Data publikacji:

Jak zamontować siatkę na balkonie?

Koty to najpopularniejsze zwierzęta domowe. Są wszędobylskie, ciekawskie, trudno je upilnować. Przysłowie mówi, że koty zawsze spadają na cztery łapy, ale to niestety nieprawda. Upadek z dużej wysokości często kończy się tragicznie i kot, na skutek obrażeń wewnętrznych, ginie. Warto o tym pamiętać i zadbać o bezpieczeństwo ukochanych pupili. Osoby, które mieszkają w blokach i mają balony, powinny pomyśleć, jak zamontować siatkę na balkonie. Dzięki temu zwierzaki będą bezpieczne, będą mogły robić to, co kochają - wylegiwać się na słońcu, łapać muchy i obserwować ptaki.
siatka na balkonie

Jak zabezpieczyć balkon?

Jest wiele sposobów na zabezpieczenie balkonu. Najczęściej wybieraną metodą jest montaż siatki, która pozwala na przebywanie kotów na balkonie, a eliminuje ryzyko wypadnięcia. Koty lubią polować na owady czy przelatujące ptaki, siatka uchroni je przed groźnym upadkiem. W przypadku, gdy balon znajduje się nisko, siatka zmniejszy ryzyko ucieczki.

Zdarza się, że kot skuszony ciekawym widokiem wyskakuje z balonu i przestraszony, gubi drogę do domu lub wpada pod samochód. Każdy odpowiedzialny właściciel powinien zadbać, aby zwierzęta nie były narażone na niebezpieczeństwo. Balkon można zabezpieczyć samodzielnie lub skorzystać z oferty firm, które zajmują się profesjonalnym montażem siatek. Ta druga opcja, choć wygodna, jest droga.

Warto się na nią zdecydować, gdy balkon jest wymagający, nie ma sufitu, jest niewymiarowy. To również dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu, a chcą zadbać o domowe zwierzaki. Osoby, które lubią majsterkować i mają trochę wolnego czasu, powinny dowiedzieć się, jak zamocować siatkę na balkonie.

Przydatne materiały do zabezpieczenia balkonu

Aby samodzielnie zabezpieczyć balkon, należy przygotować potrzebne materiały. Najważniejsza jest siatka. Powinna być wytrzymała, odporna na warunki atmosferyczne, w jasnych, nierzucających się w oczy kolorach.

Można wybrać siatkę dostępną w sklepach zoologicznych lub zdecydować się na siatkę rybacką o oczkach 35-40 mm, która jest niezwykle mocna, odporna na kocie zęby i pazurki. Jej atutem jest przystępna cena, możliwość zamówienia na wymiar oraz łatwość montażu i demontażu.

Właściciele dużych, energicznych kotów mają jeszcze do wyboru siatkę metalową, która wytrzyma najdziksze zabawy. Do prac montażowych przydadzą się kołki rozporowe, zakończone prawie zamkniętym okręgiem, metalowe pręty, stalowy drut, kotwy, opaski zaciskowe, kombinerki, młotek, nożyczki, drabina, przedłużacz i wiertarka z udarem.

Tradycyjny montaż za pomocą kołków

Aby zamontować siatkę na balkonie, należy zacząć od nawiercenia ściany. Otwory powinny być dość ciasno rozmieszczone, w odległości 30-50 cm od siebie. W wywierconych otworach należy umieścić kołki rozporowe, a następnie zająć się naciąganiem statki na stelaż.

Do wykonania stelaża przydadzą się pręty metalowe lub stalowy, sztywny drut, który trzeba umieścić na bokach oraz w górnej i dolnej części siatki. Musi być mocno napięty, aby sprytny kot nie znalazł luki umożliwiającej ucieczkę. Zadanie jest czasochłonne i męczące, ponieważ sieć lubi się zsuwać i plątać. Po nawleczeniu, siatkę trzeba umieść na najwyższych kołkach i stopniowo ją rozkładać, idąc w dół. Zabezpieczenie można przytwierdzić do podłoża, wiercąc w nim otwory lub wybrać prostsze rozwiązanie, tzn. obciążyć siatkę czymś ciężkim, np. dużymi korytkami z kwiatami, ustawionymi ciasno obok siebie.

Wiele sklepów sprzedaje specjalne zestawy do zabezpieczania balkonów. Zawierają wszystkie niezbędne elementy, siatkę, kotwy, linki, śruby rzymskie i zaciskowe, dzięki temu nie trzeba się martwić, że czegoś zabraknie.

Jak zamontować siatkę na balkonie dla kota bez wiercenia?

Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na montaż siatki za pomocą kołków. Niektóre spółdzielnie nie wyrażają zgody na prace, które ingerują w elewację i ocieplenie budynku. Wiercenie nie jest również polecane osobom, które wynajmują mieszkanie i często się przeprowadzają. Alternatywą dla kołków jest zastosowanie poliwęglanowych zaczepów AVIK, które pozwalają na bezinwazyjny montaż.
Do zabezpieczenia balkonu wystarczą zaczepy i klej z zestawu oraz nożyczki. Zaczepy można mocować na suficie, barierce, posadzce lub balkonie powyżej. W przypadku, gdy na balkonie jest położony baranek, należy użyć więcej kleju. Praca jest prosta. Należy:
  • dokładnie wyczyścić miejsce, gdzie będą zainstalowane zaczepy,
  • niewielką ilość kleju nałożyć na zaczep,
  • zaczep przyłożyć do powierzchni i mocno docisnąć,
  • odległość pomiędzy zaczepami powinna wynosić 15-20 cm,
  • klej potrzebuje 24 godziny na wyschnięcie,
  • po tym czasie należy zamocować siatkę,
  • nadmiar siatki można obciąć nożyczkami.
Prace należy wykonywać przy suchej aurze oraz temperaturze wyższej niż 5 stopni Celsjusza.

Inne sposoby montażu siatki

Siatkę można również zamontować na drewnianej ramie, zamówionej u stolarza. Rozwiązanie jest proste, ramę można łatwo zdemontować. Minusem jest to, że jest robiona na wymiar i nie nadaje się na inne balkony. Inną opcją jest zastosowanie specjalnych drążków rozporowych oraz zacisków poręczowych. Ta metoda jest mało inwazyjna, nie pozostawia żadnych śladów na ścianie. Każdy kociarz powinien wiedzieć, jak zamontować siatkę na balkonie dla kota i wybrać optymalne rozwiązanie. Dzięki temu zwierzęta będą bezpieczne, a właściciele spokojni.
Autor: Dorota Koszutowska