Renowacja boazerii to proste zadanie, które można wykonać w pełni samodzielnie. Jeśli chcesz przywrócić deskom na ścianie prawdziwy blask, zobacz, jakie narzędzie i akcesoria będą potrzebne podczas odnawiania boazerii.
Czytaj również: Jak odnowić krzesło?
Boazeria w klasycznym wydaniu to najczęściej długie i wąskie deski z drewna świerkowego montowane na ścianach. Jej cechą charakterystyczną był brązowo-rudy kolor, uzyskiwany w efekcie lakierowania drewna. Takie wcielenie boazerii jest nam dobrze znane z wystroju domów i mieszkań urządzanych w czasach PRL-u. Okładziny ścienne tego typu miały funkcję dekoracyjną i praktyczną – zabezpieczały ściany przed uszkodzeniami i urozmaicały aranżację. Jeśli chcesz nadać deskom na ścianie zupełnie nowy blask, zobacz, jak przebiega renowacja boazerii i jakie narzędzia oraz preparaty będą potrzebne do tego zadania.
Pierwszy krok do odnowienia boazerii to pozbycie się starych powłok wykończeniowych. Z reguły do wykończenia okładzin ściennych tego typu stosowano lakier. Szybko i sprawnie możesz się go pozbyć za pomocą szlifierki. W tej roli dobrze sprawdzi się urządzenie mimośrodowe lub oscylacyjne wyposażone w tarczę szlifierską typu delta.
Pierwszy etap obróbki to tzw. szlifowanie zgrubne, podczas którego zeszlifujesz stare powłoki wykończeniowe i usuniesz ewentualnie nierówności. Podczas szlifowania zgrubnego stosujemy gruboziarniste krążki szlifierskie. Następny etap odnawiania boazerii to szlifowanie wykończeniowe. Dzięki niemu usuniesz resztki starego lakieru i wygładzisz powierzchnię. Wykańczając powierzchnię boazerii, użyj drobnoziarnistego papieru ściernego.
Kolejne zadanie, jakie czeka cię w trakcie metamorfozy starej boazerii, to malowanie. Zanim jednak złapiesz za pędzel, przygotuj podłoże.
Odpylanie i gruntowanie – po zakończonym szlifowaniu dokładnie odkurz boazerię, a następnie pokryj drewno preparatem gruntującym, To poprawi chłonność podłoża, dzięki czemu środek wykończeniowy będzie równomiernie wnikać w boazerię.
Następnie należy dokonać przeglądu boazerii pod kątem występowania szkodników. Jeśli na powierzchni desek widoczne są skupiska niewielkich otworów, jest to wyraźny znak, że drewno zostało zaatakowane przez korniki. Aby przeprowadzić naprawdę spektakularną metamorfozę starej boazerii, trzeba pozbyć się tych nieproszonych gości. W tym celu wystarczy nanieść na otwory specjalny środek na korniki, a pozostałe po nich otwory można delikatnie zaszpachlować.
Jaka farba do renowacji boazerii? W tym przypadku masz duże pole do popisu. Jeśli chcesz odnowić boazerię i pomalować ją na biało, możesz wykorzystać barwione lakiery, oleje czy bejce, które nadadzą drewnu subtelną białą barwę z zachowaniem wyraźniej struktury materiału – rysunek słojów wciąż pozostanie widoczny.
Natomiast jeśli chcesz, aby boazeria została pokryta równomierną powłoką, podczas renowacji dobrze sprawdzi się emalia do drewna lub farba kredowa. Szczególnie ten ostatni preparat może być dobrym wyborem, ponieważ farba kredowa dostępna jest w wielu pięknych pastelowych kolorach i daje matowy efekt wykończeniowy.
Zabezpieczenie powierzchni to ostatni etap renowacji boazerii. Jeśli drewno zostało pomalowane emalią lub farbą kredową, trzeba je zabezpieczyć przed działaniem wilgoci. W tej roli świetnie sprawdzi się wosk wykończeniowy.
W renowacji boazerii najczęściej stosuje się białe bejce czy farby. Taki zabieg sprawia, że wnętrze nabiera charakteru typowego dla stylu skandynawskiego. Innym dobrym tropem mogą być modne pastelowe odcienie, zwłaszcza jeśli odnawiasz boazerię w pokoju dziecięcym. Deski ścienne będą prezentować się znakomicie również w naturalnym wydaniu, jeśli pokryjesz je bezbarwnym olejem lub lakierem. Tak odnowiona boazeria będzie pasować świetnie do wnętrz rustykalnych.