Data publikacji:

Jak odpowietrzyć podłogówkę?


Instalacja ogrzewania podłogowego wymaga cyklicznego odpowietrzania, co pozwala jej działać w idealnym stanie przez wiele kolejnych lat. Jak rozpoznać potrzebę odpowietrzenia podłogówki i jak zabrać się za ten proces?

salon

Dlaczego ogrzewanie podłogowe może być zapowietrzone?


Choć odpowietrzanie ogrzewania podłogowego powinno być wykonywane co 3-4 lata, to jednak istnieją pewne przyczyny, które powodują znacznie szybsze gromadzenie się powietrza w naszym podłogowym ogrzewaniu. Jakie są główne przyczyny zapowietrzenia ogrzewania podłogowego?

Przede wszystkim błędy podczas montażu i napełniania nowej instalacji. Zgodnie ze sztuką, duże instalacje powinny być zapełniane znacznie wolniej, a niestosowanie się do tych wytycznych, powoduje przedostanie się pęcherzyków powietrza. Dodatkowo, po montażu i instalacji ogrzewania podłogowego, jeszcze przed pierwszą eksploatacją, cały system musi zostać solidnie odpowietrzony. Jeśli ten proces został wykonany niedokładnie i od samego początku pozostawione powietrze znajduje się w instalacji, szybko zauważymy tego skutki.

Innym często spotykanym powodem jest temperatura wewnątrz pomieszczenia, która może być źródłem wydzielania się z wody powietrza.

Jak rozpoznać, że już czas na odpowietrzenie podłogówki?


By prawidłowo rozpoznać czas wykonania odpowietrzania ogrzewania podłogowego, wcale nie musimy zapisywać sobie tej daty w kalendarzu. Wystarczy, że zwrócimy uwagę na kilka sygnałów, które jednoznacznie wskazują na potrzebę usunięcia nadmiaru powietrza z naszej podłogówki. Na jakie symptomy należy uważać w szczególności?

Najłatwiej rozpoznać czas odpowietrzenia ogrzewania podłogowego po nierównomiernym ogrzewaniu powierzchni podłogi. Warto co jakiś czas przespacerować się po całym pomieszczeniu, by zweryfikować, czy ogrzewania funkcjonuje prawidłowo na całej powierzchni. Jeśli wyczujemy zimne fragmenty, oznacza to, że czas na odpowietrzenie. Równie skutecznym, lecz bardziej inwazyjnym sygnałem jest obniżenie temperatury w pomieszczeniu pomimo ustawienia stałej mocy grzania.

Innym znanym symptomem są wszelakie odgłosy dochodzące z podłogi. Słyszymy przelewanie wody, stukanie, bulgotanie czy cichy szum? To oznacza potrzebę niezwłocznego odpowietrzenia naszej instalacji ogrzewania podłogowego. 

Jak wykonać odpowietrzanie instalacji ogrzewania podłogowego?


Ze względu na fakt, iż technologia ogrzewania podłogowego jest stosunkowo nową techniką dogrzewania domów i mieszkań, z reguły jest ona wyposażona w centrum sterowania układem, który wyposażony jest w dedykowaną funkcję odpowietrzania całej instalacji. Jest to bardzo łatwe rozwiązanie, które minimalizuje wysiłek i czas zainwestowany w konserwacje naszego systemu ogrzewania podłogowego.

W pierwszej kolejności musimy jednak zakręcić wszelkie zawory regulujące. W obiegu pozostawiamy tylko jeden. Następnym krokiem jest odkręcenie dopływu wody. Dzięki wodzie przepływającej jedynie przez jeden z zaworów regulujących, powietrze obecne w naszym ogrzewaniu zostanie siłą przetransferowane do odpowietrznika. W takim stanie czekamy na przepompowanie całej wody, po czym zakręcamy dopływ wody. Ze względu na fakt, iż duże systemy ogrzewania podłogowego posiadają wiele zaworów regulujących, każdy musi zostać odpowietrzony osobno. Gdy wszystkie elementy zostaną odpowietrzone, możemy uruchomić ponownie ogrzewanie podłogowe pozbawione nadmiaru powietrza. 

Jak urządzić pralnię – jakie płytki na ścianę i podłogę?


Tradycyjnie podczas urządzania pralni stosuje się płytki podłogowe i ścienne. To praktyczne rozwiązanie, które minimalizuje ryzyko pojawienia się strat w przypadku wystąpienia awarii odwodnienia czy jednego z urządzeń. Oto kilka pomysłów na płytki do pralni.

  • Płytki cegiełki – to jedne z najmodniejszych płytek, które świetnie pasują do kuchni, łazienki czy pralni właśnie. Szczególnie ciekawy efekt uzyskasz, jeśli otoczysz je ciemną fugą.

  • Kafle patchworkowe – kolejny wnętrzarski hit. Płytki tego typu mają różne wzory, ale łączy je wyraziste wzornictwo. W sprzedaży znajdziesz zarówno stonowane modele, jak i warianty, które wyróżnia prawdziwie efektowny design. 

Odpowietrzanie - samemu czy z pomocą specjalistów?


Czy odpowietrzenie instalacji ogrzewania podłogowego to zadanie dla profesjonalistów? Tylko, jeśli dysponuje systemem bez automatycznej funkcji odpowietrzania. W takim wypadku specyfika odpowietrzenia jest uzależniona od konkretnego typu ogrzewania, co może wymagać specjalistycznej wiedzy, narzędzi i doświadczenia.

Jeśli natomiast dysponujemy nowoczesnym ogrzewaniem podłogowym, z powodzeniem wykonamy odpowietrzenie samodzielnie. 
Autor: Norbert Rukowski