Sekcja pierwsza – przygotowanie belki nośnej Na belce wyznaczamy miejsca, w których będą zainstalowane
zawiesia. Są one wyposażone w gwinty i śruby, z tego powodu należy użyć wiertarki z wiertłem o odpowiedniej średnicy. Nie powinna być ona większa od średnicy gwintów.
Sekcja druga – nogi huśtawki Kantówki należy przyciąć w ten sposób, by w górnej części uzyskać płaszczyznę równoległą do płaszczyzny bocznej belki nośnej. Przygotowane w ten sposób cztery nogi mocujemy do belki za pomocą wkrętów. Nogi huśtawki będą rozstawione w formie trójkąta. Odległość między nimi na poziomie gruntu powinna wahać się w granicach od 1,5 do 2 metrów, w zależności od wielkości huśtawki.
Sekcja trzecia – stabilizacja
Niezwykle ważny moment z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowników!
Zewnętrzne części nóg, na wysokości około połowy metra, łączymy belkami w celu zapobiegnięcia rozsunięcia się podpór. Belki powinny znajdować się po obu stronach huśtawki, która w żadnym wypadku nie powinna się chwiać lub kiwać.
W podobny sposób montujemy belki na górze, odległość od wierzchołka powinna wynosić około 30 centymetrów. Górne belki stabilizujące należy zainstalować równolegle do dolnych.
Sekcja czwarta – zastrzałyMontaż kończymy przytwierdzeniem zastrzałów, czyli dwóch belek przytwierdzonych do dolnej części belki nośnej i wewnętrznych warstw kantówek w odległości około 40 cm od wierzchołka huśtawki. Końce zastrzałów powinny być przycięte pod kątem 45 stopni.
Po ustawieniu konstrukcji montujemy siedzisko, wykorzystując do tego celu sznury lub łańcuchy. Warto dodać, że o tym,
jak zrobić huśtawkę ogrodową dla dziecka, decyduje wiek dziecka, jego wzrost i waga. Należy przy tym pamiętać, że będzie się to zmieniało w miarę upływu czasu. Reszta wskazówek zawartych w artykule pozostaje bez zmian.
Huśtawka – zabezpieczenie drewna i konserwacja
W miejscach cięć z pewnością powstaną niebezpieczne zadry. W ferworze zabawy dziecko z łatwością może się poranić. Dlatego gotowa konstrukcja wymaga szczegółowej lustracji, oraz interwencji. Powierzchnie chropowate wygładzamy dokładnie papierem ściernym. W zawiesiach można położyć delikatną warstwę smaru technicznego, by uniknąć w przyszłości dokuczliwych zgrzytów i pisków. Miejsca cięć zabezpieczamy impregnatem i farbą.
Samodzielnie wykonana
huśtawka ogrodowa nie tylko będzie powodem do dumy. Otłuczone palce będą dokuczały znacznie mniej, kiedy usłyszymy radosny śmiech płynący z ogrodu. Czy można chcieć więcej?