Data modyfikacji:

Malowanie wanny, czyli jak odnowić wannę

Masz starą wannę, z której zaczęła już odpadać emalia lub akryl? Odnowienie wanny w domowym zaciszu nie jest wcale tak trudne, jak się może wydawać. Jak wygląda malowanie wanny żeliwnej, a jak akrylowej? Jakich produktów użyć? Sprawdź nasz poradnik!

malowanie wanny

Malowanie wanny – jak się do tego zabrać?

Malowanie starej wanny to świetny sposób na podarowanie jej drugiego życia. Wystarczy odrobina umiejętności i trochę niezbędnych sprzętów oraz materiałów, a zużyta balia będzie z powrotem wyglądać jak nowa.

Marzysz o kąpieli w pięknej, czystej i lśniącej wannie? Z naszymi wskazówkami uda ci się przywrócić twoją wysłużoną balię do takiego stanu.

Jeśli więc nie chcesz wydawać pieniędzy na nową wannę, możesz z powodzeniem odnowić starą w domowym zaciszu. Proces malowania wanny wygląda różnie w zależności od jej rodzaju. Wanna akrylowa czy stalowa będzie wymagała odrobinę innego podejścia.

Zawsze musisz pamiętać jednak o staranności. Wykonuj wszelkie kroki sumiennie i nie spiesz się, a odnowiona wanna posłuży ci przez kolejne lata. Jeśli zaś wykonasz pracę niedbale, na wannie mogą szybko pojawić się odpryski i cała robota pójdzie na marne. Cierpliwość to klucz do sukcesu.

Jak pomalować wannę żeliwną, a jak akrylową? Jakich produktów użyć? Odpowiedzi znajdziesz w dalszej części artykułu.

Malowanie wanny emaliowanej (żeliwnej i stalowej)

Tradycyjne wanny żeliwne oraz stalowe pokryte są emalią, którą nakłada się w przemysłowych piecach w temperaturze powyżej 800 stopni. Z oczywistych powodów nie da się więc powtórzyć tego procesu w warunkach domowych.

Do malowania wanny emaliowanej przyda się specjalna farba poliuretanowa. Jest odporna na uszkodzenia, ścieranie i działanie środków czystości. Poza tym możesz wybrać taką farbę w dowolnym kolorze! Różowa czy kremowa wanna z pewnością będzie pięknie prezentować się w łazience.

Jak się przygotować do malowania wanny żeliwnej i stalowej?

Zanim przystąpisz do malowania wanny żeliwnej lub stalowej, musisz odpowiednio ją przygotować do tego przedsięwzięcia. Będziesz potrzebować następujących rzeczy:

  • papier ścierny
  • masa szpachlowa
  • farba podkładowa
  • utwardzacz
  • pędzel do malowania
  • farba poliuretanowa
  • maska ochronna
  • rękawice

Jak przygotować wannę emaliowaną do malowania?

  1. Najpierw dokładnie umyj wannę i poczekaj, aż całkowicie przeschnie.
  2. Następnie wypełnij wszelkie ubytki masą szpachlową.
  3. Całość dokładnie wyszlifuj, a potem oczyść wannę z pyłu.
  4. Farbę podkładową wymieszaj z utwardzaczem i poczekaj 10 minut. Ważne jest, aby mieszać porcję farby z utwardzaczem bezpośrednio przed użyciem, w przeciwnym razie zaschnie zbyt szybko i malowanie się nie uda.
  5. Na gładką wannę nałóż warstwę farby podkładowej i odczekaj ok. 6 godzin.
  6. Następnie ponownie nałóż warstwę farby podkładowej. Poczekaj kilkanaście godzin, a następnie zabierz się za malowanie wanny właściwą farbą.

Malowanie wanny emalią w sprayu

Na twojej wannie pojawiły się niewielkie odpryski? Pomaluj ją emalią w sprayu! Produkt jest łatwy w aplikacji, zastyga szybciej niż klasyczna farba poliuretanowa. Choć metoda ta nie da tak spektakularnych efektów jak dokładne malowanie farbą, z pewnością spodoba się początkującym. Z malowaniem wanny emalią w sprayu poradzi sobie prawie każdy.

Malowanie wanny farbą poliuretanową

Farba poliuretanowa idealnie sprawdza się do malowania wanien żeliwnych, gdyż do złudzenia przypomina tradycyjną emalię. Zanim jednak przystąpisz do malowania wanny, koniecznie otwórz okno, wyłącz piecyk gazowy (jeśli taki posiadasz) i włóż rękawice oraz maskę ochronną. Farba poliuretanowa do malowania wanny jest łatwopalna i szkodliwa dla zdrowia, dlatego zachowanie odpowiednich środków ostrożności jest koniecznością.

Gdy już przygotujesz wannę do malowania wszystkimi krokami opisanymi w poprzednich akapitach, możesz przystąpić do właściwego malowania wanny farbą poliuretanową.

  1. Najpierw wymieszaj farbę z utwardzaczem.
  2. Odczekaj 10 minut, a następnie pomaluj wannę farbą za pomocą pędzla.
  3. Po kilkunastu godzinach powtórz czynność.

Po malowaniu wanny żeliwnej farbą poliuretanową musisz odczekać co najmniej tydzień, aby dokładnie wyschła. Dopiero po tym czasie możesz zacząć korzystać z kąpieli w swojej pięknej nowej wannie.

Malowanie wanny akrylowej

Malowanie wanny akrylowej jest znacznie prostsze niż odnawianie tej emaliowanej. Jak to zrobić?

  1. Najpierw dokładnie wyszlifuj wannę papierem ściernym lub pastą polerską.
  2. Oczyść całość z powstałego pyłu.
  3. Następnie odtłuść ją benzyną ekstrakcyjną.
  4. Do malowania wanny użyj płynnego akrylu. Połącz go z utwardzaczem tak jak w przypadku wanny emaliowanej. Postępuj zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu produktu.
  5. Akryl rozprowadź szpatułką. Malowanie rozpocznij od obudowy wanny i brzegów, tak aby substancja mogła spłynąć do środka.Wyrównaj całość szpatułką.

Odczekaj co najmniej 48 godzin. W tym czasie akryl powinien wyschnąć. Dla bezpieczeństwa przystąp do kąpieli w wannie po kilku dniach. I gotowe!

Malowanie wanny – a może wanna w wannie?

Myślisz o odnowieniu starej wanny żeliwnej, ale nie wiesz, czy poradzisz sobie z malowaniem? Skorzystaj ze sposobu wanna w wannie!

Na czym polega ta metoda? Po prostu umieść w starej wannie nową wannę akrylową. Jest cienka i wytrzymała, dlatego bez problemu zmieści się w grubej wannie żeliwnej. Połącz wanny dwuskładową pianką i odczekaj, aż całość wyschnie. Takie akrylowe wkłady do wanien są wytrzymałe i odporne na zarysowania.

Niezależnie od tego, który ze sposobów wybierzesz, z pewnością będziesz usatysfakcjonowany. Nie tylko nadasz nowe oblicze starej wannie, lecz również będziesz mógł cieszyć się z faktu, że udało ci się odnowić ją samodzielnie.

Autorka: Olga Wacholc