Okazuje się bowiem, że poniżej stopni pozostaje sporo wolnej przestrzeni. Niestety specyfika wykonania schodów sprawia, że dostępna powierzchnia nie jest łatwa do zaaranżowania. Jak zagospodarować miejsce pod schodami?
Sprawdź takżę: schody w dobrym stylu - udekoruj klatkę schodową.Jednocześnie powstałe w ten sposób miejsce pod schodami jest naprawdę spore i tym samym daje największe pole do aranżacyjnego manewru.
Stosuje się je w klatkach schodowych, gdzie nie wystarczy miejsca na przygotowanie schodów jednobiegowych. Powstała poniżej stopni przestrzeń jest z reguły dość duża.
Oba biegi spotykają się w centralnej części klatki schodowej, którą tworzy spocznik będący swego rodzaju półpiętrem. Pod schodami tego typu można zagospodarować sporą powierzchnię do przechowywania
Schody dwuzabiegowe są dość kłopotliwe, jeśli zastanawiasz się, jak zabudować wnękę poniżej.
Są wąskie i przestrzeń poniżej nie daje zbyt dużego pola do aranżacji.
Dobrym pomysłem może być również zagospodarowanie drzwiczek schowka – od ich wewnętrznej strony umieść haczyki, na których znajdą się np. mop do mycia podłogi oraz miotła.
W takim przypadku przestrzeń pod schodami jest dość duża, więc poniżej stopni można przygotować sporą zabudowę, która pomieści ubrania wierzchnie, buty i inne akcesoria.
Poniżej najwyżej położonych stopni można przygotować szafę na długie kurtki i ubrania, ponieważ w tej części schodów wystarczy miejsca na swobodne wieszanie okryć.
Warto jednak wiedzieć, że z reguły szafy osadzone pod schodami są dość wąskie, dlatego dobrym patentem może się okazać wysuwany drążek. W takim przypadku możliwe będzie maksymalne wykorzystanie wąskiej i głębokiej przestrzeni.
Jeśli chcesz zaaranżować garderobę pod schodami, dobrym rozwiązaniem będą wysuwane szuflady. Z reguły szuflady montuje się w dolnej części szaf, mniej więcej od wysokości pasa do podłogi. W takim przypadku możliwe jest łatwe zorientowanie się w zawartości szuflad.
Poniżej stopni znajdujących się w środkowej części schodów dobrze sprawdzą się szafki z półkami, na które mogą trafić buty czy kosze z drobnymi akcesoriami.
Działania tego typu wiążą się ze skuwaniem fragmentów podłóg oraz ścian w celu przygotowania bruzd pod rury. Dlatego nie wszędzie możliwe jest przygotowanie takiego rozwiązania, np. w domach, gdzie w posadzce osadzone jest ogrzewanie podłogowe.
Jeśli chcesz umieścić pralnię w przestrzeni pod schodami, należy również rozważyć kwestię wentylacji pomieszczenia. Nadmiar wilgoci powstały podczas prania może sprawić, że we wnęce pod schodami pojawią się pleśń i grzyby.
Najlepszym rozwiązaniem byłoby przygotowanie wentylacji w klasycznym wydaniu, ale nie zawsze jest to możliwe ze względu na warunki architektoniczne. Rozwiązaniem mogą być ażurowe drzwiczki.
Wystarczy nawet subtelne źródło światła, dzięki któremu zabudowa i wyeksponowane na niej przedmioty będą lepiej widoczne.
Dlatego w przypadku schodów tego typu z reguły nie przygotowuje się zabudowy, ponieważ zniweczyłaby ona efekt lekkości.
Jednak przestrzeń pod schodami tego typu również wymaga zagospodarowania. W tym miejscu można wyeksponować galerię ścienną, którą dodatkowo podkreśli bieg schodów.
Kącik poniżej klatki schodowej będzie też dobrym miejscem do czytania czy wypoczynku – wystarczy, że ustawisz tam lampę stojącą lub inne źródło światła oraz wygodny fotel.
Co więcej, rośliny o zwisających pędach powieszone na klatce schodowej mogą dopełnić efekt dżungli, dzięki czemu ciąg komunikacyjny będzie prezentował się świetnie. A musisz wiedzieć, że rośliny nie tylko pięknie się prezentują, ale jeszcze dodatkowo oczyszczają powietrze.
Na koniec warto dodać, że jeśli chcesz przygotować garderobę pod schodami czy inną zabudowę tego typu, zadanie to należy zlecić doświadczonemu stolarzowi.
Zagospodarowanie przestrzeni pod schodami wymaga przeprowadzenia dokładnych pomiarów oraz precyzyjnego dostosowania zabudowy do warunków architektonicznych. Tylko w takim przypadku garderoba czy schowek pod schodami będą szyte na miarę twojego domu.