Data publikacji:

Jak odstraszyć koty? Zobacz, co odstrasza koty

Koty to wspaniałe zwierzęta: mięciutkie, czyste i cudownie mruczące, a przy tym arystokratycznie wyniosłe. Jednak ich obecność nie zawsze jest pożądana – te dzikie mogą nie tylko narobić szkód w ogrodzie, ale też nawet zagrozić dzieciom. Jak odstraszyć koty, nie robiąc im przy tym krzywdy?

jak odstraszyć koty

Dlaczego koty bywają niemile widziane?

Choć koty mają swoje zalety, potrafią narobić wiele szkód. Kiedy te dzikie upodobają sobie nasz ogród, możemy spodziewać się takich kłopotów, jak:

 • zniszczenie instalacji elektrycznej, które może doprowadzić nawet do pożaru budynku,
 • kocie odchody w ogrodzie i piaskownicy (kocie odchody są bezpośrednim zagrożeniem dla bawiących się dzieci),
 • hałas w nocy,
 • atak na człowieka, w tym na dziecko – nie wszystkie koty są przyjaźnie nastawione.

Warto też zauważyć, że koty lubią chować się pod samochodami, co może skończyć się dla nich tragicznie – czego oczywiście nikt nie chce. A zatem: co odstrasza koty?

Sprawdź również, jakie są meble dla kocich maniaków.

Czym odstraszać koty? Domowe sposoby

Koty mają bardzo dobry węch, więc od nieprzyjemnych zapachów będą trzymać się z daleka. Warto to wykorzystać. Jaki zapach odstrasza koty?

 • Zapach ruty zwyczajnej - Ruta zwyczajna nie jest tolerowana przez puszystych czworonogów – jeśli posadzisz ją w ogrodzie, zyskasz nie tylko ozdobę, ale i święty spokój. Pamiętaj jedynie, że bliski kontakt z rutą może wywołać wysypkę – uprzedź dzieci, aby jej nie dotykały.
 • Zapach cytrusów - Jak odstraszyć koty bez sadzenia dodatkowych roślin? Jest na to metoda! Koty nie cierpią zapachu cytrusów – aromat cytryny czy pomarańczy działa na nie odpychająco. Jeśli więc chcesz dać zwierzakowi do zrozumienia, że nie jest mile widziany, wyszoruj taras wodą z sokiem z cytryny, a potem skrop samym sokiem ziemię przy krzewach. Chcesz wiedzieć, jak odstraszyć koty od samochodu? To dość proste – wyciśnij sok z cytryny na kilka szmatek i połóż ściereczki blisko kół. Kot nie podejdzie.
 • Zapach octu - Starą metodą na pozbycie się kotów jest użycie octu. I słusznie, bo ocet odstrasza koty i zapewnia upragniony spokój. Możesz więc wylać nieco octu na ziemię – tam, gdzie koty najczęściej przychodzą, albo po prostu ponownie wykorzystać sposób z nasączonymi szmatkami.
 • Zapach lawendy lub geranium - Koty nie przepadają ani za zapachem lawendy, ani za aromatem geranium. Jeśli więc chcesz mieć pewność, że nie wejdą na twoją działkę, zadziałaj podwójną bronią i posadź obie te rośliny. Najlepiej blisko miejsca, w którym zwierzęta lubią przebywać, psocić lub załatwiać swoje potrzeby.

Jak odstraszyć koty? Profesjonalne środki

Jeśli trafi ci się wyjątkowo uparty egzemplarz – a koty słyną z uporu, domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające. Na szczęście są jeszcze bardziej specjalistyczne środki. Nie zrobią zwierzęciu krzywdy, ale z pewnością przyhamują jego zapędy do wizyt. Sprecyzujmy – czym odstraszać koty?

 • Odstraszacz ultradźwiękowy - Urządzenie wyposażone jest w działający na podczerwień czujnik – reaguje on na ciepło zwierzęcia. Gdy kot się pojawi, odstraszacz zacznie emitować nieprzyjemne ultradźwięki. Płynna regulacja pomaga w dopasowaniu dźwięków do rodzaju zwierzaka.
 • Spray na koty - Alternatywą dla urządzenia emitującego ultradźwięki jest spray. To specjalna kompozycja zapachów, które z pewnością nie przypadną do gustu kociakowi – prawdopodobnie nie wróci on już do twojego ogrodu. Stosowanie preparatu jest bardzo proste: wystarczy rozpylić go na murku czy ziemi, gdzie zwykle przebywa zwierzę. Nie wolno pryskać nim samego kota!
 • Granulat na koty - Czym odstraszać koty, żeby na 100% już nie powróciły? Na pewno sprawdzi się specjalny granulat, który stopniowo uwalnia nieprzyjemny dla kota zapach. Jest skuteczny przez 14 dni, oczywiście jeśli nie pada deszcz.