Data publikacji:

Jakie rolety do kuchni i salonu?

Jeśli aranżacja okienna ma być naprawdę udana, wymaga dobrej oprawy. W kuchni i pokoju dziennym świetnie w tej roli sprawdzają się rolety wewnętrzne. Na które modele warto jednak postawić? Jakie rolety do kuchni, a jakie do salonu? Sprawdźmy.
jakie rolety do salonu i kuchni
Klasyczny duet w aranżacji okna kuchennego to lambrekiny i zazdrostki. I chociaż ta kompozycja firanek prezentuje się bardzo efektownie, nie jest to funkcjonalne rozwiązanie. Podobnie w pokoju dziennym – klasyczne zasłony nie zawsze okazują się strzałem w dziesiątkę.

Jeśli chcesz, aby przesłony okienne w kuchni i salonie wyglądały świetnie oraz dawały możliwość wygodnego zasłaniania okna, postaw na rolety. Jaki model wybrać? Jakie rolety do kuchni, a jakie do salonu? Weźmy pod lupę kilka modeli. Sprawdź również inspiracje - piękne okna.

Jakie rolety do kuchni i salonu?

Rolety dzień-noc to nowoczesne rozwiązanie, które daje nie tylko dobry efekt wizualny, ale też pozwala łatwo dostosować natężenie światła dziennego w pomieszczeniu do twoich aktualnych potrzeb.

Rolety dzień-noc składają się z naprzemiennie położonych poziomych pasów transparentnego i zaciemniającego materiału. Dzięki temu możliwe jest częściowe zaciemnienie pomieszczenia, aby światło nie raziło w oczy, przy jednoczesnym utrzymaniu komfortowego oświetlenia wnętrza.

To dobry pomysł, jeśli zastanowisz się, jakie rolety wewnętrzne do kuchni. Utrzymanie ich w czystości nie jest kłopotliwe, a o zabrudzenia w kuchni przecież nie trudno.

Co więcej, rolety tego typu są na tyle uniwersalne, że będą też dobrą opcją w pokoju dziennym. Mają nowoczesną stylistykę, dlatego będą świetnym uzupełnieniem aranżacji zgodnej z najnowszymi trendami.

Rolety rzymskie to z kolei dobra odpowiedź na pytanie, jakie rolety do salonu wybrać. Przesłony tego typu to swego rodzaju kompromis między roletami a zasłonami. Po zwinięciu rolety rzymskie układają się w efektowne poziome fałdy materiału, co daje bardzo korzystny efekt dekoracyjny.

Modele tego typu dostępne są w wielu ciekawych wzorach i kolorach, podobnie jak tekstylne zasłony. Jednocześnie są zdecydowanie bardziej funkcjonalne i zapewniają możliwość swobodniejszego przesłaniania okna.

Czy rolety rzymskie będą dobrym pomysłem w stylizacji kuchni? Jak najbardziej, jednak trzeba zwrócić uwagę, czy materiał, z którego wykonana jest roleta, nadaje się do prania lub czyszczenia.

W kuchni podczas gotowania unosi się para wodna z cząsteczkami tłuszczu. Następnie drobinki te wraz z kurzem osiadają na wszystkich sprzętach w pomieszczeniu, tworząc trudną do usunięcia warstwę zabrudzeń. Dlatego rolety rzymskie prędzej czy później wymagać będą solidnego czyszczenia.

Dość uniwersalnym rozwiązaniem, które sprawdzi się dobrze zarówno w kuchni, jak i salonie, są rolety bambusowe oraz modele typu mini. Te pierwsze nadadzą aranżacji nieco egzotycznego charakteru, wiec będą pasować idealnie do wnętrz, w których nie brakuje roślin.

Musisz jednak wiedzieć, że rolety bambusowe nie dają pełnego zaciemnienia.

Z kolei roletki mini pozwolą na solidne zaciemnienie wnętrza oraz poczucie prywatności.

Ich estetyka jest raczej minimalistyczna, a dostępność w wielu kolorach i wzorach sprawia, że możesz łatwo dostosować konkretny model do aranżacji pokoju dziennego czy kuchni.

A jeśli zastanawiasz się, jakie rolety najlepiej chronią przed słońcem, zdecydowanie w tej konkurencji wygrywają modele zewnętrzne. Dają one pełne zaciemnienie i dodatkowo zabezpieczają okno np. przed silnym wiatrem. Ich plusy docenisz również latem, gdy podczas upałów żar leje się z nieba.

W takim przypadku, po opuszczeniu rolety zewnętrznej w pomieszczeniu, temperatura może być niższa nawet o kilka stopni, niż w przypadku, gdy przesłony są podniesione.