Data publikacji:

Jak zdjąć tapetę ze ściany? Poznaj kilka niezawodnych sposobów!

Chcesz pozbyć się dekoracji ze ścian, które już ci się znudziły. Czeka cię więc remont, ale zupełnie nie wiesz, jak zdjąć tapetę. Kiedyś gdzieś słyszałeś, że wystarczy ścianę zmoczyć dobrze wodą i tapeta sama odejdzie. Ale nie do końca wiesz, czy w ten sposób można postąpić z każdym rodzajem wykończenia. Na szczęście istnieją niezawodne sposoby na pozbycie się starej tapety ze ściany. Sprawdź!
jak zdjąć tapetę

Przeczytaj również: Jak dobrać i łączyć kolor mebli kuchennych?

Jak zdjąć starą tapetę?

Zrywanie tapety, szczególnie tej starej, która dobrze się trzyma, to zawsze ryzyko dużego bałaganu. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem pracy należy przygotować sobie odpowiednie narzędzia. Tylko wtedy uda ci się uniknąć niepotrzebnego stresu. Potrzebny będzie ci nożyk introligatorski i szpachelka oraz wiadro z ciepłą wodą. Możesz też kupić specjalny płyn do usuwania tapet, który rozpuszcza klej. Przyda ci się to szczególnie, gdy tapeta, z którą będziesz się mierzyć, jest stara i w zasadzie nie wiadomo, jakiego kleju do jej nałożenia użyto.

Tapetę ponacinaj w kilku miejscach, a potem posmaruj preparatem za pomocą wałka lub szczotki. Poczekaj chwilę, żeby nasiąkła i ściągnij ją. Chwyć za róg tapety i pociągnij w dół pod niewielkim kątem. Pamiętaj, by robić to delikatnie. W przeciwnym razie wraz z brytem możesz zerwać tynk.

Jak zdjąć tapetę flizelinową?

Jeśli się zastanawiasz się, jak ściągnąć tapetę ze ściany, która jest z flizeliny, mamy dobrą wiadomość. Nie powinno być większych problemów nawet ze zdejmowaniem brytu na sucho. Wystarczy, że sięgniesz po szpachelkę. Wybierz malarską, która nie będzie się zbytnio uginać pod naciskiem. Nie musi być wcale duża. Wystarczy 4" szpachelka Dewalt.

Ściąganie tapety fizelinowej zacznij od dołu. Podważ lekko róg jednego paska i delikatnie, z wyczuciem zacznij odrywać tapetę od ściany. Nie spiesz się. Jeżeli nie możesz jej oderwać palcami, pomóż sobie nożykiem do tapet. Potnij ją na poziome pasy i ponownie próbuj oderwać od ściany. Teraz powinno być znacznie łatwiej.

Kiedy skończysz, szpachelką oczyść wszystkie miejsca, z których nie udało ci się oderwać tapety w całości. Potem wystarczy odrobina pracy z papierem ściernym i ścianę możesz szykować do ponownej dekoracji.

Jak zdjąć tapetę winylową?

Znacznie trudniej usunąć tapetę winylową. Składa się ona z dwóch warstw (wierzchnia jest wodoodporna) i bez pomocny płynu do tapet może być trudno. Dlatego tapetę winylową dobrze jest zdejmować etapowo. Wierzchnia warstwa powinna zejść bez problemu. Wystarczy zrobić kilka poziomych nacięć i zdejmować tapetę palcami.

Ale z drugą warstwą nie będzie już tak łatwo. Dobrą praktyką jest ponacinanie lub ponakłuwanie jej w kilku miejscach, a potem nasączenie płynem do tapet lub roztworem ciepłej wody z octem (w stosunku 1:1). Pamiętaj jednak, żeby obficie namoczyć tapety. Kiedy druga warstwa nasiąknie, większe kawałki oderwiesz palcami, a mniejsze usuniesz przy pomocy nożyka i szpachelki.

Jak zdjąć tapetę z płyty gipsowej?

Płyta gipsowa pokryta jest papierową warstwą, którą łatwo oderwać razem z tapetą. Dlatego, jeśli zamierzasz usuwać bryt właśnie z takiej ściany, musisz użyć nieco delikatniejszego sposobu. Szpachelki i nożyki mogą niepotrzebnie narobić dziur w ścianie. W takim wypadku lepiej skorzystać z pomocy pary. Wilgoć i wysoka temperatura osłabią klej, dzięki czemu z łatwością powinieneś ściągnąć tapetę z płyty gipsowej. W tym celu użyj parownicy do usuwania tapet Wagner W16.

Teraz już wiesz, jak zdjąć tapetę ze ściany. Kompletuj narzędzia i do roboty!
Autorka: Kamila Łada