Data modyfikacji:

Jak dobrać materac do wagi?


Jakość snu ma ogromne znaczenie - doskonale wie o tym każdy, kto tylko odczuwa zmęczenie po przebudzeniu. Popularne powiedzenie „jak z krzyża zdjęty” może dotyczyć osób, które po prostu mają niewygodne łóżko i źle dobrany materac. Osoby o większej masie ciała potrzebują zupełnie innych rozwiązań niż osoby szczupłe. Jakość i trwałość materaca może całkowicie odmienić twoją sypialnię. Sprawdź, jaki materac będzie odpowiedni dla ciebie!
para na łóżku
Łóżko zamiast wersalki czy innych propozycji meblowych do spania? Jak najbardziej, zwłaszcza jeśli jest możliwość wygospodarowania przestrzeni sypialnianej w domu lub w mieszkaniu. Łóżko kojarzy się z niezwykłą wygodą, przy czym samo łóżko to zazwyczaj konstrukcja z „przypadkowym” materacem lub nawet i bez materaca.

Problem polega na tym, że materac w zestawie z łóżkiem niekoniecznie spełni oczekiwania i przeciętny użytkownik może narzekać na niewystarczającą jakość snu lub zmęczenie po przespanej nocy. Najlepszy materac powinien być dobierany do potrzeb indywidualnych - przekonał się o tym każdy, kto tylko kupił materac bez analizy jego właściwości i swoich osobistych potrzeb zdrowotnych. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak dobrać materac do wagi. Dla zobrazowania powagi wyboru można powiedzieć, że osoby otyłe lub mające problemy, na przykład z kręgosłupem, będą potrzebowały zupełnie innych materacy niż osoby w 100% zdrowe. 

Czy warto kupować najtańsze materace?


Nikogo nie dziwi, że każdy chce kupić niezbędne produkty do domu jak najtaniej. Domowe wydatki na materace mogą być uzależnione od wielu czynników (na przykład takich, jak ilość osób w gospodarstwie domowym, przychody i wydatki pierwszej potrzeby danej rodziny). Przy czym zakup materaca to wydatek raczej raz na kilka lat, dlatego warto jest poświęcić wyborowi nieco więcej uwagi - w ten sposób zaoszczędzi się pieniądze, zyska jakościowy sen oraz poczucie, że jest się wyspanym i wypoczętym. Jeśli chodzi o cenę materaca, to owszem - można szukać taniej, ale jedynie wśród materacy dobrych. Bardzo tani produkt może rozczarować użytkownika, co powoduje konieczność kupienia kolejnego materaca - i jaka w tym oszczędność? 

Jak dobrać materac do wagi i wzrostu?


Osoby o prawidłowej wadze ciała nie będą miały większego problemu z wyborem odpowiedniego materaca, zwłaszcza jeśli nie odczuwają żadnych dolegliwości zdrowotnych. Typowe materace mają grubość od 15 do 20 cm, ich długość to zazwyczaj 200 cm (szerokość dobiera się do własnych potrzeb, przy czym minimalna zalecana szerokość dla osoby dorosłej to 90 cm). Materace mają różną twardość - takowa powinna być dobierana w zależności od wagi:

• twardość H1 oznacza, że materac jest miękki (idealny dla osób o wadze do 60 kg), 
• twardość H2 jest dobra dla osób o wadze od 60 do 80 kg - jest to materac o średniej twardości,
• twardość H3 to materac twardy dla osób o wadze od 80 do 110 kg,
• twardość H4 to idealny wybór dla osób o wadze przekraczającej 110 kg. 
Odpowiedź na pytanie, jak dobrać twardość materaca do wagi, może być bardzo prosta: przed kupnem materaca trzeba zwyczajnie wejść na wagę (to czasem bywa trudne u osób z nadprogramowymi kilogramami i ma związek z brakiem akceptacji nadwagi). Od znajomości swojej wagi i dopasowania do niej materaca o prawidłowej twardości może zależeć jakość snu.

Poza tym dobór właściwej twardości materaca rozwiązuje kilka istotnych problemów:

• uwalnia od poczucia zmęczenia nawet po przespanej nocy, • eliminuje wszelkie obolałości i wrażenie bycia „jak z krzyża zdjętym”,

• poprawia krążenie,

• ratuje od przeciążenia kręgosłupa,

• zapobiega bezsenności,

• poprawia nastrój (przy źle dopasowanym materacu ludzie bardzo często wstają „lewą nogą”).

Jeśli chodzi o wzrost, to zasada jest taka, że materac powinien być dłuższy o 20 cm niż wzrost użytkownika takiego materaca. Osoby wysokie mogą decydować się na materace miękkie, gdyż ich waga rozkłada się zupełnie inaczej niż u osób o niskim wzroście (i identycznej wadze). Popularne wymiary materaców to 160 x 200, 140 x 200, a w wypadku pojedynczych łóżek także 90 x 200. Pamiętaj także, aby do materaca dobrać odpowiednią pościel. Popularne rozmiary, takie jak pościele 140x200, znajdziesz na Ceneo.pl.

Na ile lat wystarczy materac?


Producenci proponują długoterminowe okresy gwarancyjne (10 lat bywa normą), przy czym bardzo ważna jest dbałość o materac. Ludzie często narzekają na problem związany ze zjawiskiem, że po jakimś czasie użytkowania pojawia się wgłębienie w materacu - zapominają o prostej zasadzie: co jakiś czas warto jest przełożyć materac na drugą stronę. jest to szczególnie istotne przy materacach tańszych - zabieg ten poprawia komfort użytkowania produktu. Sporo producentów i e-sklepów przysyła materac zwinięty w rulon - to rozwiązuje problem z kosztami transportu, ale wymaga pozostawienia materaca w stanie rozłożonym nawet na kilka dni (by odzyskał właściwy kształt po transporcie). Zdecydowanie lepiej jest zamówić materac, który nie jest rolowany do transportu - przy czym ta forma, o ile jest łaskawa dla samego produktu, może generować problemy z wniesieniem do mieszkania położnego na wyższych kondygnacjach. Firmy spedycyjne mogą odmówić wniesienia materaca w formie rozłożonej (materac jest dość ciężki i nieporęczny w niesieniu - jedna osoba może sobie nie poradzić z takim zadaniem). Odrębną częścią materaca jest pokrowiec na materac, który można prać według potrzeb (można też go wymieniać). Od sposobu traktowania materaca zależy, ile lat będzie miał szansę pozostać w danej rodzinie. Niektóre osoby pozbywają się starszych materacy w sposób przyjazny dla środowiska - wystawiają je na sprzedaż za niewielką cenę lub oddają za darmo osobom potrzebującym. Zazwyczaj osoby znające zalety materacy przy kolejnym zakupie decydują się na większy komfort i renomowaną markę. Ktoś, kto doceni materac, raczej nie wróci do mebli typu wersalka - nawet najpiękniejsza i najmodniejsza wersalka nie zaoferuje użytkownikowi tego, co może zapewnić dobry materac. Przy czym łóżko ma sens na większych powierzchniach mieszkaniowych - w przypadku kawalerek (M2, pokój z aneksem kuchennym) może zajmować zbyt dużo miejsca i ograniczać możliwość chowania poduszek czy kołder. W tym przypadku inne meble do spania zaprezentują się lepiej, zwłaszcza jeśli w małym mieszkaniu często przebywają goście. 
Autorka: Dorota Zgutka