Data modyfikacji:

Jak zrobić domowy hamak DIY ze sznurka krok po kroku?

Domowy hamak lub krzesło brazylijskie to modny i wygodny dodatek do stylizacji sypialni lub pokoju dziennego. Okazuje się, że siedzisko tego typu możesz wykonać samodzielnie – wystarczy odrobina doświadczenia w domowym majsterkowaniu, podstawowe narzędzia warsztatowe i kilka innych akcesoriów, aby własnoręcznie przygotować krzesło brazylijskie. Zobacz, jak uszyć hamak, gdzie go zawiesić i jak wystylizować idealny kącik do wypoczynku.

Z tego artykułu dowiesz się:
jak zrobić hamak

Niezbędne akcesoria:

 • wytrzymałe płótno lub inny materiał,
 • sznur pleciony o średnicy około 15 mm,
 • drewniana belka o wymiarach 40x40x100mm,
 • igła lub maszyna do szycia i mocna nić,
 • nożyczki,
 • akcesoria do montażu hamaka: wiertarka, kotwa, karabińczyk.

Jak zrobić hamak krok po kroku?

 • Wycięcie materiału – na początek czeka cię nieco zabawy z nożyczkami. Z płótna lub innego przygotowanego materiału wytnij kawałek o kształcie trapezu i wymiarach 130 cm wysokości, 120 cm w dolnej  i 100 w górnej części. Taki kształt sprawi, że twój domowy hamak będzie się dobrze układał po zamontowaniu na sznurze i belce.

 • Przygotowanie tuneli do poprowadzenia sznura – teraz czas na zabawę z igłą i nitką lub maszyną do szycia. W bocznej części materiału z obu stron należy przygotować tunele, którymi poprowadzony zostanie sznur mocujący siedzisko na belce. Wykonaj kilkucentymetrową zakładkę materiału i zaszyj ją podwójnym ściegiem.
 • Przygotowanie otworów w belce – na obu końcach belki należy przygotować po dwa otwory w odległości 5 i 10 centymetrów od krańca. To właśnie przez nie poprowadzony zostanie sznur. Na tym etapie pomocna będzie wiertarka lub wkrętarka wyposażona w otwornicę, czyli specjalną końcówkę, pozwalającą na przygotowanie w drewnie otworów o regularnych kształtach. To sprawi, że nawet samodzielnie wykonany domowy hamak DIY będzie prezentował się estetycznie. Belkę można dodatkowo polakierować lub zabezpieczyć olejem.

 • Montaż siedziska na belce – kolejny etap to przeplatanie liny. Najpierw należy ją wpleść w belkę przez otwory znajdujące się po wewnętrznej stronie i zawiązać supły, które ustabilizują całą konstrukcję. Wolne końce przepleć przez zakładki w materiale i następnie skieruj sznur ku górze przez zewnętrzne otwory w belce. Ponownie całość należy ustabilizować za pomocą solidnych węzłów.

 • Montaż hamaka – na koniec pozostaje osadzenie hamaka na karabińczyku i zawieszenie siedziska na wcześniej przygotowanym haku lub kotwie mocującej.

Jak zawiesić hamak?

Aby osadzić hamak w docelowym miejscu, w suficie należy osadzić kotwę. Powinna być zakończona hakiem zamkniętym, dzięki któremu karabińczyk z huśtawką nie zsunie się z mocowania. Alternatywą mogą być haki sufitowe z płaskownikiem, które osadza się za pomocą trzech punktów montażowych, co gwarantuje bardzo solidne mocowanie. Dobierając kotwę i karabińczyk, upewnij się, co do maksymalnego udźwigu systemu mocującego, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Gdzie pasuje hamak tego typu?

Domowy hamak lub krzesło brazylijskie będą nie tylko idealnym uzupełnieniem aranżacji tarasu czy balkonu. Siedzisko tego typu sprawdzi się także świetnie w pokoju dziennym lub sypialni. W salonie to może być dobry pomysł na dodatkowe miejsce np. gdy odwiedzają cię goście – hamak szybko zamontujesz za pomocą karabińczyka, a gdy już nie będzie potrzebny, równie łatwo go zdemontujesz. Może to być zatem dobre rozwiązanie, jeśli twoje mieszkanie jest niewielkie i okazjonalnie potrzebujesz dodatkowego siedziska. 

Domowy hamak będzie też dobrym uzupełnieniem stylizacji sypialni. Tekstylne dodatki, w tym właśnie hamak tego typu, pomagają kreować przytulną atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi. Ponadto w pokoju dziecięcym lub młodzieżowym przy użyciu hamaka możesz urządzić przyjemny kącik do nauki. W tym przypadku poniżej siedziska warto umieścić miękką matę lub dywan, które w razie potrzeby nieco zamortyzują ewentualny upadek w trakcie zabawy.

Jak wystylizować hamak lub krzesło brazylijskie?

Samodzielne przygotowanie krzesła brazylijskiego to dopiero połowa sukcesu. Jeśli chcesz, aby siedzisko podwieszone pod sufitem zamieniło się w naprawdę komfortowy kącik wypoczynkowy, całość trzeba wystylizować. Do zestawu warto dodać stolik pomocniczy lub np. drewniany stołek.

Dodatek tego typu przyda się zawsze wtedy, gdy konieczne będzie odłożenie na chwilę kubka z herbatą czy książki. Z naturalną estetyką domowego hamaka czy krzesła brazylijskiego świetnie komponować się będą drewniane stołki wykonane z surowego materiału. Idealnie pasują one do wnętrz w stylu boho czy skandynawskim. Alternatywą może być klasyczny stolik pomocniczy o niewielkich rozmiarach.
Kolejny element stylizacyjnej układanki to tekstylia. Koc lub pled oraz efektowna poduszka dekoracyjna nie tylko sprawią, że twój domowy hamak będzie wyglądał świetnie, ale też stanie się jeszcze wygodniejszy. Modnym rozwiązaniem są pledy o grubym splocie, wykonane z wełny czesankowej lub koce o warkoczowym wzorze. Dobierając tekstylia do swojego hamaka, postaraj się, aby całość tworzyła spójną kompozycję kolorystyczną. 
Na koniec tej stylizacyjnej zabawy na podłodze poniżej siedziska warto umieścić dywan. Ciekawie prezentują się modele plecione wykonane z juty. Mają naturalną estetykę, a ich wzory są szalenie efektowne. Alternatywą może być np. narzuta w formie sztucznego futra.

Jak widzisz, odpowiedź na pytanie, jak zrobić hamak własnoręcznie, jest szalenie prosta. Odrobina przygotowań i kilka chwil uważnej pacy wystarczą, aby wzbogacić wystój mieszkania o wyjątkowo efektowne i wygodne siedzisko.