Data publikacji:

Jak zmienić pokój dziecka w pokój nastolatka?

Nasze pociechy rosną nieubłaganie szybko. Zanim się obejrzymy będziemy musieli (lub już musimy) zmienić dziecięcy pokoik w prawdziwie młodzieżową przystań. Podpowiadamy, jak to zrobić, nie rujnując domowego budżetu.

To, jak szybko dorastają dzieci, wiedzą chyba tylko ich rodzice. Bywa, że zanim do końca urządzimy pokój naszego malca, ten już zaczyna zmieniać się w nastolatka. I nie chodzi tutaj tylko o fizyczne dojrzewanie, ale także zmianę swoich upodobań. To, co podobało się 6-latkowi, prawdopodobnie nie trafi w gusta 13-latka. Dotyczy to także przestrzeni, w jakiej nasze dzieci zamieszkują. Dlatego wraz z dorastaniem naszych pociech, transformację powinien przejść także ich pokój. Sprawdźmy zatem, jak niewielkim kosztem i wysiłkiem przeistoczyć pokój dziecka w pokój młodzieżowy.

Wybierz meble, które łatwo dają się zmieniać

Czas dorastania to czas nieustannych eksperymentów. W tym wieku zainteresowania i upodobania zmieniają się bardzo szybko. Stwórz więc swojemu nastolatkowi taką przestrzeń, która będzie łatwo poddawała się pewnym modyfikacjom. Dobrym pomysłem są biurka-stoły, w których możemy dowolnie wymieniać blaty i nogi.  Pamiętaj, że w tym pokoju dużo się będzie działo, dlatego potrzebna jest strategiczna przestrzeń do przechowywania. Wybierz taką, która szybko pozwoli ogarnąć codzienny chaos. Przyda się nie tylko funkcjonalna szafa, ale i łóżko z pojemnikiem na pościel (może zawierać także dodatkową szufladę na inne rzeczy) oraz wszelkiego rodzaju podesty, półki czy wieszaki.

housebeautiful.com, thebooandtheboy.com

Meble jednak nie zawsze muszą być wymieniane. Wiele z nich można delikatnie przerobić, nadając im nowego charakteru. Na przykład postarzając je lub przemalowując. Co więcej, w tę pracę można łatwo zaangażować naszego dorastającego domownika.

Pozwól zmieniać przestrzeń i wyrażać siebie

7thhouseontheleft.com

Wiek dorastania to okres kształtowania się osobowości naszych dzieci. Dlatego też są one tak wyczulone na punkcie swojej niezależności - bez przerwy szukają pomysłu na siebie. Nie wzbraniaj się przed wcieleniem do aranżacji propozycji Twojej pociechy. Pozostaw jej miejsce na ulubione plakaty czy zdjęcia ze znajomymi. Niech pokój odzwierciedla charakter jego mieszkańca.

mommodesign.com, charlysstyleoflife.blogspot.com

Wartą uwagi propozycją są nowoczesne fototapety oraz magnetyczne farby tablicowe. Pomaluj nią jedną ścianę lub jej fragment. Dzięki temu nastolatek zyska ciekawe miejsce na eksponowanie przypomnień o ważnych sprawach, planów zajęć, zdjęć i pamiątek.

Duży wybór fototapet znajdziesz TUTAJ.

Młodzieżowe dekoracje i gadżety

mommodesign.com

Aby wprowadzić do pokoju młodzieżowy nastrój, nie musimy przeprowadzać generalnego remontu. Niekiedy wystarczy małe przemeblowanie i dokupienie kilku dodatków.  Jeśli nie musimy wymieniać łóżka, możemy zakupić nową narzutę i kilka dekoracyjnych poduszek z grafikami.

Szeroki wybór narzut znajdziesz TUTAJ.

Na grafice: 1. Pufa Oskar Perek, 174,90 zł ; 2. Worek do siedzenia Dekoria, 164,90 zł; 3. Poduszka ozdobna Alicante, 20,79 zł ; 4. Poduszka ozdobna French Home, 58 zł; 5. Narzuta na łóżko Ib Laursen, 175 zł

Więcej młodzieżowych puf i worków znajdziesz TUTAJ.

Nasz dorastający domownik z pewnością będzie potrzebował miejsca dla swoich gości. Posłużyć za nie mogą podłogowe poduchy położone na nowoczesnym dywanie lub bardzo młodzieżowy worek do siedzenia. Innym interesującym pomysłem jest podwieszany fotel-hamak. Pełni on rolę nie tylko fajnego gadżetu, ale i miejsca do relaksu, gdzie można poczytać książkę lub posłuchać muzyki. Chcesz sprawdzić jako zrobić takie podwieszane siedzisko samodzielnie? Zajrzyj TUTAJ.

Radzimy zakupić także kilka ramek, które zawisną na ścianie z ulubionymi, zdjęciami, sentencjami czy plakatami.

Oświetlenie

homedit.com, entermyattic.blogspot.nl

Kolejna sprawa to oświetlenie. W pokoju nastolatka dobrze jest zamontować kilka źródeł światła. Tradycyjne oświetlenie górne z oryginalnym żyrandolem oraz praktyczna lampka biurowa to podstawa. Przyda się także niezastąpiona do wieczornej nauki lampa nocna. Ciekawym elementem dekoracyjnym, który wprowadzi do pokoju przyjemny klimat, są bardzo popularne aktualnie Cotton Balls. Nie musisz wcale kupować gotowych lampek. Nastolatek z powodzeniem może zrobić je sam z piłeczek pingpongowych oraz choinkowych światełek ledowych. Instrukcję, jak je wykonać znajdziesz TUTAJ.

Na grafice: 1. Lampa biurkowa Ideal Lux, 152,94 zł; 2. Lampa Biurkowa ANS, 59,50 zł; 3. Lampa podłogowa Adrilux, 229 zł; 4. Lampa podłogowa EGLO, 229,90 zł

Autor: Natalia Malko