Data modyfikacji:

Pokój nastolatka. Jakie meble młodzieżowe wybrać?

Czas nastoletni – piękny, choć trudny moment niezależności i coraz większej wolności twojego dziecka. To także odpowiednia chwila, a zarazem konieczność, by dziecięcy wystrój wnętrza zamienić w pokój nastolatka. Sprawdziliśmy, jakie meble powinny się w nim znaleźć.

Pokój nastolatka

Nastoletnie królestwo powinno być zindywidualizowane. To znaczy, że nastolatek powinien mieć jak największy udział w podejmowaniu decyzji co do wystroju wnętrza. Przedstawiamy kilka modnych trendów – wszystkie meble, przedmioty i inspiracje znaleźć można na Ceneo.pl.

Pokój nastolatka z hamakiem lub huśtawką

Meble młodzieżowe, które zachwycają wygodą i luzem? Wszystkie te, które są zawieszone – hamak, huśtawka, kula na stelażu, a do łask wracają nawet bujane fotele. Wybór mebli, w których można się kołysać, jest ogromny.

Możesz zamontować huśtawkę zawieszoną klasycznie na hakach zamocowanych w suficie. Albo ustawić kulę ogrodową, którą wiosną i latem możesz faktycznie wystawić na dwór. Kula jest wyjątkowo wygodna, można ją wyłożyć miękkimi poduchami i kocykiem, i stworzyć przytulne miejsce do czytania książki czy słuchania muzyki. Bujane fotele mają też wspaniałą funkcję relaksującą – pokochają je i chłopcy, i dziewczyny.

Urządzając pokój nastolatka, można też wybrać klasyczny hamak – pokój musi mieć odpowiednią ilość miejsca na zamocowanie. Może on też służyć jako miejsce do drzemania lub spania.

Ścianka wspinaczkowa w pokoju aktywnego nastolatka

Dzieciaki uwielbiają się wspinać, nie tylko na drzewa – w dużych miastach jest wiele sal sportowych, w których można trenować umiejętność wdrapywania się. Ale każdy fan i fanka tego sportu marzą o tym, by mieć taką ściankę we własnym pokoju.

Jak ją zrobić? Można zlecić to profesjonalnej firmie. Ale można też samodzielnie poprzykręcać do ściany fragmenty oszlifowanych, drewnianych klocków oraz zaczepić na suficie grubą linę, którą będzie można wspomagać się podczas wspinania.

Ściana zyska oryginalność, więc, jeśli jesteś rodzicem, przygotuj się, że wszyscy rówieśnicy będą chcieli odwiedzać kogoś, kto mieszka w tak oryginalnie urządzonym pokoju.

Fototapeta, czyli ściana w pokoju nastolatka

Jak ozdobić ściany w pokoju nastolatka? Na pewno tapeta nie może przedstawiać już ani zwierzątek, ani księżniczek. Muszą to być motywy młodzieżowe lub dorosłe. Deskorolki, rowery i inne sportowe nawiązania spodobają się nie tylko chłopcom.

Ciekawym rozwiązaniem, dającym jednocześnie możliwości częstych zmian, jest fototapeta. Popularnym obecnie motywem jest zieleń i przyroda. Szczególnie lubiane są soczyste liście, barwne kwiaty, motywy ze zwierzętami, ptakami (zwłaszcza flamingi), owadami i uroczymi ssakami.

Ponadczasowe widoczki, zwłaszcza te z błękitem morza i bezkresnym niebem, egzotyczne chatki na wodzie i klimatyczne pomosty ukryte w trzcinach – wszystkie te klasycznie piękne widoki wciąż dobrze wyglądają nie tylko we wnętrzach salonowych, ale też w pokojach nastolatków.

Dywan – tak czy nie?

Wiadomo, że pokój dziecięcy wymaga dywanu – jest miejscem układania klocków, czytania książeczek i leżakowania lub turlania się – jest po prostu konieczny. Nieco inaczej jest w przypadku starszych dzieci i nastolatków – potrzebują oni raczej samej podłogi – do ćwiczenia szpagatu lub stania na głowie, tańczenia lub robienia pompek.

Niektóre starsze nastolatki, zwłaszcza lubiące gotycką stylistykę lub tę rodem z komiksów manga, prawdopodobnie wybiorą dywan ciemny – czarny lub ewentualnie w kosmiczne motywy. Dziewczynom spodobają się sztuczne skóry w pastelowych kolorach – róż, błękit, miętowy – to ulubione odcienie. Ale biała skóra ciągle jest także popularna.

Meble młodzieżowe z miejscem na sport

W pokoju aktywnych nastolatków nie może zabraknąć miejsca na sport – hak na rower, wieszak na torbę treningową, szafa na buty do jazdy konnej lub drążek do baletu i miejsce na akcesoria do tańca – wstążka, baletki, hula hop.

Żeby zachować porządek w pokoju, każda z tych rzeczy powinna mieć swoje miejsce. Młody człowiek z pewnością znajdzie na nie właściwą przestrzeń.

Meble młodzieżowe, które trzeba mieć: biurko i krzesło + oświetlenie

Bez tych mebli żaden pokój nastolatka obejść się nie może – biurko i krzesło. Powinny być dopasowane do wzrostu i wagi dziecka. Ważne jest też ustawienie biurka – według tradycyjnych zaleceń, powinno ono stać tak, by naturalne światło z okna padało na blat biurka z lewej strony, jeśli uczeń jest praworęczny i odwrotnie – z prawej, jeśli pisze lewą ręką.

Biurko może też stać wprost pod oknem, wtedy nic nie zakłóca padania światła. Obecnie jednak mamy też do dyspozycji szereg nowoczesnego oświetlenia sztucznego, które bardzo dobrze oświetla miejsce pracy przy biurku.

Inną kwestią jest oświetlenie dekoracyjne, które w pokoju nastolatka ma mocne miejsce – młodzież wybiera najczęściej sznury z żarówkami – kolorowymi lub białymi, w loftowym stylu. Można je zawiesić nad łóżkiem lub udekorować lustro na toaletce.