiar wilgoci powstały podczas prania może sprawić, że we wnęce pod schodami pojawią się pleśń i grzyby.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby przygotowanie wentylacji w klasycznym wydaniu, ale nie zawsze jest to możliwe ze względu na warunki architektoniczne. Rozwiązaniem mogą być ażurowe drzwiczki.

Półki pod schodami

Otwarte półki poniżej schodów będą idealnym miejscem, gdzie można wyeksponować kolekcję książek, ciekawe dekoracje lub pamiątki z podróży. Aby całość była dobrze widoczna, warto zamontować oświetlenie półek.

Wystarczy nawet subtelne źródło światła, dzięki któremu zabudowa i wyeksponowane na niej przedmioty będą lepiej widoczne.

Jak zagospodarować miejsce pod ażurowymi schodami?

Schody ażurowe zasadniczo różnią się od swoich klasycznych odpowiedników. Przede wszystkim brakuje w nich podstopnic, dzięki czemu przestrzeń poniżej jest widoczna, a cała konstrukcja prezentuje się lekko.

Dlatego w przypadku schodów tego typu z reguły nie przygotowuje się zabudowy, ponieważ zniweczyłaby ona efekt lekkości.

Jednak przestrzeń pod schodami tego typu również wymaga zagospodarowania. W tym miejscu można wyeksponować galerię ścienną, którą dodatkowo podkreśli bieg schodów.

Kącik poniżej klatki schodowej będzie też dobrym miejscem do czytania czy wypoczynku – wystarczy, że ustawisz tam lampę stojącą lub inne źródło światła oraz wygodny fotel.

Dobrym pomysłem może być również ulokowanie domowej dżungli poniżej ażurowych schodów. Kolekcja roślin w tym miejscu będzie mieć dobre warunki do wzrostu, ponieważ nad klatką schodową z reguły jest osadzone okno połaciowe, więc docierać będzie tu rozproszone światło dzienne.

Co więcej, rośliny o zwisających pędach powieszone na klatce schodowej mogą dopełnić efekt dżungli, dzięki czemu ciąg komunikacyjny będzie prezentował się świetnie. A musisz wiedzieć, że rośliny nie tylko pięknie się prezentują, ale jeszcze dodatkowo oczyszczają powietrze.

Na koniec warto dodać, że jeśli chcesz przygotować garderobę pod schodami czy inną zabudowę tego typu, zadanie to należy zlecić doświadczonemu stolarzowi.

Zagospodarowanie przestrzeni pod schodami wymaga przeprowadzenia dokładnych pomiarów oraz precyzyjnego dostosowania zabudowy do warunków architektonicznych. Tylko w takim przypadku garderoba czy schowek pod schodami będą szyte na miarę twojego domu.

Przeczytaj także: