Data modyfikacji:

Jak dobierać i przechowywać ręczniki łazienkowe?

Ręczniki to podstawowy element wyposażenia łazienki, którego jakość zależy przede wszystkim od materiału i gramatury. Drugą ważną kwestią jest sposób przechowywania oraz ich liczba - każdy z domowników powinien mieć do dyspozycji przynajmniej 2 ręczniki.

By określić, ile ręczników powinno znajdować się w łazience, pomnóż liczbę domowników przez cztery. Na każdego z nich muszą przypadać co najmniej 2 ręczniki - do wycierania twarzy i ciała, a w szafce lub na półce powinien czekać drugi, świeży komplet. Ta liczba to oczywiście minimum - w tym wypadku rządzi zasada „im więcej, tym lepiej”.

Gdy określisz liczbę, kolejnym krokiem jest kupno ręczników. Do wyboru masz najtańsze modele z włókien syntetycznych lub te z tkanin naturalnych – bawełny, jedwabiu czy bambusa. Bawełna jest chłonna, miękka i wytrzymała, bambus chłonie wilgoć jeszcze lepiej i schnie szybciej, a do tego cieszy oko pięknym połyskiem. Najbardziej luksusowe są ręczniki z bawełny egipskiej, charakteryzujące się wyjątkową trwałością i chłonnością. Na rynku znajdziesz również tzw. ręczniki low- i zero-twist, czyli o bardzo lekko skręconych włóknach, przez co są bardzo chłonne i puszyste, ale zajmują sporo miejsca w szafce.

Przy zakupie pamiętaj również o grubości. Ręczniki o gramaturze w przedziale 300-400 są najcieńsze i niezbyt chłonne, ale szybko schną - przydadzą się np. na plażę. Te o parametrach 450-500 zachowują dobrą chłonność i stosunkowo szybko wysychają. Gramaturę wyższą niż 500 mają długoschnące, puszyste ręczniki.

Wygląd ręczników powinniśmy dobierać do stylu łazienki. Do wnętrz nowoczesnych polecamy modele gładkie, śnieżnobiałe lub kontrastujące z otoczeniem, w bardziej tradycyjnych sprawdzą się te w barwie płytek, a do rustykalnych można wybrać ręczniki w groszki czy kwiaty.

Ostatnią kwestią jest odpowiednie przechowywanie. Standardem są szafki, ale jeśli łazienka jest odpowiednio wentylowana, bez większych obaw można trzymać ręczniki na widoku, również jako element dekoracyjny, np. pozwijane w rulony i poukładane na sobie symetrycznie.

Autor: Kasia Szulik