Data modyfikacji:

Jak zakryć metalowe futryny?

Metalowe futryny były powszechnie montowane w blokach z wielkiej płyty oraz w wielu innych budynkach, wznoszonych w latach 70. i 80. Niedrogie i łatwo dostępne ościeżnice służyły dobrze przez lata, jednak długie użytkowanie sprawiło, że ościeżnice z metalu w większości mieszkań wymagają renowacji. Podpowiadamy, jak zakryć metalowe futryny.
mężczyzna mierzący futryny

Metalowe futryny – czy ich wymiana to konieczność?

Metalowe futryny po kilkudziesięciu latach użytkowania wyglądają nieestetycznie, dlatego wiele osób zastanawia się nad ich wymianą. Często wymiana ościeżnic tego typu jest zbędna, gdyż można je bez trudu odnowić. Nowe futryny warto założyć jedynie wtedy, gdy chce się przeprowadzić kapitalny remont lub zmienić szerokość drzwi prowadzących do danego pomieszczenia.

W pozostałych przypadkach futryny wykonane z metalu można odnowić za pomocą farby, okleiny lub socjalnych nakładek maskujących. Które z tych rozwiązań daje najlepszy efekt wizualny? Jak zakryć metalowe futryny?

Malowanie metalowych futryn

Jak zamaskować metalowe futryny? Jednym z najprostszych i najtańszych rozwiązań jest ich pomalowanie farbą. Przed malowaniem ościeżnice powinno się oczyścić z zabrudzeń, odtłuścić za pomocą detergentu (płynu do naczyń, uniwersalnego środka czyszczącego itp.) i wyrównać.

Jeśli w futrynie widoczne są odpryski nałożonej wcześniej farby lub inne uszkodzenia, do ich uzupełnienia stosuje się akryl. Po jego wyschnięciu, na metal nakłada się farbę.

Czym pomalować metalowe futryny? Do malowania ościeżnic potrzebna jest farba przeznaczona do metalu. Jej kolor może być dowolny, choć uniwersalnym wyborem jest ponadczasowa biel. Bejce, lakierobejce oraz farby do drewna są nieodpowiednie do malowania ościeżnic metalowych.

Główną zaletą malowania futryn jest niska cena renowacji. Farba jest ponadto łatwo dostępna, a jej nałożenie nie wymaga zatrudniania fachowca. Minusem malowania ościeżnic jest konieczność ponownego nałożenia farby za 2-3 lata. Dodatkowo biała farba może żółknąć pod wpływem promieniowania UV.

Jak okleić metalowe futryny?

Okleina do odnawiania ościeżnic umożliwia szybkie dopasowanie wyglądu futryny do nowego skrzydła drzwiowego. Za pomocą specjalnej okleiny nada się ościeżnicy taki sam kolor, jak w przypadku drzwi. Uzyskany efekt wizualny będzie naprawdę ciekawy, a mieszkanie zyska zupełnie nowy wygląd przy niewielkim nakładzie finansowym.

Atutem oklejania futryn metalowych jest niski koszt remontu oraz szybkie wykończenie ościeżnicy. Przyklejony materiał jest łatwy do utrzymania w czystości, jednak jego prawidłowe położenie może sprawiać trudności. Okleina będzie odchodzić od powierzchni, jeżeli futryna zostanie niedokładnie oczyszczona i odtłuszczona. Dodatkowo dekoracyjna warstwa będzie wyglądać nieestetycznie, jeśli nie usunie się spod niej pęcherzy powietrza.

Jak zakryć metalowe futryny? Ościeżnice renowacyjne

Jak zakryć metalowe futryny? Kolejnym sposobem na ich renowację bez uciążliwego remontu kapitalnego jest wykorzystanie ościeżnic maskujących. Są to obudowy, które nakłada się bezpośrednio na metal i reguluje w celu ukrycia nieestetycznego starego obramowania drzwi.

Nakładki na metalowe futryny pasują na drzwi standardowe, przesuwne oraz łamane. Maskownice są dostępne w pełnej gamie kolorystycznej, a ich wzory oraz materiały wykończeniowe umożliwiają dobranie nakładki idealnie komponującej się z aranżacją wnętrza.

Minusem ościeżnic renowacyjnych jest pomniejszenie otworu drzwiowego. Jego szerokość maleje o około 2,5-3 cm, a wysokość obniża się przeciętnie o 1,5 cm. W przypadku wąskich przejść może to być sporym problemem i przyczyną obniżenia funkcjonalności pomieszczeń.

Autor: Monika Kamińska