Data modyfikacji:

Jak sadzić truskawki na włókninie i nie tylko? Poradnik sadzenia truskawek

Truskawki, jako owoce o dużych walorach smakowych i odżywczych, cieszą się dużą popularnością. Dzięki temu, że są łatwe w uprawie, możesz posiadać własną, małą plantację truskawek na podwórku, tarasie, a nawet balkonie! Jak sadzić truskawki na włókninie, w doniczce lub beczce? Sprawdź nasze porady.
jak sadzic truskawki

Poradnik jak sadzić truskawki

 1. Podstawowe informacje dotyczące sadzenia truskawek
 2. Jak sadzić truskawki na włókninie?
 3. Truskawki w doniczce
 4. Truskawki pnące
 5. Truskawki w beczce
 6. Truskawki na balkonie
 7. Jak sadzić sadzonki truskawek?
 8. Rozstaw i odstępy przy sadzeniu truskawek

Jak sadzić truskawki? Podstawowe informacje

Truskawka to jeden z najczęściej uprawianych owoców w naszych przydomowych ogrodach, ogródkach działkowych, tarasach czy balkonach. Ów owoc zawdzięcza swoją popularność wysokim walorom odżywczym i smakowym - w zależności od odmiany, znajdziemy zarówno słodkie, jak i cierpkie truskawki. Jednak to nie jedyne powody ich sławy. Truskawka to roślina prosta w uprawie, która przy zapewnieniu jej odpowiednich warunków, będzie owocować zarówno w gruncie, jak i w balkonowych donicach. Jeśli wybierzemy różne odmiany tej rośliny, będziemy mogli cieszyć się jej owocowaniem od wczesnego lata, aż do później jesieni.

Jak sadzić truskawki w ogródku i na balkonie, aby cieszyć się ich zdrowiem i obfitymi plonami? Ten gatunek potrzebuje stanowiska słonecznego, które będzie osłonięte od mocnego wiatru. Gdzie sadzić truskawki? Idealna będzie wystawa południowa lub południowo-zachodnia. Truskawki nie przepadają za przesuszonym podłożem, dlatego należy podlewać je regularnie. W upalne dni nawet dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Ów gatunek potrzebuje przepuszczalnej ziemi, która posiada wysoką zawartość podłoża próchnicznego. Ważne jest także, aby gleba posiadała pH w granicach 5,5 - 6,2. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w ziemię dedykowaną sadzeniu owoców i warzyw.

Truskawki można sadzić na wiele sposobów: bez i z agrowłókniną, z rozłogów, w glebie lub w donicy. W dalszej części artykułu odpowiemy między innymi na takie pytania, jak: w jakiej odległości sadzić truskawki? Jak sadzić truskawki na agrowłókninie? Jak sadzić truskawki na działce? Jak gęsto sadzić truskawki?

Jak sadzić truskawki na włókninie?

Maty bardzo często stosowane są na plantacjach owoców, ale będą one także doskonałe w przydomowej uprawie truskawek, także tych w pojemnikach! Sadzenie truskawek na włókninie posiada wiele zalet:
 • w istotny sposób ograniczamy pojawianie się chwastów, które uniemożliwiają wzrost truskawek;
 • zwiększymy i przyspieszymy penetrację składników aktywnych w głąb korzeni;
 • przyspieszymy dojrzewanie owoców.

Dzięki zastosowaniu agrowłókniny prawie całkowicie zagłuszymy chwasty, które nie będą miały miejsca na rozwój, a tym samym nie będziemy musieli poświęcać czasu na pielenie truskawek. Ponadto czarna agrowłóknina nagrzewa ziemię, co wspomaga wzrost truskawek lubiących wyższe temperatury. Co więcej, włóknina to materiał oddychający i przepuszczający wilgoć, ale także niepozwalający na zbyt szybkie odparowanie wody z podłoża. Liczba zalet jest ogromna, a więc jak sadzić truskawki na macie?

Na początku określmy, jaką przestrzeń mają zajmować nasze truskawki i na tej podstawie dobierzemy odpowiedni rozmiar włókniny. Następnie na ziemi lub w donicy rozkładamy materiał tak, aby nie powstały na nim fałdy i zagniecenia. Krawędzie maty przymocowujemy do ziemi szpilkami do agrowłókniny, aby uniemożliwić jej przesunięcie się. Kolejny krok to nacięcie materiału dwoma prostymi cięciami, które stworzą literę “X”. W tych właśnie miejscach powinniśmy umieścić sadzonki truskawek. Po ich wsadzeniu do ziemi, powinniśmy obficie je podlać. Truskawki najlepiej umieszczać w agrowłókninie wiosną lub jesienią. Jednak kiedy sadzić truskawki z rozłogów na włókninie? W tym przypadku warto umieścić je w ziemi wiosną lub latem, aby zdążyły się odpowiednio ukorzenić. Przy zakupie agrowłókniny mogą pojawić się dodatkowe pytania dotyczące jej stosowania, jak i samej uprawy truskawek:

Jak sadzić truskawki w doniczce?

Choć truskawki posiadają w doniczce stosunkowo mniejszą przestrzeń, również w osłonce warto zastosować włókninę. Chroni ona przed nadmiernym parowaniem ziemi, która w doniczce w łatwiejszy sposób oddaje wilgoć. Ograniczymy także możliwość pojawienia się chwastów.

Jak sadzić truskawki pnące?

Jeśli zdecydujemy się na uprawę truskawek pnących w ogrodzie, należy zastosować podpory, po których będą mogły wspinać się pędy rośliny. Natomiast w przypadku sadzenia truskawek w donicy, warto postawić na osłonki wiszące. W ofercie sklepów ogrodniczych można znaleźć doniczki polecane dla truskawek.

Jak sadzić truskawki w beczce?

Uprawa truskawek w beczce to dość nowy sposób ich hodowania, jednak już teraz zyskał dużą popularność. W przypadku beczki, warto postawić na truskawki zwisające. Wybierzmy beczkę plastikową, w której zrobimy kilka otworów, gdzie będzie można umieścić sadzonki truskawek. Taka forma uprawy wygląda naprawdę efektownie!

Jak sadzić truskawki na balkonie?

W przypadku hodowli truskawek na balkonie czy tarasie, liczy się miejsce. Dlatego polecamy truskawki wiszące. Zajmują one mało miejsce, gdyż dzięki pokrojowi, nie rosną wszerz a wzdłuż. Warto wybrać także doniczki kaskadowe.

Jak sadzić sadzonki truskawek?

Bez względu na miejsce sadzenia, cały proces wykonujemy tak samo: powinniśmy przygotować odpowiednią ziemię, w której tworzymy dołek o właściwej wielkości, aby zmieściły się w nim korzenie truskawki. Następnie sadzonkę delikatnie obsypujemy ziemią, a następnie podlewamy. Pierwsze nawożenie powinniśmy wykonać po około trzech tygodniach od posadzenia, aby mieć pewność, że roślina odpowiednio się ukorzeni.

Jak sadzić truskawki? Rozstaw, odstępy

Co ile sadzić truskawki? Odległość między sadzonkami jest zależna od rodzaju truskawek, warto więc sprawdzić, jaki rozstaw proponuje producent. Założyć można, że powinny być one sadzone co około 20 - 30 cm. Jeśli planujemy uprawę w ogrodzie, a więc kilka rzędów truskawek, pomiędzy nimi powinniśmy robić około 50 cm odległości, aby mieć możliwość łatwego przejścia między rzędami.