Data modyfikacji:

Jak odnowić krzesło krok po korku

Stare krzesła są piękne – funkcjonalne, doskonale zaprojektowane, choć zużyte. Zamiast je wyrzucać poddaj domowej renowacji. To bardzo proste. Zobacz, jak odnowić krzesło.

Polecamy: Jak odnowić drewniane drzwi?

jak odnowić krzesło

Moda na vintage, czyli jak odnowić krzesło

W ostatnich latach możemy zaobserwować aranżacyjny trend powrotu do przeszłości. Odnawianie starych mebli jest obecnie na topie. Marzy ci się kuchnia czy salon vintage? We wnętrzu nie może zabraknąć krzeseł po renowacji.

W tym tekście podpowiadamy, jak odnowić drewniane krzesło – właśnie z nim najczęściej mamy do czynienia. Jest ono bardzo powszechne i trwałe.

Jak odnowić krzesło: rozłożyć na części pierwsze

Zanim na dobre zabierzemy się za to, jak odnowić krzesło, na początku krzesło trzeba rozkręcić tak, by łatwo było dotrzeć do każdego elementu. Jeśli krzesło ma tapicerowane siedzisko, trzeba je zdjąć, by ocenić, czy należy wymienić wnętrze – zazwyczaj tak właśnie jest.

Stare wypełnienie trzeba wyrzucić, jest zakurzonym siedliskiem roztoczy. Nie pozbywaj się jeszcze jednak starego pokrycia tapicerki – przyda się by odrysować z niego formę z nowej tkaniny.

Krzesło, które pamięta czasy twoich dziadków, przede wszystkim powinno zostać oczyszczone. Chodzi głównie o pozbycie się starych, zardzewiałych elementów, takich jak gwoździe i pinezki tapicerskie. Trzeba je delikatnie wyciągnąć kombinerkami, zwracając uwagę na to, by nie niszczyć konstrukcji krzesła.

Jak odnowić krzesło drewniane, czyli czyścimy stare drewno

Drugim krokiem odnawiania krzesła jest drewniana rama. Renowacja krzesła wymaga pozbycia się zanieczyszczeń, które powstały przez lata. Można użyć do tego roztworu benzyny lakierniczej i denaturatu w proporcjach 500 ml do 250 ml. Może to też być zwykła woda ze środkiem czyszczącym lub płynem do mycia naczyń, który również poradzi sobie z zalegającym na drewnie tłuszczem.

Jak odnowić krzesło lakierowane: politura i połysk

Kiedy stary lakier oraz brud i tłuszcz są z drewna zdjęte, trzeba nałożyć na nie politurę. W naturalnej postaci politura to mieszanka szelaku – wydzieliny żywicznej owadów żyjących na drzewach szelakowych w Indiach i Tajlandii – z alkoholem.

Zabieg ten zajmuje zazwyczaj sporo czasu – około 2 dni – ale fachowcy zajmujący się renowacją mebli twierdzą, że opłaca się poczekać, ponieważ dzięki politurze uzyskuje się piękną głębię drewna, która wydobywa jego słoje, dzięki czemu drewno znakomicie się prezentuje i wygląda świeżo.

Zamiast politurowania można też użyć bejcy do drewna, która je zabezpieczy. Następnie polakierować krzesło, a w miejsce lakieru użyć naturalnego wosku.

Gdy już elementy będą pomalowane, skręć je i sprawdź, czy krzesło nie wymaga wzmocnienia – czy nie skrzypi i nie kołysze się. W miejscach najbardziej nadwyrężonych trzeba skleić drewno – zazwyczaj wzmocnienia wymaga połączenie siedzenia z nogami.

Nowe obicie, czyli jak odnowić krzesło tapicerowane

Stare krzesła wymagają zazwyczaj wymiany siedzenia. Jak prosto odnowić siedzenie krzesła? Jeśli siedzenie starego krzesła opierało się o drewnianą podstawę, to właśnie na niej umieszczamy nową gąbkę. Spód podstawy, czyli część, która jest widoczna, gdy krzesło odwrócimy do góry nogami, też można odświeżyć lakierem.

Na gąbkę nakładamy nową tkaninę, którą docinamy według starej formy – dobrze jest dodać kilka centymetrów zapasu w razie, gdyby nowe gąbkowe wypełnienie okazało się wyższe niż poprzednie siedzisko. Owiń tkaninę wokół brzegów podstawy z gąbką i zamocuj pod spodem tapicerskimi zszywaczami.

Możesz też przykryć brzegi tkaniny taśmą tapicerską. Wybierając tkaninę na nowe obicie, zwróć uwagę na jej odporność na plamy i wilgoć.

Jak odnowić krzesło… bez odnawiania? Sztuczne futerko

Zamiast ścierać, polerować, czyścić i malować oraz lakierować, możesz np. krzesło obszyć sztucznym futerkiem. Efekt zaskakująco oryginalny – krzesło staje się prawie fotelem.