Data publikacji:

Kostkarka do lodu: jaką wybrać?

Kostkarka do lodu to coraz popularniejsze urządzenie, zwłaszcza podczas upalnego lata, kiedy chętnie sięgamy po zimne drinki z lodem. Jaka jest najlepsza domowa kostkarka do lodu? Na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Cubed ice inside an ice bucket.

Najlepsza domowa kostkarka do lodu – jak działa i jaką wybrać? Na to zwróć uwagę podczas zakupu

Najlepsza domowa kostkarka do lodu – taka, która działa szybko, jest wydajna i kompaktowa. Na co musisz zwrócić uwagę, wybierając takie urządzenie? O tym piszemy poniżej. Ale zanim do tego przejdziemy, najpierw wyjaśnijmy, jak działa taka kostkarka.

Jak działa kostkarka do lodu?

Chcesz kupić kostkarkę? Przeczytaj, jak dokładnie działa taki sprzęt. To kompaktowe urządzenie, które jest wyposażone w dwa pojemniki – jeden na wodę, a drugi na już zrobiony lód. Po uruchomieniu i podłączeniu kostkarki do prądu z wlanej wody tworzą się kostki lodu. Potrzeba średnio kilkunastu minut, aby lód był gotowy. W kostkarce zazwyczaj można wybrać też rozmiar kostek lodu – duże lub małe. Czy kostkarka do lodu jest głośna? Kostkarka pracuje dość głośno, dlatego jeśli zależy ci na cichej kostkarce, to szukaj takiego oznaczenia przy urządzeniu.

Najlepsza kostkarka do lodu – na co zwrócić uwagę?

Jeśli już wiesz, że chcesz kupić kostkarkę do lodu, to teraz koniecznie przeczytaj, na jakie parametry zwrócić uwagę przed jej zakupem. Tylko wtedy kupisz urządzenie, które spełni twoje potrzeby i będzie służyć ci przez długi czas.

Moc

Moc urządzenia to niezwykle istotny parametr w każdej kostkarce. Bezpośrednio wpływa on na jej wydajność. Dzięki wysokiej mocy kostkarka pracuje szybciej i sprawniej. Im wyższa moc, tym szybciej kostki lodu są gotowe do podania. Najlepsze kostkarki będą mieć moc ok. 150 W.

Wymiary kostkarki

Wybierając kostkarkę do lodu, najczęściej szuka się urządzeń, które są kompaktowe i nie zajmują zbyt wiele miejsca. Dlatego też kupując takie urządzenie, zwróć uwagę na jego wymiary. Kostkarki zazwyczaj wielkością przypominają ekspresy do kawy.

Wydajność

Czyli parametr, który mówi o tym, ile kilogramów lodu dana kostkarka wytworzy w ciągu doby. Wydawać by się mogło, że im wydajniejsza kostkarka i im więcej kilogramów lodu wytworzy, tym lepiej. Nie do końca tak jest. Przeciętne gospodarstwo domowe w ciągu doby zużyje maksymalnie ok. 10 kg lodu. Jeśli kupiona kostkarka wytwarza tego lodu więcej, to zwyczajnie będzie się on marnować. A marnowanie lodu to nic innego jak marnowanie pieniędzy – produkując kostki lodu, musisz wydać pieniądze nie tylko na wodę, ale także na energię.
Przed zakupem kostkarki dokładnie przemyśl więc swoje potrzeby. Do użytku domowego zazwyczaj wystarczą kostkarki, które w ciągu doby są w stanie wyprodukować ok. 10–15 kg lodu.

Pojemność zbiornika na lód i wodę

Czyli ile litrów wody zmieści zbiornik w kostkarce i ile kilogramów lodu zmieści przedni koszyk kostkarki. Im większe te pojemniki, tym kostkarka będzie większa i będzie wytwarzać więcej kilogramów lodu w ciągu doby. Tutaj ponownie przeanalizuj swoje potrzeby. Kupno najpojemniejszej kostkarki nie zawsze się opłaca – takie urządzenia zajmują wiele miejsca, a nierzadko wyprodukowany lód się marnuje. Aby temu zapobiec, kup urządzenie dostosowane do swoich potrzeb. Pamiętaj – więcej nie zawsze znaczy lepiej.

Przezroczysta pokrywa

Dobrze, jeśli kupiona kostkarka będzie mieć przezroczystą pokrywę. Możesz wtedy podglądać cały proces, a w razie problemów z urządzeniem od razu zareagować i odłączyć go od zasilania.

Kostkarka do lodu – ranking polecanych produktów

Skoro już wiesz, na co zwrócić uwagę podczas kupowania kostkarki do lodu, to teraz poznaj urządzenia godne uwagi. Zobacz poniższy ranking kostkarek do lodu i sprawdź, jakie urządzenie warto kupić.

Clatronic kostkarka do lodu EWB3526

Najlepiej oceniana kostkarka do lodu na naszej liście. Kostkarka ma moc 150 W i w ciągu 24 godzin jest w stanie przygotować 15 kg lodu. Producent gwarantuje, że kostkarka pracuje cicho i jest łatwa w obsłudze. Urządzenie ma przezroczyste okienko, przez które można podglądać jego pracę, i pojemnik na wodę o pojemności 2,2 l. Kostkarka posiada też funkcję automatycznego wyłączania się po skończonej pracy, co zdecydowanie oszczędza energię. Co jeszcze musisz o niej wiedzieć? Ma wygodny elektroniczny panel i wskaźniki LED informujące o zapełnionym pojemniku na lód czy konieczności dolania wody.

Domowa kostkarka do lodu Klarstein ICE4-Ice-Volcano-2GB

Kostkarka o mocy 100 W, która w ciągu doby wytwarza 12 kg lodu. Kostkarka pracuje cicho, ma panel obsługi ze sterowaniem dotykowym i przydatne wskaźniki – wydaje sygnały ostrzegawcze, kiedy poziom wody jest zbyt niski lub pojemnik na kostki lodu jest pełny. W kostkarce masz też możliwość wyboru wielkości kostek lodu – duże lub małe. Kostkarka marki Klarstein produkuje kostki lodu w kształcie pocisku. Warto też wspomnieć o tym, że kostkarka wytworzy lód w ciągu 6–12 minut.

Gorenje IMC1200B

Kostkarka, która wytwarza 12 kg lodu na dzień. Do wyboru są dwie wielkości kostek lodu – duże i małe. Kostkarka posiada wskaźniki, które zasygnalizują, kiedy ilość wody jest zbyt mała, a pojemnik na lód jest pełny.

YOER Kostkarka do lodu Everest IMW01S

Urządzenie o mocy 150 W, które w ciągu doby wytwarza między 10 kg a 15 kg lodu. Kostkarka ma przezroczyste okienko podglądowe, wyświetlacz LCD, dotykowy panel kontrolny i trzy stopnie regulacji wielkości kostek lodu. Warto dodać, że kostkarka posiada też sygnalizator braku wody czy zapełnienia zbiornika na kostki lodu. Ponadto w zestawie została do niej dołączona wygodna łopatka do lodu.
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.