Data modyfikacji:

Jak zrobić huśtawkę? Huśtawka domowa krok po kroku

Huśtanie ma dobroczynny wpływ na dzieci. Warto mieć własną huśtawkę w domu lub w ogrodzie. Łatwo wykonasz ją samodzielnie – podpowiadamy, jak zrobić huśtawkę.
jak zrobić huśtawkę
Zanim przejdziemy do wykonania huśtawki, przypomnijmy, dlaczego dzieci powinny się huśtać:

  • kołysanie przypomina niemowlętom o tym, jak czuły się, będąc w brzuchu mamy, a to bardzo kojące wspomnienie, dlatego kołysanie uspokaja maluchy,
  • huśtanie pozytywnie wpływa na układ przedsionkowy małego człowieka, który odpowiada za zmysł równowagi oraz koordynację ruchową i pozwala dobrze czuć własne ciało i jego relacje przestrzenne z otoczeniem, a to z kolei daje dziecku poczucie bezpieczeństwa,
  • huśtając się, wyciszamy emocje, wspomagamy procesy ważne dla koncentracji uwagi i uczenia się,
  • kołysanie pozytywnie wpływa na rozwój intelektualny, ruchowy i emocjonalny, wzmacnia mięśnie całego ciała.

Jak zrobić huśtawkę w stylu hamaku?

To bardzo wygodna huśtawka – jak każdy hamak. Przypomina krzesełko brazylijskie, które składa się z kawałka płótna zamocowanego na sznurkach połączonych z drążkiem. Klasyczne krzesełko ma możliwość takiego rozłożenia tkaniny, że można na nim spokojnie oprzeć nogi. Huśtawka w tym stylu sprawdza się bardzo dobrze we wnętrzach – można ją zamocować na belce lub bezpośrednio w suficie. Ozdobi każde wnętrze, dodając mu wakacyjny charakter. Jak zrobić huśtawkę w brazylijskim stylu? Potrzebny będzie materiał, najlepiej gruba bawełna lub len, w kształcie prostokąta, gruby sznurek oraz drewniany drążek. Zawiń dłuższe boki tkaniny tak, by powstał tunel na wciągnięcie sznurka, a jego końce zamocuj solidnie na drążku. Ściągnij liny powyżej drążka i zamocuj do sufitu. Krzesełko wyłóż poduchami lub sztucznym futrem, tak by powstało wygodne gniazdko. Gotowe!


Przeczytaj także: Bujaj się w domu - hamaki, bujaki i krzesła brazylijskie

Jak zrobić huśtawkę z drewna?

Drewniana huśtawka to klasyk dzieciństwa – teraz możemy ją mieć nie tylko na placu zabaw i w ogrodzie, ale i w domu. Jak zrobić huśtawkę z drewna? Bardzo łatwo. Potrzebne będą:

  • drewniana deska – najlepiej oszlifowana, możesz ją też polakierować lub pomalować na dowolny kolor,
  • gruba lina lub sznurek,
  • dwa haki do zamocowania lin w suficie,
  • wiertarka do przewiercenia dziur na linę w desce.

W desce wywierć cztery otwory, przez które przeciągniesz linę – pod deską zawiąż solidne supły na końcu każdego ze sznurków. Najlepiej by były to dwie liny, które u góry zaczepisz na hakach wbitych w sufit – i to właściwie tyle – najprostsza huśtawka jest gotowa. Zamiast deski możesz też użyć grubego kija, na którym zawiążesz na końcach liny – będzie to bardzo naturalna i piękna  huśtawka.

Jak zrobić huśtawkę z opon?

Zużyta opona wcale nie musi trafić do wulkanizatora – możesz z niej zrobić całkiem ciekawy sprzęt  do bujania. Jak zrobić huśtawkę ogrodową z opony? Będzie miękka i wygodna, a żeby była bezpieczna, możesz wyposażyć oponę w dno. Zrobisz je na drewnianym stelażu, do którego zszywaczem do mebli możesz doczepić kilka skrzyżowanych pasów. Zamocuj liny, używając do tego metalowych zacisków lub długich śrubek, które przytwierdzą linę przez oponę do drewnianego stelaża. Jeśli nie chcesz, by huśtawka miała stelaż, w miejsca przebicia śrubki włóż klocki z drewna, tak by śrubka miała czego się trzymać. Oponę możesz zawiesić pomiędzy drzewami, jak i na drążku.

Możesz też zrobić prostszą wersję huśtawki z opony – wystarczy nawlec ją na grubą linę, a jej końce zawiązać na solidnej gałęzi. Ta huśtawka będzie dodatkowym wyzwaniem, bo najpierw trzeba będzie znaleźć bezpieczne i wygodne miejsce, żeby móc się huśtać – ale przecież właśnie wyzwania związane z drzewami dzieci lubią najbardziej.

Jak zrobić huśtawkę z palet?

Huśtawka z palet będzie miała większe rozmiary – palety mają zazwyczaj rozmiar około metra kwadratowego. Dlatego będzie to huśtawka raczej ogrodowa, niż domowa czy na balkon. Potrzebne będą co najmniej dwie palety – jedna na siedzenie, druga na oparcie. Należy je najpierw oszlifować,  po to, żeby zadry nie weszły w ciało, gdy będziesz siadać na huśtawce. Drewno można pomalować, np. na biało, ale może zostać też surowe lub zaimpregnowane.

Zacznij od siedziska. Trzeba je połączyć z oparciem, wykorzystując wiertarkę i grube śruby. To strategiczne miejsce, bo będziesz opierać się o tył plecami, dlatego łączenie musi być stabilne i solidne. By wzmocnić konstrukcję, dodaj boczne, skośne listwy, które również będą oparciem.

Przemyśl też sposób mocowania. Czy huśtawka zawiśnie pomiędzy pniami drzew? A może na trójkątnych słupach połączonych balem? Oba rozwiązania są stabilne, ale musisz dostosować do nich zaczepy, przez które przeprowadzisz linę. Gotowe siedzisko możesz wyłożyć poduszkami do mebli ogrodowych lub zwykłymi, kolorowymi poduchami.