Data modyfikacji:

Grzejnik zimny na dole: jakie mogą być przyczyny?

Grzejnik zimny na dole może być efektem zapowietrzenia, kłopotów z termostatem lub zaworem. Problem ten może mieć nieco inne przyczyny w bloku, a inne w domu jednorodzinnym. Dlaczego grzejnik na dole jest zimny? Jak sobie poradzić z tym problemem? Sprawdź w artykule!

grzejnik zimny na dole

Grzejnik zimny na dole – przyczyna

Sezon grzewczy trwa w najlepsze, co dla wielu mieszkańców domów czy osiedli oznacza coroczne problemy z kaloryferami. Nie grzeją, kapią, syczą – można by wymieniać jeszcze dłużej. Jednym z częściej przytrafiających się kłopotów jest grzejnik zimny na dole. W artykule przedstawiamy, z czego może wynikać ten problem oraz jak sobie z nim poradzić.

Na początek warto jednak dowiedzieć się, że grzejnik zimny na dole w bloku lub domu wielorodzinnym wcale nie musi oznaczać awarii. Jeżeli masz w mieszkaniu kaloryfer z termostatem, oznacza to, że na bieżąco monitoruje on temperaturę w pomieszczeniu. Gdy osiągnięta zostanie ustawiona wartość, grzanie automatycznie się wyłączy. Wtedy może się zdarzyć sytuacja, że w dolnej części grzejnika będzie znajdować się chłodniejsza woda.

Zimny grzejnik na dole może występować w bloku również w sytuacji, gdy administracja celowo zmniejszy ogrzewanie w całym budynku. Zdarza się to głównie w starych spółdzielniach mieszkaniowych, a powodem jest oszczędność pieniędzy. Jeśli więc twój kaloryfer przestanie grzać, najpierw skontaktuj się z administracją, aby spytać o ewentualne przyczyny takiej sytuacji.

Jakie są inne przyczyny grzejnika zimnego na dole i jak sobie poradzić z tym problemem? Poniżej znajdziesz nasze wskazówki.

Sprawdź również dlaczego grzejnik nie grzeje po odpowietrzeniu.

Grzejnik zimny na dole – zapowietrzenie grzejnika

Najczęstszą przyczyną grzejnika zimnego na dole jest jego zapowietrzenie. Problem ten można w łatwy sposób zidentyfikować. Jeśli słyszysz, że w kaloryferze bulgocze lub syczy woda, być może masz do czynienia właśnie z zapowietrzeniem.

Jak poradzić sobie z zapowietrzonym grzejnikiem? Najpierw koniecznie zakręć termostat kaloryfera i poczekaj, aż całkowicie się ochłodzi. W przeciwnym razie mógłbyś poparzyć się gorącą wodą. Pod zaworem grzejnika ustaw naczynie na wodę. Następnie ostrożnie odkręć zawór.

Z grzejnika powinno wydostać się powietrze oraz woda. Gdy całe powietrze wyleci, zakręć zawór i odkręć termostat. Problem grzejnika ciepłego na górze, a zimnego na dole powinien zniknąć!

Grzejnik zimny na dole – źle działający termostat

Kolejną przyczyną grzejnika gorącego na górze, a zimnego na dole może być niepoprawne działanie termostatu. Czasem dochodzi do zablokowania iglicy, przez co ciepła woda może nie dochodzić do kaloryfera. Aby to sprawdzić, odkręć głowicę termostatu i sprawdź, czy znajdująca się pod nią iglica działa poprawnie i ewentualnie wysuń ją kombinerkami. Jeśli to nie pomoże, skontaktuj się z hydraulikiem lub z administracją budynku.

Grzejnik zimny na dole – nieprawidłowy montaż

Jeżeli grzejnik jest gorący na górze, a zimny na dole w nowym domu lub mieszkaniu, być może został w nieprawidłowy sposób zamontowany. Któryś z elementów kaloryfera mógł również się zniszczyć.

Problemy te z kolei mogą prowadzić np. do obniżenia ciśnienia w grzejniku, a co za tym idzie – niewłaściwego grzania. Jeśli podejrzewasz u siebie ten problem, upewnij się, czy kaloryfer został zainstalowany prawidłowo, a następnie spróbuj naprawić sytuację lub skontaktuj się ze specjalistą.

Grzejnik zimny na dole – problemy z zaworem

Do innych przyczyn grzejnika ciepłego u góry, a zimnego na dole mogą należeć problemy z zaworem. Sprawdź stan oraz stopień dokręcenia zaworów. Skontroluj, czy nie są niedokręcone, zardzewiałe lub zanieczyszczone. W razie potrzeby wymień zawory. Możesz także zainwestować w nowoczesną głowicę, która z pewnością ułatwi ci kontrolę nad temperaturą w mieszkaniu.

Autor: Olga Wacholc