Drzwi ażurowe są praktycznym i estetycznym sposobem na zabudowę szafy wnękowej, garderoby lub wydzielenie części pomieszczenia. Doskonale komponują się z różnymi stylami aranżacji wnętrz, np. pomalowane na biało pasują do minimalistycznego stylu skandynawskiego lub marynistycznego, a w naturalnym kolorze drewnianym do wnętrz rustykalnych. Jednak na ich trwałość i estetykę ma wpływ odpowiedni montaż. Jak zamontować drzwi ażurowe do ściany? Do wyboru mamy dwa równie dobre rozwiązania – montaż do ościeżnicy drewnianej lub przykręcenie ich bezpośrednio do ściany, za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego celu zawiasów.
Drzwi ażurowe są popularnym sposobem na estetyczne zamknięcie szafy wnękowej, garderoby, a nawet łazienki połączonej z sypialnią czy kącika na pranie w łazience. Najczęściej mają formę drewnianej ramy wypełnionej poziomymi listewkami, ustawionymi pod kątem, podobnie jak żaluzje. Dzięki temu wizualnie stanowią pełną przegrodę i zasłaniają całkowicie, to co się za nimi znajduje. Jednocześnie, dzięki szczelinom między listewkami, przepuszczają powietrze i umożliwiają przewietrzanie wnętrza, co w przypadku szaf i garderób jest szczególnie ważne. Wizualnie takie drzwi są bardzo lekkie i delikatne, mogą więc stanowić dobrą alternatywę dla zwykłych drzwi wewnętrznych lub systemów przesuwnych.
Można je montować bez malowania lub zabezpieczyć jedynie lakierem bezbarwnym. W kolorze naturalnego drewna nadadzą wnętrzu rustykalnego charakteru, odpowiedniego dla domu letniskowego lub willi pod miastem. Z kolei pomalowane kredową, kryjącą farbą na biało, w odcieniu delikatnej szarości lub błękitu, będą pasować do wnętrz minimalistycznych, utrzymanych w stylistyce skandynawskiej lub marinistycznej. Pozwolą też lepiej zaaranżować małe mieszkania, które nie posiadają osobnych pomieszczeń gospodarczych.
W sklepach budowlanych można kupić gotowe moduły np. o wysokości 2 – 2,4 m i szerokości 40 - 60 cm, wykonane z drewna sosnowego. Oczywiście są też mniej typowe wymiary, a w ostateczności ramkę drzwi można nieco przyciąć lub nawet wykonać drzwi samodzielnie na wymiar. Gotowe moduły są lekkie i sztywne. Można je montować jako pojedyncze skrzydła lub łączyć, np. po dwa lub więcej w drzwi łamane, przy pomocy specjalnych zawiasów. Jeśli chodzi o montaż drzwi ażurowych do ściany, to można przykręcić je bezpośrednio do muru albo zamontować w drewnianej ościeżnicy.
W przypadku nieco większych pomieszczeń, jak np. garderoba, można rozważyć montaż drzwi bezpośrednio do ściany, gdyż w ten sposób nie pomniejszamy ościeżnicą otworu drzwiowego i nieco podkreślamy wejście, eksponując grubość skrzydła drzwiowego. Najlepiej będzie wybrać wymiar o 2 - 4 cm większy niż otwór, który drzwi będą zamykać. Dzięki temu zasłonimy krawędzie otworu i wokół nie pozostanie szpara. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest zamaskowanie ewentualnych niedoskonałości krawędzi otworu, co często się zdarza, zwłaszcza w starszych wnętrzach. Poza tym, odsuwając miejsce wkręcenia zawiasów od krawędzi ściany, uzyskujemy pewniejsze mocowanie.
Stosujemy zawiasy przeznaczone do utrzymania skrzydeł drzwiowych z jednej strony, a z drugiej strony umożliwiające mocowanie w ścianie. Wybierając zawiasy, należy wziąć pod uwagę rodzaj ściany, do której będziemy je wkręcać. W przypadku cienkich ścian wykonanych z porowatych materiałów, jak np. pustaki ceramiczne lub silikaty, najlepiej zastosować kotwy chemiczne, czyli specjalny system mocowania oparty na żywicy syntetycznej. Trzymają one pewnie nawet w rozwierconym otworze i nie powodują naprężeń w ścianie, chroniąc ją przed pękaniem. Dodatkową ich zaletą jest możliwość regulacji już po nawierceniu otworu, co umożliwi staranne wypoziomowanie drzwi. Z kolei w przypadku ścianek wykonanych w systemie karton-gips, należy zastosować wkręty do pustych przestrzeni. W przypadku ścian pokrytych warstwą termoizolacji konieczne jest zastosowanie prętów gwintowanych docinanych na wymiar.
W przypadku montażu drzwi ażurowych we wnęce – czy to do istniejącej szafy wnękowej, czy do pustej wnęki w murze – najlepiej będzie schować grubość modułu w otworze. Takie rozwiązanie sprawi, że zabudowa będzie wyglądać estetyczniej, a skrzydło i zawiasy będą pracować precyzyjnie w świetle otworu. W przypadku istniejącej szafy wnękowej, w której wymieniamy jedynie drzwi, za ościeżnicę mogą oczywiście posłużyć istniejące ścianki szafy, jeśli są wystarczająco mocne i estetyczne. Nie ma jednego, uniwersalnego typu zawiasów, który należy zastosować w takim przypadku. Wszystko zależy od wymiarów wnęki oraz ewentualnego łamania drzwi. Możemy zastosować zawiasy szafkowe, czyli płaskie i wąskie, lub meblowe, stosowane w szafkach kuchennych i gotowych szafach. W każdym przypadku konieczne jest odpowiednie wpuszczenie zawiasów skrzydła i ościeżnicę oraz właściwy dobór wymiarów drzwi, który umożliwi swobodne ich otwieranie, ale jednocześnie nie pozostawi nieestetycznych szpar.
W przypadku pustego otworu ościeżnicę wykonujemy z wąskich listew sosnowych, przykręcanych do ściany na płasko. Ich grubość powinna pozwolić na zmieszczenie w nich grubości zawiasów. Jeśli to możliwe, najlepiej zamontować ościeżnicę jeszcze na etapie wykonywania tynków. Jeśli montujemy ją w już obrobionym otworze można dodatkowo założyć wąskie opaski maskujące, gdyż ościeżnica nigdy nie będzie idealnie przylegać do ściany. Montaż drzwi ażurowych w drewnianej ościeżnicy zabezpiecza mocowanie zawiasów przed wyrobieniem i umożliwia wykonanie ewentualnych poprawek lub późniejszej wymiany skrzydeł na inne, bez konieczności naprawiania ściany. Montując ościeżnice, pamiętajmy, aby pomalować je na kolor zgodny z drzwiami jeszcze przed montażem, a w przypadku istniejących ościeżnic używajmy taśmy maskującej.