Data modyfikacji:

Hoja - pielęgnacja, uprawa, kwitnienie, wymagania

Hoja to jedna z bardzo lubianych roślin doniczkowych, która prezentuje się naprawdę pięknie. Jej długie pędy oraz dekoracyjne liście doskonale wyglądają w wiszących koszach i doniczkach. Mogą być również oplatane na różnego rodzaju pergolach. Hoja nie jest rośliną trudną w uprawie, dlatego też z powodzeniem możemy ozdobić nią swój dom, nawet jeśli nie posiadamy doświadczenia w zajmowaniu się kwiatami. Przyjrzyjmy się jej nieco bliżej i sprawdźmy jak wygląda pielęgnacja hoji.
hoja
Hoja to roślina pochodząca z Azji, która należy do rodziny toinowatych. Nazywana jest również woskownicą. Istnieje ponad 200 gatunków tej rośliny jednak w roli roślin doniczkowych najczęściej widujemy hoję różową oraz hoję piękną. Pierwszy gatunek, czyli hoję różową wyróżniają grube, ciemnozielone liście w delikatne cętki.

Hoja piękna posiada za to liście jasnozielone, które są węższe, mniejsze oraz ostro zakończone. Zarówno jeden, jak i drugi gatunek posiada długie, elastyczne pędy, które mogą osiągać długość nawet kilku metrów. Inne rodzaje hoi, które możemy znaleźć w domowych uprawach to między innymi:
  • Hoja piękna 'Albomarginata', posiadająca ozdobne liście z białym obrzeżem;
  • Hoja różowa 'Compacta Variegata', charakteryzująca się poskręcanymi liśćmi;
  • Hoja różowa 'Compacta', to odmiana niska, która osiąga mniejsze rozmiar;
  • Hoja różowa 'Tricolor', posiada czerwonawe pędy;
  • Hoja różowa 'Variegata', zielone liście z białym obrzeżem.

Pielęgnacja hoi - w jakim miejscu ustawić ją w domu?

Hoja, jak każda inna roślina doniczkowa ma swoje potrzeby. Przede wszystkim musimy zacząć od zapewnienia jej odpowiedniego stanowiska, w którym będzie dobrze się rozwijała. Uprawa hoi wymaga znalezienia w domu miejsca, które będzie zaciszne. Roślina ta nie przepada za mocnym nasłonecznieniem, dlatego też lepiej unikać ustawiania jej przy oknie od południowej strony. Może wówczas dojść do poparzenia liści. O wiele lepiej sprawdzają się stanowiska o rozproszonym świetle. Co więcej, warto zadbać również o to, żeby hoja nie znajdowała się w miejscu, w którym mogłaby być narażona na przeciągi. Pamiętajmy również o tym, że jest to roślina, która nie lubi zmian. Jej stanowisko musi być stałe, ponieważ hoja bardzo źle znosi częste zmiany miejsc.

Jaką ziemię dla hoi wybrać?

Niezwykle ważnym elementem uprawy hoi jest wybór odpowiedniego podłoża. Jaką ziemię lubi hoja? Odpowiedź jest prosta. Podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne. Doskonale sprawdza się ziemia, która posiada lekko kwaśny lub obojętny odczyn pH. Specjaliści od uprawy hoi najczęściej wybierają podłoża dla roślin wrzosowatych i łączą je z ziemią dla kaktusów. Co ważne, hoja nie wymaga częstego przesadzania, robimy to tylko w sytuacji gdy korzenie wypełniają całą doniczkę i zaczynają przerastać.

Podlewanie i nawożenie hoi - co warto wiedzieć?

Bardzo ważną częścią uprawy każdej rośliny jest oczywiście jej podlewanie. Hoja jest jednym z tych kwiatów, które nie przepadają za nadmiarem wody, dlatego też powinniśmy podlewać ją umiarkowanie. W przeciwnym razie może dojść do gnicia korzeni i pędów.

Jak często podlewać hoję? Najczęściej sprawdza się system podlewania jej dwa razy w tygodniu, gdy zauważymy, że zewnętrzna warstwa podłoża staje się nieco przesuszona. Hoję podlewamy równomiernie na całej powierzchni podłoża, unikamy zalania wody w jedno miejsce. Po podlewaniu zawsze należy usunąć nadmiar wody z podstawki. W przeciwnym razie narażamy roślinę na rozwój grzybów oraz innych szkodliwych drobnoustrojów.

Hoja potrzebuje również nawożenia. Przeprowadzamy je raz na cztery tygodnie w okresie wiosennym i letnim. Możemy wykorzystać różne rodzaje nawozów, jednak w przypadku tej rośliny najlepiej sprawdzają się nawozy dla roślin kwitnących. Pamiętaj, aby nawożąc hoję zadbać o to, by nie przekraczać zalecanej dawki nawozu. Informację o tym, jak stosować dany produkt znajdziesz na jego opakowaniu.

Hoja kwitnienie

Kwitnienie hoi jest niezwykle efektowne. Roślina posiada gwiazdkowate różowe kwiaty z ciemniejszym czerwonym środkiem, które ujęte są w kwiatostany. Jeden kwiatostan może składać się nawet z kilkudziesięciu pojedynczych kwiatków, które mają wymiar ok 1cm. Kwiaty te wydzielają również bardzo przyjemny, nieco słodkawy zapach. Co ważne, w okresie kwitnienia hoi powinniśmy zachować szczególną ostrożność w trakcie podlewania. Kwiaty nie powinny bowiem być zalewane wodą. Suche kwiatostany oraz pędy pozbawione liści usuwamy przed zimą.

Hoja zimą

Jak każda roślina, tak również hoja potrzebuje odpoczynku w okresie zimowym. W tym czasie warto zapewnić jej pomieszczenie, którego temperatura będzie wynosiła około 13 stopni Celsjusza. Zimą nie nawozimy hoi a podlewanie znacznie ograniczamy - powinniśmy podlewać roślinę raz na 3 tygodnie.

Rozmnażanie

Jeśli chcemy pozyskać nowe sadzonki hoi nie powinniśmy mieć z tym żadnego problemu. Pobieramy je z pędów. Powinny mieć około 10 cm. Sadzonki umieszczamy w naczyniu z wodą a po wykształceniu się korzeni przesadzamy do gruntu. Co ważne, sadzonki hoi pozyskujemy wiosną. Możemy również próbować przyciskania pędów do podłoża a następnie odcinania go kiedy zakorzeni się w ziemii, metoda ta jednak jest nieco trudniejsza.

Podsumowując, hoja to bardzo piękna roślina doniczkowa, która prezentuje się niezwykle okazale. Nie jest przy tym bardzo wymagająca. Jeśli więc poszukujemy roślin ozdobnych do swojego mieszkania warto zastanowić się nad jej zakupem.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Autor: Kamila Łońska-Kępa