Data modyfikacji:

Jak zrobić stół warsztatowy?


Majsterkowanie jest świetnym hobby, ale i sposobem spędzania wolnego czasu. Jednak, aby wykonywanie różnych prac było możliwe, a przy tym wygodne, konieczne jest posiadanie stołu warsztatowego. Wbrew pozorom nie trzeba wcale takowego kupować, lecz można zrobić i to samodzielnie wykorzystując technikę DIY. Tutaj pojawia się więc pytanie: jak zrobić stół warsztatowy, aby był solidny, stabilny, a przy tym wytrzymały.
stół warsztatowy

Jak zrobić stół warsztatowy z drewna? Poznaj niezbędne elementy


Stół warsztatowy z drewna można samodzielnie przygotować i wbrew pozorom nie jest to takie skomplikowane. Wystarczy tylko odrobina zaangażowania, nieco umiejętności oraz jeszcze więcej chęci. Na samym początku na pewno należy przygotować odpowiednie produkty, a są nimi:

• wkręty;
• dedykowany klej do drewna;
• cztery kantówki sosnowe;
• drewniane deski - dwie na górną ramę, najlepiej o wymiarach 105 x 7,5 x 3 cm, na ramę dolną należy przygotować dwie deski o wymiarach 119 x 7,5 x 3 cm;
• 18 desek o wymiarach 64 x 7,5 x 3 cm;
• 2 płyty OSB o wymiarach 125 x 83 x 2 cm;
• frezarka wraz z frezami;
• wiertarka;
• szlifierka mimośrodowa.

Jak zrobić stół warsztatowy drewniany krok po kroku?


Naszą pracę rozpoczniemy od wykonania blatu. Musi być on oczywiście mocny, a przy tym gruby, dzięki temu sprawdzi się przy bardziej wymagających pracach. W tym przypadku wystarczy tylko połączyć dwie płyty OSB. Do tego celu najlepiej użyć kleju oraz wkrętów. Pamiętajcie, aby tak połączone elementy pozostawić na całą noc, aby klej dobrze się związał. Gdy ten etap mamy za sobą, możemy przejść do wykonania ram oraz nóg. Pamiętajcie tutaj, że jeżeli drewno jest nierówne i posiada widoczne drzazgi, to należy wcześniej je wyszlifować szlifierką mimośrodową. Gdy deski na ramę i kantówki są już gotowe, należy na końcach każdej z nich wywiercić dwa otwory. Teraz konieczne będzie zmontowanie boków stołu, ale tych krótkich. Należy więc każdą parę nóg połączyć deską o długości 64 cm. W kolejnym kroku łączymy boki dwiema deskami, ale tym razem o długości 105 cm. Tutaj mamy dla Was radę. Pamiętajcie, aby w środku górnej ramy umieścić deskę, która zapewni większą sztywność konstrukcji. Także dolną część ramy należy ustabilizować dwiema deskami, przykręcając je do wnętrza nóg. Pozostaje już tylko zamocować dwie deski o długości 60 cm, zachowując małe, najlepiej centymetrowe odstępy. Tak połączone deski będą stanowić dolną półkę. 

Stół warsztatowy - konstrukcja ma znaczenie


Stół do warsztatu własnej roboty jest niemal gotowy, wystarczy tylko połączyć ramy oraz blat. A więc do górnej ramy przytwierdzamy następne dwie deski, które usztywnią jeszcze bardziej konstrukcję. Teraz umieszczamy blat na ramie naszego stołu warsztatowego drewnianego. Projekt powinien być dopracowany i należy w nim zaznaczyć, jak bardzo blat ma wystawać poza ramę stołu. Pozostaje już tylko mocowanie blatu przy użyciu wkrętów i gotowe! 

Jak zrobić stół warsztatowy metalowy?


Wiele osób preferuje styl industrialny, zatem zamiast drewnianego stołu do warsztatu własnej roboty, można postawić na model metalowy. Wbrew pozorom i taki można samodzielnie wykonać. Jak zbudować stół warsztatowy z metalu? Na samym początku warto przygotować odpowiednie materiały. Potrzebować będziemy:

• narożnik 50 x 50 o grubości 5 cm i długości 6,5 metra;
• narożnik 60 x 40 o grubości 3 mm i długości 25 metrów;
• róg 40 x 40 o grubości 4 mm i długości 7 metrów;
• taśmę metalową 4 mm - o szerokości 45 mm i długości 8 metrów;
• prowadnicę i sklejki o grubości 15 mm;
 farbę akrylową;
• śruby i śruby samogwintujące;
• arkusze o wymiarach 220 x 75 cm;
• płyty o wymiarach 220 x 75 cm i grubości 4 cm.

Z tych elementów utworzymy stół warsztatowy diy o długości 220 cm i szerokości 70 cm.

Projekt stołu warsztatowego w kilku krokach


Budowa stołu warsztatowego metalowego także nie jest trudna. Na samym początku należy przygotować blat, który mocujemy na solidnej podstawie. Można przytwierdzić go także do podłogi czy ściany. Na samym początku tworzymy konstrukcję stołu, czyli łączymy narożniki i rogi. Pamiętajcie, aby płytę wkręcić mocnymi śrubami, tutaj przyda się Wam wkrętarka. Konieczne jest także zastosowanie kantówek, które jeszcze bardziej poprawią stabilność całego szkieletu i sprawią, że stół będzie odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne, czy też obciążenia. Czas na osadzenie blatu na konstrukcji stołu, pamiętajcie, aby wkręcić podstawę mocnymi śrubami. Tak naprawdę szkielet jest już niemal gotowy, jednak warto także pomalować go farbą akrylową, która będzie dodatkowo chronić powierzchnię przed zarysowaniami, a przy tym poprawi estetykę. Pamiętajcie, aby nogi dodatkowo pokryć lakierem, oczywiście na bazie wody. Jeżeli będziecie łączyć blat drewniany z nogami metalowymi, to zastosujcie na drewniany blat impregnat przeciwpożarowy. Przyda się też imadło, które wystarczy tylko wbudować w blat. Oczywiście każdemu majsterkowiczowi przydadzą się też różne półki czy pudełka, ale tutaj najlepiej wykorzystać gotowe zestawy, które możecie wsunąć pod blat.

Jak zrobić składany stół do garażu?


Alternatywą dla klasycznego stołu warsztatowego jest model składany. Jego wykonanie także nie jest bardzo trudne. W tym przypadku blat należy przykręcić do podstawy w taki sposób, aby zaciski zamontowane były z jednej strony. Dzięki temu możliwe będzie jego rozkładanie. Teraz należy wykonać konstrukcję, na której będzie opierał się blat po rozłożeniu. W tym przypadku możecie umieścić pod nim metalową rurkę. Reszta prac pozostaje bez zmian. Pamiętajcie, że takie rozwiązanie jest mniej stabilne, gdyż cały ciężar niejako spoczywa na metalowej rurce, którą oczywiście możecie zamienić na drewnianą podstawę. Stół rozkładany najlepiej sprawdza się w warsztatach domowych, których kubatura nie jest duża.

Każdy z nas może wykonać stół warsztatowy samodzielnie. W tym przypadku należy postępować zgodnie z wybranym projektem. Do tego przydadzą się dobrej jakości narzędzia, np. wiertarka czy wkrętarka, a także szlifierka oraz elementy łączące, czyli wkręty, gwoździe i kleje. Samodzielnie wykonany stół warsztatowy jest źródłem satysfakcji i przede wszystkim można wykonać taki, który będzie w pełni ergonomiczny i przystosowany do wielu prac. 
Autor: Justyna Kolorz