Data publikacji:

Jak zamontować karnisz?

Chcesz zawiesić zasłony lub firany nad oknem? W takim razie niezbędna jest instalacja karnisza, na którym powiesisz ozdobny materiał. Dziś pod lupę bierzemy sposób umieszczenia elementu na ścianie. Jak zamontować karnisz? Czy można zrobić to bez wiercenia? Na jakiej wysokości powinien się znaleźć? Podpowiadamy!

jak zamontować karnisz

Przygotowanie do montażu karnisza

Zanim podpowiemy ci, jak powiesić karnisz, warto najpierw sprawdzić, czego będziesz potrzebować podczas instalacji. Przed przystąpieniem do montażu, przygotuj takie narzędzia, jak wiertarka, poziomica, śrubokręt, drabinka, miarka, kątownik czy ołówek. Dzięki nim nie tylko bez problemu poradzisz sobie z umieszczeniem wkrętów w ścianie, ale także zawiesisz karnisz prosto.

Sprawdź także gotowe firanki do salonu i wybierz coś dla siebie.

Jak zamontować karnisz krok po kroku?

Montaż karnisza rozpoczyna się zawsze od użycia poziomicy, dzięki której możesz wyznaczyć linię nad krawędziami okien. Upewnij się, że jest ona prosta, a wsporniki zostaną umieszczone symetrycznie – ich odległość od rogów wnęki powinna być taka sama z jednej i z drugiej strony. Czas sięgnąć po wiertarkę, a następnie wywiercić otwór, w którym należy umieścić wspornik.

Kolejnym krokiem jest wypoziomowanie drążka, a następnie zaznaczenie miejsca instalacji drugiego wspornika. Gdy już go zamontujesz, nie zapomnij o nałożeniu kółek z żabkami, na których wiesza się materiał. Na zakończenie zamocuj drążek i gotowe!

Karnisz mocowany do sufitu – instalacja

Karnisz może być także zamocowany do sufitu. Instalacja nie różni się praktycznie niczym od tej, którą należy wykonać podczas montażu elementu na ścianie. Zacznij od odmierzenia odległości od krawędzi okna do sufitu i zaznacz końce ołówkiem. Sprawdź, czy się zgadzają, a następnie wywierć w tych punktach dziury. Gdy będą już gotowe, wsuń kołki, a następnie żabki w prowadnicę szyny. Na koniec zamontuj ją na przygotowanej wcześniej linii.

Jak zamontować karnisz bez wiercenia?

Nie należysz do fanów remontów, a myśl o wyciągnięciu ze skrzynki wiertarki przyprawia cię o ból głowy? Spokojnie, przygotowaliśmy dla ciebie wskazówki, jak zamontować karnisz bez wiercenia. Dzięki temu i unikniesz hałasu, i nie zniszczysz ściany. O konieczności sprzątania nawet nie wspominamy – pył i kurz z pewnością to ostatnie rzeczy, które chcesz mieć w swoim salonie, sypialni czy kuchni.

Zamiast wiercenia, możesz zdecydować się na przyklejenie karnisza. W tym celu konieczne jest zaopatrzenie się w bardzo mocny klej montażowy, dzięki któremu nie tylko bez problemu przytwierdzisz element do ściany, ale także unikniesz jego niespodziewanego zerwania podczas użytkowania. Montaż zacznij od dokładnego oczyszczenia powierzchni i usunięcia z niej kurzu, starych powłok malarskich czy tłuszczu.

Kolejnym krokiem jest nałożenie odpowiedniej ilości kleju na końcówkę karnisza z jednej i z drugiej strony wspornika. Następnie należy mocno przycisnąć go do ściany i przytrzymać przez kilka minut – zastosowany preparat w tym czasie wyschnie. Po zakończeniu odczekaj przynajmniej jeden dzień przed zawieszeniem zasłon czy firan.

Na jakiej wysokości zamontować karnisz?

Wiesz już, jak zamontować karnisz. Czas sprawdzić, na jakiej wysokości powinien zostać umieszczony. Jest to szczególnie istotne, ponieważ w ten sposób zagwarantujesz sobie komfort użytkowania nie tylko zasłon, ale także okien.

Zbyt nisko zawieszony element może utrudniać, a czasami nawet uniemożliwiać ich otwarcie. Właśnie dlatego zaleca się zamontować karnisz przynajmniej 5 cm nad krawędzią ramy.

Karnisz montuje się z reguły wyłącznie nad oknem, dlatego warto je zmierzyć przed rozpoczęciem instalacji. Gdy już to zrobisz, dodaj do szerokości ram 30-50 cm. Otrzymany wynik to idealna długość elementu. Pamiętaj także, że karnisz powinien zostać umieszczony około 10-15 cm od ściany.

Autorka: Karolina Wendzonka