Data publikacji:

Jak malować sufit? Malowanie sufitu krok po kroku

Jaka farba do malowania sufitu? Jaki wałek będzie najlepszy? I wreszcie, jak malować sufit bez smug? Jeśli właśnie szykujesz się do tego etapu prac remontowych czy wykończeniowych, zobacz, jak pomalować sufit, aby prezentował się estetycznie.
jak malować sufit
Tzw. metoda gospodarcza to jeden z najlepszych sposobów na obniżenie kosztów remontu czy wykończenia wnętrza. Zasada jest prosta – część prac inwestorzy wykonują samodzielnie, bez zatrudniania fachowców.


Jednym z działań tego typu, które z powodzeniem można wykonać własnymi siłami, jest właśnie malowanie ścian i sufitów. Jeśli chcesz zmniejszyć koszty remontu i samodzielnie pomalować sufit, zobacz, jakie narzędzia będą potrzebne oraz jakich zasad przestrzegać, aby pomalowana powierzchnia prezentowała się naprawdę dobrze.

Narzędzia potrzebne do malowania sufitu

  • Szeroki wałek z drążkiem – to podstawowe narzędzie podczas malowania sufitu. Jeśli malujesz idealnie równe podłoże, np. sufit pokryty gładzią, wybierz wałek flokowy lub gąbkowy. Natomiast jeśli podłoże jest nierówne, lepiej sprawdzi się model z nieco dłuższym włosiem, który pozwoli na pokrycie preparatem wszystkich nierówności sufitu.
Do kompletu z wałkiem należy zastosować teleskopowy drążek. To pozwoli na swobodne malowanie nawet z poziomu podłogi.
  • Kuweta malarska – do kuwety przelejesz część farby i za jej pomocą naniesiesz równomiernie preparat na wałek, co pozwoli ograniczyć ryzyko skapywania farby podczas malowania.
  • Precyzyjny pędzel do narożników – niewielki pędzelek pozwoli dokładnie nanieść farbę w narożnikach, co byłoby niemożliwe przy zastosowaniu szerokiego wałka.
  • Taśma malarska
  • Akcesoria do zabezpieczenia podłóg i ścian

Jaka farba do sufitów?

Przy wyborze preparatu malarskiego trzeba kierować się przede wszystkim charakterem pomieszczenia. W pokojach dziennych czy sypialniach dobrze sprawdzi się farba akrylowa. W ten sposób uzyskasz trwałą i odporną na promieniowanie słoneczne powłokę wykończeniową. Z kolei w pomieszczeniach wilgotnych, czyli w kuchni czy łazience, lepiej sprawdzi się preparat lateksowy. Farby tego typu cechują się większą odpornością na zmywanie, więc bez szkody można usuwać z nich zabrudzenia.


Przeczytaj także: Malowanie podłogi na biało - jak to zrobić?


Wybierając farbę do malowania sufitu, zwróć uwagę na jej gęstość. Im preparat będzie gęstszy, tym jego rozprowadzanie na suficie będzie łatwiejsze. Co ciekawie, wiele farb jest dedykowanych właśnie do stosowania na sufity, więc warto sięgnąć po takie gotowe rozwiązania. 

Jak malować sufit – garść wskazówek

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że jeśli dopiero wykańczasz wnętrza, malowanie sufitu powinno iść na pierwszy ogień. Dopiero po pomalowaniu tej płaszczyzny można brać się za malowanie ścian. Dlaczego? Przyczyna jest prosta – w tej sposób unikniesz konieczności zabezpieczania ścian przed plamieniem.

Pierwszy etap to przyklejanie taśmy malarskiej, co pozwoli wytyczyć granicę malowania. Podczas przyklejania taśmy zastosuj delikatny ołówek oraz poziomicę, która pozwoli ci utrzymać precyzję prowadzenia linii.

Malowanie zacznij od narożników i zakamarków, stosując niewielki pędzel. Następnie niewielką ilość farby przelej do kuwety i równomiernie rozprowadź na wałku. Jak malować sufit bez smug? Zasada jest prosta – staraj się nakładać farbę równomiernymi pasami w tym samym kierunku. Po wyschnięciu pierwszej warstwy farby, nałóż drugą w taki sposób, aby ruchy wałka przebiegały prostopadle do tych z warstwy pierwszej. 

Na koniec trzeba też zaznaczyć, że farbę należy nakładać cienkimi warstwami, co dodatkowo pozwoli uniknąć pojawiania się smug i zacieków. 


Przeczytaj także:

  1. Modne kolory ścian 2020. Najmodniejsze trendy kolorystyczne do kuchni, salonu i całego mieszkania
  2. Malowanie ścian w geometryczne wzory
  3. Jaki kolor ścian? Co zamiast bieli?