Projekt stołu warsztatowego w kilku krokach
Budowa stołu warsztatowego metalowego także nie jest trudna. Na samym początku należy przygotować blat, który mocujemy na solidnej podstawie. Można przytwierdzić go także do podłogi czy ściany. Na samym początku tworzymy konstrukcję stołu, czyli łączymy narożniki i rogi. Pamiętajcie, aby płytę wkręcić mocnymi śrubami, tutaj przyda się Wam wkrętarka. Konieczne jest także zastosowanie kantówek, które jeszcze bardziej poprawią stabilność całego szkieletu i sprawią, że stół będzie odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne, czy też obciążenia. Czas na osadzenie blatu na konstrukcji stołu, pamiętajcie, aby wkręcić podstawę mocnymi śrubami. Tak naprawdę szkielet jest już niemal gotowy, jednak warto także pomalować go farbą akrylową, która będzie dodatkowo chronić powierzchnię przed zarysowaniami, a przy tym poprawi estetykę. Pamiętajcie, aby nogi dodatkowo pokryć lakierem, oczywiście na bazie wody. Jeżeli będziecie łączyć blat drewniany z nogami metalowymi, to zastosujcie na drewniany blat impregnat przeciwpożarowy. Przyda się też imadło, które wystarczy tylko wbudować w blat. Oczywiście każdemu majsterkowiczowi przydadzą się też różne półki czy pudełka, ale tutaj najlepiej wykorzystać gotowe zestawy, które możecie wsunąć pod blat.
Jak zrobić składany stół do garażu?
Alternatywą dla klasycznego stołu warsztatowego jest model składany. Jego wykonanie także nie jest bardzo trudne. W tym przypadku blat należy przykręcić do podstawy w taki sposób, aby zaciski zamontowane były z jednej strony. Dzięki temu możliwe będzie jego rozkładanie. Teraz należy wykonać konstrukcję, na której będzie opierał się blat po rozłożeniu. W tym przypadku możecie umieścić pod nim metalową rurkę. Reszta prac pozostaje bez zmian. Pamiętajcie, że takie rozwiązanie jest mniej stabilne, gdyż cały ciężar niejako spoczywa na metalowej rurce, którą oczywiście możecie zamienić na drewnianą podstawę. Stół rozkładany najlepiej sprawdza się w warsztatach domowych, których kubatura nie jest duża.
Każdy z nas może wykonać stół warsztatowy samodzielnie. W tym przypadku należy postępować zgodnie z wybranym projektem. Do tego przydadzą się dobrej jakości narzędzia, np. wiertarka czy wkrętarka, a także szlifierka oraz elementy łączące, czyli wkręty, gwoździe i kleje. Samodzielnie wykonany stół warsztatowy jest źródłem satysfakcji i przede wszystkim można wykonać taki, który będzie w pełni ergonomiczny i przystosowany do wielu prac.