Data modyfikacji:

Jak zrobić huśtawkę ogrodową z kantówek? Instrukcja krok po kroku


Naprawdę, nie trzeba być geniuszem, by sprawić ogromną frajdę sobie i swojej rodzinie. Wystarczy szczypta entuzjazmu, odrobina wyobraźni i nieco więcej zapału. Potem tylko gospodarski przegląd wyposażenia technicznego oraz lustracja terenu posiadłości w celu wybrania najkorzystniejszego miejsca. Szczególnie nasi milusińscy powinni być zachwyceni, że pragniemy nabyć wiedzę o tym, jak zrobić huśtawkę ogrodową z kantówek. To już ostatni element przygotowań, potem można dziarsko przystąpić do roboty. Zaczynamy.
taras

Jak zrobić huśtawkę ogrodową krok po kroku?


Najpierw projekt. Od razu pragnę uspokoić wszystkich, nie chodzi tutaj o arcydzieło graficzne na miarę Leonarda da Vinci. Wystarczy niewielka kartka z ogólnym zarysem przedstawiającym konstrukcję wraz z przybliżonymi wymiarami. Jest to bardzo skuteczny sposób na wstępne określenie wyglądu huśtawki, zaplanowanie bezpiecznych połączeń, określenie ilości i rodzaju potrzebnych materiałów. Nabędziemy dzięki temu istotną wiedzę, z czego zrobić huśtawkę ogrodową i jaką powierzchnią terenu powinniśmy dysponować.

Huśtawkę najprościej jest wykonać z długich, struganych desek z surowego drewna, jakich wiele znajduje się na posesjach. Fachowcy nazywają je kantówkami. Oczywiście na tym nie koniec. Materiały niezbędne do wykonania huśtawki:

• wkręty do drewna;
• kotwy; • łączniki kwadratowe;
• haki;
• siedzisko;
• sznur lub łańcuch;
• preparat zabezpieczający drewno, impregnat/farba.

Poniżej przedstawiamy listę narzędzi. Nie wszystkie muszą okazać się niezbędne, jednak w miarę możliwości warto mieć je pod ręką.

Narzędzia:


• wiertarka;
• młotek;
• kątownik uniwersalny;
• pędzel;
• śrubokręt.

Gwoli wyjaśnienia, kotwy są to elementy stabilizujące do zabudowy ogrodowej. Łącznikami kwadratowymi nazywamy belki z kantówek, niezastąpione przy montażu. Haki, czyli zawiesia, służą do mocowania sznurów i siedziska. Najodpowiedniejsze powinny mieć kwadratowy profil. 

Jak samemu zrobić huśtawkę ogrodową?


Pomoc w tym przedsięwzięciu z pewnością byłaby mile widziana, lecz nie jest niezbędna.

Na podstawie wcześniej wykonanego szkicu ustalamy liczbę sztuk każdego z materiałów w celu dokonania stosownych zakupów. Oczywiście jest to uzależnione od gabarytów naszego przyszłego stanowiska rozrywki.

Posłużmy się przykładem. Mianowicie, rama huśtawki o szerokości 200 cm będzie wymagała użycia czterech drewnianych belek o długości 2,5 m i średnicy co najmniej 10 cm. Cieńsze nie kwalifikują się z uwagi na bezpieczeństwo użytkowników. W ten sposób szybko można obliczyć liczbę potrzebnych materiałów.

Zanim przystąpimy do montażu huśtawki z przygotowanych elementów, należy bezwzględnie zabezpieczyć drewno przed wilgocią. W przeciwnym wypadku wszystko rozpadnie się mniej więcej w okresie dwóch lat, przyczyniając się być może nawet do wypadku. Wszystkie elementy drewniane pokrywamy impregnatami i ewentualnie farbą ochronną. O tym, jak zrobić samemu huśtawkę ogrodową, można poczytać w sieci lub poradnikach książkowych. Z pewnością w tym wypadku dodatkowa wiedza może tylko pomóc.

Dla ułatwienia podzielmy naszą pracę na sekcje. 
Sekcja pierwsza – przygotowanie belki nośnej

Na belce wyznaczamy miejsca, w których będą zainstalowane zawiesia. Są one wyposażone w gwinty i śruby, z tego powodu należy użyć wiertarki z wiertłem o odpowiedniej średnicy. Nie powinna być ona większa od średnicy gwintów.

Sekcja druga – nogi huśtawki

Kantówki należy przyciąć w ten sposób, by w górnej części uzyskać płaszczyznę równoległą do płaszczyzny bocznej belki nośnej. Przygotowane w ten sposób cztery nogi mocujemy do belki za pomocą wkrętów. Nogi huśtawki będą rozstawione w formie trójkąta. Odległość między nimi na poziomie gruntu powinna wahać się w granicach od 1,5 do 2 metrów, w zależności od wielkości huśtawki.

Sekcja trzecia – stabilizacja

Niezwykle ważny moment z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowników! Zewnętrzne części nóg, na wysokości około połowy metra, łączymy belkami w celu zapobiegnięcia rozsunięcia się podpór. Belki powinny znajdować się po obu stronach huśtawki, która w żadnym wypadku nie powinna się chwiać lub kiwać. W podobny sposób montujemy belki na górze, odległość od wierzchołka powinna wynosić około 30 centymetrów. Górne belki stabilizujące należy zainstalować równolegle do dolnych.

Sekcja czwarta – zastrzały

Montaż kończymy przytwierdzeniem zastrzałów, czyli dwóch belek przytwierdzonych do dolnej części belki nośnej i wewnętrznych warstw kantówek w odległości około 40 cm od wierzchołka huśtawki. Końce zastrzałów powinny być przycięte pod kątem 45 stopni.

Po ustawieniu konstrukcji montujemy siedzisko, wykorzystując do tego celu sznury lub łańcuchy. Warto dodać, że o tym, jak zrobić huśtawkę ogrodową dla dziecka, decyduje wiek dziecka, jego wzrost i waga. Należy przy tym pamiętać, że będzie się to zmieniało w miarę upływu czasu. Reszta wskazówek zawartych w artykule pozostaje bez zmian.


Huśtawka – zabezpieczenie drewna i konserwacja


W miejscach cięć z pewnością powstaną niebezpieczne zadry. W ferworze zabawy dziecko z łatwością może się poranić. Dlatego gotowa konstrukcja wymaga szczegółowej lustracji, oraz interwencji. Powierzchnie chropowate wygładzamy dokładnie papierem ściernym. W zawiesiach można położyć delikatną warstwę smaru technicznego, by uniknąć w przyszłości dokuczliwych zgrzytów i pisków. Miejsca cięć zabezpieczamy impregnatem i farbą.

Samodzielnie wykonana huśtawka ogrodowa nie tylko będzie powodem do dumy. Otłuczone palce będą dokuczały znacznie mniej, kiedy usłyszymy radosny śmiech płynący z ogrodu. Czy można chcieć więcej? 
Autor: Marcin Mrozowski