Data publikacji:

Jaka doniczka do monstery?

Monstera dziurawa, czyli monstera deliciosa, to roślina, która zdobiła wiele domów, mieszkań i biur w czasach PRL-u. Wraz ze zmianą ustroju jej popularność na chwilę przygasła, by po latach znów zacząć podbijać serca Polaków i Polek. Obecnie należy do najczęściej wybieranych roślin domowych i trudno się temu dziwić – łatwo ją pielęgnować, a jej charakterystyczne dziurawe liście są bardzo efektowne. Choć do szczęścia nie potrzeba jej wiele, warto zaspokajać jej wymagania, aby pięknie rosła. Jedną z najbardziej podstawowych kwestii jest wybór donicy. Jaka doniczka do monstery będzie najlepsza? Podpowiadamy!
jaka doniczka do monstery

Rozmiar donicy ma znaczenie

Monstera jest rośliną, która może osiągać imponujące rozmiary. Jej liście mogą mieć średnicę nawet kilkudziesięciu centymetrów, a całość po kilku latach zdecydowanie zawładnie pomieszczeniem. Z tego względu doniczka do monstery musi być odpowiednio stabilna i pojemna. Należy ją dobierać do bieżących potrzeb rośliny. W zbyt małej donicy korzenie nie będą miały miejsca do swobodnego wzrostu, natomiast w zbyt dużej będzie się rozrastać wyłącznie system korzeniowy, a nie efektowne liście, na których najbardziej nam zależy.
Z tego względu nowa doniczka do młodej monstery powinna być niewiele większa od tej, w której znajdowała się zakupiona sadzonka. Za optymalne uważa się wybieranie pojemników o jeden lub dwa rozmiary większych od poprzedniego. Rozmiar doniczki zazwyczaj jest podany na jej dnie.

Z jakiego materiału doniczka będzie najlepsza do monstery?

Aby roślina mogła prawidłowo się rozwijać, potrzebuje odpowiednich warunków. Dotyczy to także monstery. Podłoże do niej powinno być dobrze zdrenowane i przepuszczalne. Przy podlewaniu woda musi swobodnie docierać do korzeni, a jej nadmiar ma wypływać przez otwory odpływowe w dnie. Warto pamiętać, że roślin nie powinno się sadzić bezpośrednio w dekoracyjnych osłonkach z zabudowanym dnem, ponieważ zalegająca wilgoć może doprowadzić do gnicia korzeni i chorób grzybowych.
A więc jaka doniczka do monstery będzie odpowiednia? Dobrą opcją są donice ceramiczne, które na dnie posiadają odpływ. Prezentują się elegancko, a ich porowatość umożliwia systemowi korzeniowemu dobrą regulację poziomu wilgoci. Alternatywą są pojemniki plastikowe. Ich zaletą jest lekkość i niska cena. Decydując się na nie, dobrze jest sięgać po egzemplarze wykonane z trwałego i nieco grubszego tworzywa, aby wytrzymały obciążenie i nie połamały się przy transportowaniu. Same w sobie nie są zbyt estetyczne, jednak doskonale nadają się do umieszczania w osłonkach. Podczas ich dobierania, dobrze jest decydować się na modele o rozmiar lub dwa większe od samej doniczki, aby nie utrudniały cyrkulacji powietrza.

Jak często przesadzać monsterę?

Zastanawiając się, jaka doniczka do monstery będzie idealna, należy mieć świadomość, że żaden pojemnik nie jest na stałe. Każda roślina nieustannie rośnie i trzeba pamiętać o jej przesadzaniu. W przypadku młodych monster zaleca się zmianę pojemnika na większy każdego roku, najlepiej wczesną wiosną. Starsze nie wymagają zwiększania przestrzeni, dlatego trzy- lub czteroletnie monstery o dużych liściach można umiejscowić w donicach, w których chcemy, aby już pozostały. Warto przy tym zapewnić im stabilne podpory, które umożliwią pięcie się i utrzymanie ładnego pokroju.
W nieodpowiedniej donicy i złym podłożu monstera nie będzie rozwijać się tak dobrze, tak tego chcemy, a nawet może zacząć obumierać. Dlatego warto zapewnić jej właściwe warunki bytowe, regularne podlewanie oraz nawożenie, by odwdzięczyła się pięknym wyglądem.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo