Data publikacji:

Huśtawka w ogrodzie – aranżacje

Miłośnicy ogrodów i przebywania na świeżym powietrzu dbają o to, by ich własny kawałek zielonej przestrzeni wyposażony był w idealne miejsce do odpoczynku. Huśtawka ogrodowa to funkcjonalny mebel, który znajdzie swoich zwolenników w każdej grupie wiekowej. Huśtawka ustawiona w odpowiednim miejscu w ogrodzie może pełnić różne funkcje: może być miejscem wyciszenia lub przeciwnie, może być punktem centralnym w rozrywkowej części ogrodu. Odpowiednio dobrana i wkomponowana huśtawka w ogrodzie jest nie tylko elementem wypoczynkowym, ale także dekoracyjnym.

Przeczytaj również: Jaka huśtawka domowa dla niemowlaka?

huśtawka w ogrodzie

Aranżacje funkcjonalnego ogrodu z huśtawką 

Ogród to dla wielu osób centralne miejsce na planie podwórka. Bez wątpienia zadbany i dobrze prowadzony ogród to integralna część domu, w której spędza się dużo czasu, szczególnie w ciepłych miesiącach wiosennych i letnich. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu z pewnością umilą dobrze dobrane i dopasowane meble ogrodowe. Jednym z ciekawszych mebli jest huśtawka ogrodowa, która jest jednocześnie dekoracyjnym dodatkiem i funkcjonalnym sprzętem. Obecnie na rynku dostępne są różne wersje huśtawek – od dużych, wieloosobowych modeli, przez te przeznaczone dla jednej osoby, aż po wersje huśtawek, które są przystosowane dla dzieci. 

Różne rodzaje huśtawek do ogrodu

Wśród różnorodnych ofert huśtawek ogrodowych znaleźć można wolnostojące modele oraz takie, które montuje się na stałe do podłoża lub sufitu. Pierwszy typ huśtawek wyróżnia się mobilnością, dzięki czemu można zmieniać aranżacje w dowolnym momencie. Huśtawki mocowane na stałe w podłożu lub suficie wymagają wywiercenia odpowiednich otworów, ale dzięki temu mają stabilniejszą konstrukcję. To rozwiązanie sprawdzi się także na blokowym balkonie, ponieważ takie huśtawki pozbawione są stelaża, dzięki czemu zajmują mniej miejsca niż wolnostojące modele. Modele huśtawek można podzielić także na kategorie odnoszące się do tworzywa, z jakiego zostały wykonane:

Huśtawki drewniane

Najpopularniejsze modele, które znaleźć można w wielu różnych wersjach i rozmiarach. Obecnie na rynku dostępne są drewniane huśtawki z prostym, nowoczesnym stelażem, a także modele z licznymi elementami dekoracyjnymi. Najbardziej popularne huśtawki drewniane to te kilkuosobowe, wykonane z dużych drewnianych belek. Taki stelaż jest wyjątkowo solidny, ale jednocześnie cięższy od pozostałych, mniejszych wersji, dlatego tego typu huśtawki lepiej się sprawdzą postawione na trawie, nie na tarasie. Dla fanów mniejszych, bardziej kompaktowych mebli ogrodowych powstały małe huśtawki, które z łatwością zmieszczą się nawet w mniejszych ogrodach.

W tej kategorii popularne są drewniane fotele, w różnych kształtach, które są podwieszane pod sufitem lub zamocowane na stelażu. Wybierając drewnianą huśtawkę, szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaj drewna, z którego została wykonana – najlepiej zdecydować się na twarde drewno pochodzące z drzewa liściastego, ponieważ wykazuje ono wysoką odporność na działanie czynników atmosferycznych. Wybierając drewniany model, warto zadbać o jego regularną konserwację specjalistycznymi preparatami, które wydłużą jego trwałość;

Huśtawki metalowe 

Egzemplarze wykonane z metalu znaleźć można w ofercie wielu producentów mebli ogrodowych. Takie huśtawki cechują się bardziej nowoczesnym wyglądem w porównaniu z modelami drewnianymi, a dodatkowo dobrze zabezpieczony stelaż sprawia, że takie modele są zdecydowanie bardziej odporne na szkodliwe czynniki atmosferyczne. Takie wersje huśtawek w większości są także znacznie lżejsze niż drewniane huśtawki, dlatego dobrze się sprawdzą zarówno jako element aranżacji ogrodu, jak i mebel postawiony na przydomowym tarasie.

Huśtawka do małego ogrodu – aranżacje małej przestrzeni

Posiadacze małych ogrodów doskonale wiedzą, że każda przestrzeń jest na wagę złota. Do takich ogrodów powstały małe, kompaktowe huśtawki, które nie przytłoczą ogrodu i nie zabiorą wiele powierzchni. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie małych, jednoosobowych huśtawek, które często wykonane są z lekkiego tworzywa lub materiału. Takie wykonanie nie obciąża wizualnie przestrzeni i sprawia, że powierzchnia małego ogrodu nie zostaje przytłoczona przez ciężkie meble. Alternatywą dla tego typu huśtawek są hamaki i podwieszane fotele ogrodowe, które w ostatnim czasie zdobyły dużą popularność. Takie fotele to idealne miejsce na wypoczynek na świeżym powietrzu. 

Huśtawki z tworzywa sztucznego 

W tej kategorii znaleźć można zarówno modele stworzone z technorattanu, jak i te wykonane ze splotu materiału. Huśtawki wykonane z technorattanu są bardzo praktyczne, odporne na deszcz i inne czynniki atmosferyczne oraz łatwe w utrzymaniu w czystości. Wśród modeli wykonanych z materiału można wyróżnić małe huśtawki jednoosobowe, które zazwyczaj przytwierdza się do sufitu. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w mikroogrodach oraz na balkonach. Taki jednoosobowy model dobrze wygląda także jako dodatek do innej, większej huśtawki ogrodowej.

Duża huśtawka ogrodowa 

Duże przydomowe ogrody wymagają mebli w adekwatnych rozmiarach. W ogrodach o dużej powierzchni warto postawić model huśtawki, który pomieści więcej niż jedną osobę. Najpopularniejsze egzemplarze są wyposażone w siedziska dla 2, 3 lub nawet 4 osób. Taki mebel jest wysoce funkcjonalny i stwarza dodatkowa przestrzeń do wypoczynku. Wybierając dużą huśtawkę ogrodową, można zdecydować się na tradycyjną, drewnianą wersję na dużym stelażu lub taką opartą na metalowej konstrukcji, która jest wysoce odporna na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. 

Zdjęcie:  bialasiewicz/Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!