Data modyfikacji:

Jak dobrać listwy przypodłogowe?


Listwy przypodłogowe to elementy, którym podczas remontów nie poświęcamy zbyt wielkiej uwagi. Co więcej, wielu z nas o konieczności zakupu listew przypodłogowych przypomina sobie już po ułożeniu paneli. Pamiętajmy jednak, że ten element jest integralną częścią wystroju każdego pomieszczenia i z równie dużą uwagą powinniśmy dobrać taki model, który będzie wyglądał możliwie najlepiej. Jak dobrać listwy przypodłogowe?
para

Listwy przypodłogowe - integralny element każdego pomieszczenia


Jak wspomniano na samym wstępie, listwy przypodłogowe to bardzo ważny element wystroju kuchni, salonu czy sypialni. Dlaczego? Ze względu na ich zastosowanie praktyczne, a przede wszystkim estetyczne. To właśnie listwy przypodłogowe stanowią prawdziwe dopełnienie wystroju wnętrza i umożliwiają zachowanie odpowiedniej proporcji.

Czy kiedykolwiek zdarzyło się komuś spojrzeć na prawie wykończone pomieszczenie, w którym brakuje listew przypodłogowych? Z pewnością tak! Uczucie braku czegoś w takiej sytuacji jest bardzo dojmujące. Dlatego też niezbędne jest wykorzystanie tego elementu w pracach wykończeniowych. Jednak nie tylko o estetykę chodzi. Listwy przypodłogowe maskują wszelkie nierówności powstałe w przeszłości na styku ścian i podłóg, a także chronią nasze ściany przed wszelkimi nieczystościami i zabrudzeniami, które mogą powstać wskutek mycia podłogi.

Ostatnią, jednak nie mniej ważną funkcją listew przypodłogowych, jest możliwość schowania w nich przewodów, które w innym wypadku musiałyby plątać się na podłodze naszego pomieszczenia.

Jakie rodzaje listew przypodłogowych wyróżniamy?


Możemy z powodzeniem wyróżnić kilka najpopularniejszych rodzajów listew przypodłogowych. Zacznijmy od listew profilowanych, które odstają od ściany i umożliwiają schowanie w nich kabli i przewodów. Istnieje również możliwość zlicowania listew ze ścianą. Taki proces wykonuje się z wykorzystaniem specjalnych profili aluminiowych, co umożliwi nam zastosowanie rozwiązania listew chowanych w ścianie.

Alternatywą są cokoły - listwy o przekroju montowane bezpośrednio do ściany. Tego typu listwy mogą być prawdziwym uzupełnieniem aranżacji wnętrza, szczególnie ze względu na wymyślne ozdobne wzory lub frezy, w jakie dana listwa zostanie wyposażona.

Na co zwrócić uwagę, wybierając listwy przypodłogowe?


Podobnie jak w przypadku innych materiałów wykończeniowych, również listwy przypodłogowe to kategoria produktów, która swoją różnorodnością może przyprawić nas o ból głowy. Czym zatem kierować się, wybierając odpowiednie listwy przypodłogowe? O doborze barwy i stylu opowiemy później, przedstawiając trzy warianty możliwe do zastosowania.

Tutaj skupimy się na aspektach praktycznych. Przede wszystkim wysokość samych listew. Oczywiście listwy powinny spełniać pierwszą i najważniejszą funkcjonalność - maskować styk ściany i podłogi. Dlatego też, w zależności od rozmiaru pomieszczenia, relatywnie niskie listwy, nieprzekraczające 6 centymetrów, powinniśmy stosować w małych pomieszczeniach. Standardowe listwy mierzą od 6 do 8 centymetrów i nadają się do pomieszczeń o średnich rozmiarach, co również stanowi najczęstszy wybór. Możemy oczywiście zainwestować w znacznie wyższe listwy, które osiągają wysokość ponad 10 centymetrów. Takie rozwiązanie jest jednak polecane w przypadku pomieszczeń bardzo wysokich.

Wariant 1 - dobór listew przypodłogowych do koloru podłogi


Zajmijmy się teraz doborem konkretnego rodzaju i koloru listwy do naszego pomieszczenia. Istnieją trzy szkoły doboru listew do pokoju, a to, na który się zdecydujemy, zależy ściśle od naszych prywatnych preferencji. Pierwszy z wariantów to kierowanie się kolorem podłogi.

Jest to również najbezpieczniejsze i najpowszechniejsze podejście do tego tematu. Dzięki zastosowaniu listwy o barwie zbliżonej do koloru podłogi nie musimy martwić się wprowadzaniem kontrastu w postaci nowego koloru. Co więcej, dobór listew ze względu na kolor podłogi pozwoli nam uzyskać ciekawy efekt stapiania się paneli czy płytek z listwą.

Takie rozwiązanie ma również pewne wady. Najczęściej wymienianą jest optyczne obniżenie wysokości pomieszczenia. Dlatego, by zminimalizować taki efekt, zainwestujmy w możliwie najniższe listwy, które nie będą potęgowały tego wrażenia. Często przy wyborze paneli, sklep lub producent od razu wskazuje nam listwy przypodłogowe, które swoim kolorem idealnie wpasują się w kolorystykę podłogi. Jeśli jednak nie znajdziemy listew idealnie dopasowanych do naszej podłogi, nie będziemy mieli dużego problemu, by odnaleźć inny, bardzo podobny kolorystycznie wariant.

Wariant 2 - dobór listew przypodłogowych do ścian


Alternatywnym podejściem do wyboru listew jest przyporządkowanie ich do koloru naszej ściany. Takie rozwiązanie stosuje się najczęściej w momencie, gdy niemożliwe jest dopasowanie koloru listew do naszej specyficznej podłogi. W takim wypadku z powodzeniem możemy zastosować koncepcję użycia listew w kolorze ściany lub najzwyczajniej pomalować je taką samą farbą, jaką mamy na ścianach.

Jaka jest zaleta takiego rozwiązania? Przede wszystkim elegancja i subtelność, z jaką listwy harmonizują się w danym pomieszczeniu. Dodatkowo nie musimy więcej martwić się o to, że listwy przypodłogowe w jakikolwiek sposób zmniejszą optycznie nasze pomieszczenie.

Jak wcześniej wspomniano, listwy mogą zostać pomalowane dokładnie tym samym kolorem, co ściana, jednak równie estetycznym rozwiązaniem jest wykorzystanie koloru, który nieznacznie - jednym lub dwoma tonami odbiega od koloru ściany.

Wariant 3 - dobór listew przypodłogowych do innych elementów wystroju pomieszczenia


Ostatnim, najrzadziej spotykanym podejściem, jest dobranie koloru listew przypodłogowych do innych elementów wystroju pomieszczenia. Mogą to być zarówno fronty mebli kuchennych, dzięki którym uzyskamy bardzo interesujący, ale też harmonijny efekt wizualny. ale też inne, rzucające się w oczy części pomieszczenia.

Jeśli lubimy eksperymentować, nic nie stoi na przeszkodzie, by listwy przypodłogowe wybrać w zupełnie innym, nieobecnym w pomieszczeniu kolorze. Należy jednak wtedy przemyśleć, która barwa najlepiej będzie kontrastowała z pozostałymi elementami naszego otoczenia.
Norbert Rukowski