Data modyfikacji:

Dekoracja stołu wigilijnego. Jak udekorować? Jakie ozdoby świąteczne?

W święta wszystko kręci się wokół niego - przy nim podejmujesz świątecznych gości i to tu odbywają się te wspaniałe rodzinne spotkania, na które czeka się cały rok. Stół w trakcie świąt jest w centrum uwagi, dlatego należy zadbać o jego odpowiednią dekorację i ozdoby świąteczne stołu. Oto kilka najciekawszych pomysłów na dekoracje świąteczne, które sprawią, że kolacja wigilijna zamieni się w prawdziwą ucztę również dla oczu.

Masz już zgromadzone wszystkie ozdoby bożonarodzeniowe, jakimi ozdobisz choinkę i mieszkanie? A co ze stołem? Biały obrus i bieżnik to za mało – jest przecież tyle ciekawych sposobów na udekorowanie stołu świątecznego. Bez trudu możesz sprawić, aby w twojej jadalni zapanowała magiczna, świąteczna atmosfera. Wystarczy, że pięknie podasz wigilijne potrawy oraz dodasz do tego wyjątkowe ozdoby bożonarodzeniowe. Sprawdź zatem, jak to zrobić.

Wigilijny stół z obrusem czy bez?

To tradycyjna dekoracja stołu, która w połączeniu z bieżnikami i okazjonalnymi serwetkami często stanowi podstawę świątecznych ozdób jadalni. Obrus z pewnością będzie eleganckim rozwiązaniem, ale nie jest on elementem obowiązkowym.

Jeśli w twoim domu stoi bowiem piękny stół jadalniany, wykonany z postarzanych desek, nie warto go zakrywać. Miej jednak na uwadze, co na nim stawiasz – gorące naczynia mogą odbarwić drewno.

Dlatego właśnie zanim zupełnie zrezygnujesz z przykrywania stołu obrusem pamiętaj, że stanowi on też pewne zabezpieczenie dla blatu. Materiał sprawi, że zmniejszysz ryzyko pojawiania się plam na drewnianej powierzchni stołu jadalnianego. Zatem w miejsce białego materiału dobierz zabezpieczające podkładki – mogą one mieć np. formę bieżników.

Jeśli jednak skłaniasz się ku tradycyjnym rozwiązaniom i pokryjesz swój stół białym obrusem, dobierz do niego także bieżnik oraz serwetki. Będzie to dobre przełamanie bieli, dzięki czemu cała aranżacja stanie się ciekawsza.

Jaka zastawa na świątecznym stole?

Kolejnym elementem dekoracji świątecznej stołu, który będzie decydował o tym, jakie wywoła on pierwsze ważenie, jest zastawa. Nie mam tu dla ciebie żadnych porad kolorystycznych czy stylizacyjnych. Wybierz taką zastawę, jaka ci się podoba. Zwróć jednak uwagę, aby wszystkie elementy pochodziły z tego samego kompletu – ta spójność z pewnością zaprocentuje i sprawi, że stół jadalniany w te święta będzie wyglądał elegancko.

Jak ułożyć potrawy na wigilijnym stole?

Mówi się, że jemy również oczami. To niewątpliwie prawda, że racząc się wspaniałym posiłkiem sycimy się nie tylko jego smakiem i aromatem, ale też wyglądem. Dlatego zadbaj także o sposób podania dań.

Układaj zatem potrawy na półmiskach w sposób staranny i pamiętaj, że w tym przypadku mniej znaczy zdecydowanie więcej – małe porcje na talerzach wyglądają bardziej elegancko. Ponadto pamiętaj o dekoracjach z warzyw, owoców i świeżych ziół – w tej roli niezastąpione są pomidory koktajlowe, rukola czy listki bazylii i tymianku.

Dekoracje świąteczne na stole

Przejdźmy jednak do ozdób bożonarodzeniowych, którymi ozdobisz stół jadalniany. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie okrągłych drewnianych plastrów w roli podkładek. Możesz na nich ustawiać półmiski lub miski z jedzeniem, dzięki czemu dodatkowo zabezpieczysz blat stołu przed kontaktem  ciepłymi naczyniami.

Pomimo tego, że Wigilia i spotkania przy świątecznym stole mają zazwyczaj elegancki charakter, aranżacja stołu jadalnianego nie musi być sztywna, a ozdoby bożonarodzeniowe po prostu poukładaj na stole. Rozsyp zatem na obrusie kilka dekoracyjnych gwiazdek lub świąteczne konfetti, dodaj do tego szyszki sosnowe lub modrzewiowe oraz kilka gałązek świerkowych lub ognika szkarłatnego.

Takie naturalne dekoracje świąteczne będą świetnym nawiązaniem do wieńców bożonarodzeniowych oraz choinki, dzięki czemu cała aranżacja mieszkania stanie się spójna. Ponadto na stole świątecznym świetnie wyglądać będą choinki z pierniczków i pojedyncze ciastka udekorowane w ciekawy sposób.

Świeczniki na wigilijnym stole

Wśród obowiązkowych ozdób bożonarodzeniowych na twoim stole nie może zabraknąć świec. Ich naturalny blask przyczyni się do budowania nastrojowej atmosfery. Stół jadalniany to idealne miejsce aby wyeksponować duży świecznik stojący. Zamiast niego możesz postawić na niewielkie dekoracyjne świeczniki na tealighty, zdobione świątecznymi motywami.

Niespodzianka na bożonarodzeniowym talerzu

Świetnym pomysłem na urozmaicenie aranżacji stołu wigilijnego, jest udekorowanie talerzy dla gości. Na każdym naczyniu ułóż ciekawie złożoną serwetkę – w internecie znajdziesz mnóstwo wskazówek, jak złożyć zwykłą papierową serwetkę w kształt choinki czy gwiazdki. Na tym możesz ułożyć ciasteczko, cukierek lub niewielki upominek dla twoich gości – będzie to miły akcent, którym przywitasz ich podczas wspólnego spotkania przy stole.

Jakie jeszcze ozdoby bożonarodzeniowe wykorzystać w stylizacji stołu?

Nie zapominaj o krzesłach – przecież to właśnie stół i krzesła są podstawowymi elementami wyposażenia jadalni. Na oparciach krzeseł możesz przewiązać czerwone szarfy i spiąć je stroikami ze sztucznych gałązek oraz szyszek.

Możesz też pójść o krok dalej i zamówić specjalne pokrowce na krzesła, zdobione świątecznymi motywami. Ponadto zadbaj jeszcze o nastrojowe oświetlenie wokół stołu, pod obrusem ułóż siano i ciesz się tymi najpiękniejszymi świętami w roku, spędzonymi przy własnym stole.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny