Data modyfikacji:

Czym pomalować panele ścienne?

Renowacja paneli ściennych to świetna recepta na szybką i niedrogą metamorfozę mieszkania. Jeśli zastanawiasz się, czy pomalować panele ścienne, zobacz, jakie preparaty sprawdzą się w pracach renowacyjnych tego typu, jak przygotować podłoże do malowania i wreszcie, jak się do tego wszystkiego zabrać?
czym pomalować panele ścienne

Czym pomalować panele ścienne? Dobór preparatu

O tym, po jaką farbę czy inny preparat sięgniesz podczas malowania paneli ściennych, decyduje przede wszystkim charakter podłoża. Inny środek będzie adekwatny do powierzchni drewnianych czy wykonanych z materiałów drewnopodobnych, a jeszcze inny, jeśli twoje panele są wykonane np. z plastiku. Ponadto dobór rodzaju preparatu decyduje o finalnym efekcie dekoracyjnym. Czym w najlepiej pomalować panele ścienne?
  • Emalia akrylowa – farby tego typu zapewniają dobre krycie i dostępne są w szerokiej gamie kolorów. Jeśli postawisz na emalię akrylową, uzyskasz równomierną powłokę na malowanej powierzchni. Zwróć uwagę na przeznaczenie preparatu. W sprzedaży dostępne są emalie akrylowe do różnych podłoży np. do drewna czy metalu. Ta pierwsza będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli zastanawiasz się czym pomalować panele ścienne MDF lub drewniane. Farba do metalu może sprawdzić się także w przypadku podłoży z tworzyw sztucznych.
  • Farba kredowa – preparaty tego typu dają modny, matowy efekt i oferują naprawdę ciekawą kolorystykę. Często wykorzystuje się je w renowacji mebli metodą shabby chic. Farba kredowa będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli szukasz sposobu, czym pomalować panele ścienne z drewna czy MDF. Warto jednak pamiętać, aby na koniec zabezpieczyć powłokę warstwą wosku, w przeciwnym razie farba może łatwo odpryskiwać. 


Przeczytaj także: Modne kolory ścian 2020. Najmodniejsze trendy kolorystyczne do kuchni, salonu i całego mieszkania


  • Lakierobejca - to preparat, który wyróżnia się nie tylko tym, że tworzy dekoracyjną warstwę na odnawianej powierzchni, ale też świetnie zabezpiecza przed działaniem wilgoci. Lakierobejca będzie idealnym rozwiązaniem w przypadku drewnianych paneli ściennych. Środek nada podłożu kolor, ale spod dekoracyjnej powłoki widoczny będzie rysunek słojów, co da bardzo naturalny efekt. 

Jak pomalować panele ścienne? Przygotowanie podłoża

Zanim złapiesz za wałek do malowania, panele trzeba przygotować do prac renowacyjnych. W przypadku paneli drewnianych i tych wykonanych z MDF, najlepiej jest dokładnie zeszlifować stare powłoki dekoracyjne lub przynajmniej zmatowić. Dzięki temu nowy preparat zyska lepszą przyczepność.

W przypadku paneli z tworzyw sztucznych, podłoże najpierw trzeba delikatnie zmatowić, a następnie solidnie wyczyścić i odpylić. Następnym krokiem jest nałożenie farby podkładowej, która wyrówna chłonność materiału i sprawi, że warstwa dekoracyjna będzie lepiej przylegać do podłoża. 

Jakie narzędzia do malowania?

Jeśli już wiesz, czym malować panele ścienne i jak przygotować się do tego zadania, czas skompletować potrzebne narzędzia.

  • Wałek – to zdecydowanie lepsza opcja do malowania dużych i płaskich powierzchni. Wałek pozwoli na równomierne rozprowadzenie farby bez ryzyka, że na podłożu powstaną smugi. Dodatkowo w takim przypadku farba mniej kapie. Wałek gąbkowy lub z niewielkim runem sprawdzi się dobrze w przypadku idealnie płaskich podłoży. Jeśli malowane panele mają chropowata strukturę, lepszym rozwiązaniem będzie wałek o dłuższym runie – w takim wypadku malowanie będzie znacznie dokładniejsze. 
  • Precyzyjny pędzel – do kompletu podczas malowania paneli ściennych przydatny może być również niewielki pędzel, za pomocą którego pomalujesz niewielkie zakamarki i fragmenty.
  • Taśma i folia malarska – to punkt obowiązkowy. Przed malowaniem nie będziesz przecież demontować paneli, dlatego należy solidnie zabezpieczyć podłogę oraz powierzchnie przylegające do miejsca, w których będą toczyć się prace.